3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: şube ve merkez bağlantısı hakkında

 1. #1

  Standart şube ve merkez bağlantısı hakkında

  merhaba merkezde 2003 server üzerine kurulu muhasebe programı(LİKOM) var..workgroup ortamı var. şubedeki xp makine merkezdeki 2003 e bağlanıp muhasebe programı kullancak ve tabiki aynı anda da merkezdeki 2 xp makine muhasebe programını kullancak..böyle bir yapı nasıl kurarım.? bağlantı 2 mb ADSL ile sağlanıyor.daha önce uzak masaüstü ile bağlantı yapılıyormuş ancak devamlı kopma ve donma sorunundan dolayı vazgeçmişler..
   

 2. #2

  Standart Ynt: şube ve merkez bağlantısı hakkında

  Merhaba,

  Sube ve merkez bolgelerinin internet cikislarina VPN ozelligi olan birer tane modem satin alarak kolayca cozum saglayabilirsiniz.

  Emre AYDIN
  Emre Aydın
  MVP | Office 365 | Since 2006
  MCT | Since 2005
  MCSD | Azure Solutions Architect
  MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
  MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
  MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
  P-Seller
  Intelligent Cloud | EMS
  Web : www.mshowto.org
  Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
  Twitter : https://twitter.com/emreaydn
  Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

 3. #3

  Standart Ynt: şube ve merkez bağlantısı hakkında

  Merhaba,

  Sorununuz sanki ülkemizdeki ADSL halarının kalitesizliğinden kaynaklanıyor (TTnet'e göre yüksek kalitede ADSL hizmeti) gibi. 4 Mbit ile bende çok daha önce sorun yaşamıştım. Üstelik evde sorunu yaşadım. TTnet'i arıyorum "bizde sorun yok" deyip duruyordu. Sonunda 2 Mbit kullanmak zorunda kaldım. Her geçen yıl hatlar iyiye gideceğine daha kötü oluyor. Eskiden 4 Mbit sorun yaşamayan müşterilerimiz sorun yaşamaya başladılar. Ben artık hiç kendimi strese sokup ttnet ile uğraşmıyorum (superonline kullanıyorum ). Hattın hızını düşürtüyorum ve bir adsl hattı daha aldırıyorum. Ayrıca G.HDSL bağlantı yapabilirsiniz lâkin benim birde G.HDSL serüvenim var ki sonu hüsranla bitti.

  Aslında sorun hem bizde hem Telekom'da hem de Microsoft'ta.
  Neden bizde ?
  Çünkü çok büyük çoğunluk 1 Mbit 4 GB kotalı kullanıyor. Durum böyle olunca Telekom yatırım yapar mı ? Yapmaz tabi ki. Genelde pahalı deniyor ama 90 TL vermek istemeyen 4 Mbit internetede vermez 1 Gb internetede. Örneğin Quciknet var. 100 Mbit internet veriyor ama yine 5 Mbit rağbet görüyormuş.

  Neden Telekomda'da ?
  Bu kurum yıllardır kâr yapamadı her halde ki mevcut tarifelerde sorunları çözemiyorlar.

  Neden Microsoft ?
  "Ordan ofise bağlanırsınız", "burdan eve bağlanırsınız", "artık daha mobilsiniz" demek kolay. Microsoft Türkiye'de satış yapmak haricinde bilgi teknolojileri konusunda bir çivi çakmış şirket değil. Microsoft Türkiye bu hususta öncü olmalıydı. Aslında Bill'in Poll'a bir telefonu yeter.

  Saygılar.

  Not: "Para sorun değil" derseniz (ki en büyük sorundur. Yönetim gözünü kırpmadan 2-3 bim TL'lik LCD televizyon alır ama Bilgi işlem masrafından kaçar.) ISP'lerin VPN çözümlerine bakabilirsiniz. Ayrıca direk server üzerine bağlantı yapmanızı önermem. Likom Muhasebe Programı SQL databese ile çalışıyor Terminal kullanıcısı canı sıkılınca karıştırmak isterse büyük risk olur. Ayrıca serveri'i kapatma riskide taşıyor. User grubuna çekip C:\ yazma yetkisi vererek riskleri biraz azaltabilirsiniz. Benim önerim Server müsaitse (komik bir cümle oldu farkındayım) Server 2003 üzerine Microsoft VM kurarsın. VM üzerinide Windows 2008 kurduktan sonra Terminal Modda çalıştırırsın. "Neden Windows 2003 serveri Windows 2008 Standart yapıp Hyper-V üzerine Windows 2003 kurup Termial Server yapmıyorum ?" dersen Windows 2003 CAL lisanlarını Windows 2008'de kullanamayacağın için Windows 2008 için yeniden CAL lisansı alman gerekiyor. Dolayısı ile sizin yapınız için fazladan masraf. Bu arada dikkat ederseniz Terminal Mod olarak bahsettim. Yani Terminal Server application (uygulama) modu olarak kurmanızı ve 3 veya 4 Adet TS-CAL lisansı almanızı öneriyorum. Çünkü ilginç bazı sorunlar yaşadım. Sorunları yazarak konuyu uzatmak ve dağıtmak istemiyorum. (Böyle uzun "NOT" mu olur ? )
   

Benzer Konular

 1. TTVPN Merkez-Şube bağlantı problemi devam ediyor
  By emreaydin in forum Juniper ve Fortinet
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 10-14-2012, 08:51 PM
 2. Merkez ve Şubeler Arası Network Kurma
  By gokselbostanci in forum ISA, TMG, Forefront, Antigen, IAG, UAG
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 10-16-2009, 09:57 AM
 3. Merkez Dc Şube adc dns yapılandırması
  By tezcankarahan in forum Server2003
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10-02-2009, 05:36 PM
 4. isa serverda olan sistemde 1 merkez 1 şube bağlantısı
  By nureda in forum ISA, TMG, Forefront, Antigen, IAG, UAG
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-21-2009, 11:45 AM
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-11-2009, 03:25 PM

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz