10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: vista sizce de güvenli mi?

Standart vista sizce de güvenli mi?

Windows Vista ile güvenlik konusunda önemli bir gelişme sağlanmıştır. Kullanıma girdiklerinin birinci yılında tüm işletim sistemlerinde saptanan güvenlik açıklarını gösteren tablo şöyledir:

Bu tabloda yer alan veriler ilgili firmaların web sitelerinde yayınladıkları verilerden derlenmiştir.

Kurumsal veri kayıplarının önemli bir nedeni, kaybedilen ya da çalınan taşınabilir bilgisayarlardır. Windows Vista bu riskin ortadan kaldırılması için çok güçlü bir çözüm getirmektedir. Windows Vista ile sunulan Bitlocker çözümü oldukça güçlü bir araçtır. Bitlocker bir bilgisayar çalınsa ya da kaybolsa dahi, kullanıcısın şifresi olmaksızın içindeki bilgileri erişilmesini imkânsız hale getiren bir teknolojidir.

sizin aranız güvenliğinizle nasıl?

Yeni Üye

Standart Ynt: vista sizce de güvenli mi?

bunun vista xp linux unix falan olması onemli degil. onemli olan bilinçli olmak. bilinçli olduktan sonra hiç patch i bile kurulmamış bir xp yi bile dısardanki kotu şeylerden etkilenmeyecek şekilde kullanabilirsin. benim tüm patchlerim var vistam var. firewall um var antivirusum var. falan var filan var. kendinizi bu şekilde güvenli sanmak büyük bir yanılgıdır bana göre. firewall u nasıl conf edeceğimizi bilmedikten sonra antivirus u ihtiyacımıza göre ayarlayamadıktan sonra. hangi patch bize lazım niye kuruyoruz bilmedikten sonra bişeye yaramaz diye düşünüyorum. microsoft patch cıkarırken genel olarak düşünür. standart bir sistemde bu patch su acıgı kapatır. ama bilemezki sizin sistemizinde oyle bir yapılandırma vardırki( herhangi bir third party yazılımdan veya kendi yaptıgınız) o patch i kurunca daha kotu sonuclar doguracak. o yüzden büyük firmalar bu tip patch leri kurmadan önce 3 kere düşünür testini yapar kendi kullanıcılarına oyle dağatır. ev kullanıcılarınında kendinilerini geliştirmeleri bilgi sahibi olmaları birçok sorunu azaltacagını düşünüyorum.

diger yonden normal bir pc kullanıcısına bakacak olursak bence vista microsoft client ailesi içinde en güvenlisi diyebiliriz.

ayrıca şöyle bir kanı vardır. unix türevi sistemler microsofttan daha güvenlidir diye. evet güvenlidir ama şöyle bir istisna var. kaynak kodu açık sistemlerde eğer iyi bi developer iseniz kaynak kodunu alır kendi ihtiyacınıza göre derlersiniz. gereksiz tüm şeyleri kaldırırsınız. yalın ihtiyaca göre bir sistemi ayaga kaldırırsanız güvenli olur. ama bunu yapacak kaç kullanıcı var?

diğer yonden unix türevi sistemler için açık kaynak kodu ile yayınlanan 100binlerce yazılım var ve bunlar bu distro lar ile aynı kurulum ortamında beraber geliyor. bunlarda çıkabilecek her türlü açıktan kotu şekilde etkileneceksiniz. ki bu yazılımlarıda ihtiyacınıza göre derlemeniz gerekmekte. %95 i standart kurulum ile kuruyolardır.

en çok kullanılan işletim sistemi microsoft. o kadar çok olmasına rağmen meyve veren ağaç taşlanmasına rağmen halen diğerlerinden daha az açık çıkması herhalde tartışma getirmeyecek bir konudur.

I am at a deep level as you cannot imagine;sniffing your frames..Injecting the rules of my entity...

Vista gelecegin isletim sistemi ailesinin bir baslangici arkadaslar, 4-5 sene sonra hersey daha farklı olacak. Bu arada Microsoft yazilim ekipleri blaster gibi olaylardan sonra sıkı bir guvenlik egitiminde gecirildiler, 6 ay kadar. Ve bu arada Windows Vista gecikti, cikisi ertelendi, cunku development ekipleri kodu ogrendikleriyle birlikte tekrar yazmaya, gozden gecirmeye basladilar.

Windows vista su anda 80.000 tane donanım destegi, %98 uygulama uyumlulugu basarisi ile ve sagladigi superfetch teknolojisi ile oldukca iyi bir noktaya geldi.

Superfetch nedir sorusunun cevabı ise cok kolay, hepimiz duymusuzdur, Vista mı! sakına kurma cok RAM harcıyor. Aslında bu tamamen bilgi eksikliginden soylenmis bir cumle, Task Manager i actiginizda gordugunuz RAM kullanım miktari sistemin ihtiyaci olan RAM miktari degildir. Sistem de 4 GB ram varsa ve bunun sadece 500 MB i kullanılıyorsa sistem kendisine de kullanmasa dahi bir miktar RAM ayırır, performansı arttırmak icin. Peki ne zamana kadar bu RAM i ayırır, Ta ki bir yazılımın RAM ihtiyaci olana kadar.

Gorusmek uzere,

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

ubutu gibi çok tavsiye edilen bir dağıtımın da bu kadar açığının olması ilginç.. bu listede olabileceğini düşünmüyordum açıkçası.. pro kullanıcıların okadar paket çıkarmasına ve free dağıtımına rağmen hemde.. MS bugünlere gelmesinde bence hiyerarşik yapısı çok önemliydi - hiçbir OS'de olmayan -... sanırım bu vista ile başlayan versiyon ilerleyen zamanda çok daha istikrarlı olacak.. grafik için teşekkür ederim '' gothe ''

açık kod olmasi aslinda baslibasina bir risk. Dusunsenize acik kaynak kodlu geliştirilmiş bir yazilimi alip kullanmaya basliyorsunuz, ilerleyen zamanda bir guncellemesinin cikmasi gerektiginde, cikartacak kişi ya da firma artik o işle ilgilenmedigi icin ortada kaliyorsunuz, ornekler cogaltilabilir,

Emre.
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

ama yine de doğal olarak açık kaynaklar için hazırlanan güncellemeler ve patchler diğerlerine nazaran daha fazla.. grafikteki dağıtılmamış patchlere bakıldığında büyük bir fark var.. gerçi ne kadar güvenilir patchler çıkıyor orası tartışılır.. ve diğer OS'leri de incelemek gerekir.. ne olursa olsun ben vista sonrası işletim sistemlerinden çok şey bekliyorum..
    nasıl SRV olarak 2008 ve 2003 farkını hissettiysek home-user olarak da hissettirecektir bence

acikcasi, artik su klavye mouse olayina bi son versinler istiyorum ben
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

ticket girelim bu konuda

bu konuda case i bill gates e actirmamiz gerekli kanimca
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

ohooo iş büyüdü
    aslında ne günahı var ki klavyenin mouse'un
    kıvır