Windows Server 2008 R2? den önceki işletim sistemlerinde,Active Directory ile ilgili bir çok işlemi Active Directory Users And Computers üzerinden gerçekleştiriliyordu.Windows Server 2008 R2? de Active Directory objeleri Administrative Center kullanılarakta yönetilebilmektedir.Active Directory Administrative Center kullanarak,yeni kullanıcı,grup,organizational unit,computer account gibi ADUC ile yapabileceğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Peki Administrative Center? ın sağlayacağı fayda nedir? Şeklinde bir soru soracak olursak,Adminisrative Center ile local domainimizi yönetebileceğimiz gibi,forest dışında birbirleriyle trust ilişkisi kurulmuş (one way ya da two way ) domainleri gelişmiş GUI ile kontrol edebilirsiniz.
Administrative Center,Windows Server 2008 R2 üzerinde Active Directory Domain Services rolü kurulduğunda otomatik olarak kurulmaktadır.Domain controller üzerinde Active Directory powershell ve .NET framework 3.5.1 kurulu olmalıdır.Ayrıca domain ortamında Active Directory Web Services kurulu olmalıdır.Doğru bir iletişim için ise TCP 9389 nolu portununda açık olması gerekmektedir.

Administrative Center ile farklı domainleri yönetmek oldukça kolaydır.Bunu yapabilmek için Adminisrative Center Management Conssole üzerinde Add Navigation Nodes butonuna tıklayıp açılan pencerede Connect to other domains kısmından bağlanmak istediğiniz domain ya da domainleri yönetebilirsiniz.Tabi bunun olabilmesi için trust ilişkisinin oluşturulması şarttır.Ayrıca bu durum için herhangi bir group membership talep etmemesi yönetilebilirliği kolaylaştırmaktadır.

Administrative Center' ı farklı bir hesap ile yönetebilmek için örnek olarak "runas /user:mehmetozgal\administrator dsac" komutunu kullanabilirsiniz.

Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelen Administrative Center,ADUC ile yapabildiklerimizden fazlasını bize sunmakla birlikte,yönetilebilirliği maksimum seviyeye çıkartmaktadır.Run ile çalıştırmak için ise dsac.msc yazarak Administrative Center' a ulaşabilirsiniz.