Merhaba,

Bugün şirketin bilgi İşlem Birimine bir tane HP 530 Notebook gönderdiler işletim sistemi çökmüş yeniden kurulacak diye. İlk incelediğimde bu versiyonlar HP notebooklar freeDOS ile birlikte geliyormuş.
Satıcı üzerine OEM XP kurup bırakmış doğal olarak nedense notebook yada bir bilgisayar parçası yada elektronik cihazlar alındıktan sonra bize haber veriliyor.

Neyse fazla geyik yapmadan konuya geleyim. Şirketimizdeki bütün lisanslari OPEN lisans tercih ediyorum. Boşta lisans var onu kullanayim dedim. Vista Business olarak toplam 3 dene yaptım üçüde başarısız geçti.

Bu sefer eopen.microsoft.com dan XP prof indirdim. Buda e sefer denedikten sonra kuruluma bir türlü izin vermedi.

Direk HP müşteri hizmetlerini aradim.

Sorunu anlattim : HP'nin bı modellerinde OPEN Lisans kullanımına izin vermiyoruz dediler. CD image dosyasi ile alakalı bir durummuş. Microsoft'tan bilgi alın dediler.

Microsoft Destek hattı aradim.

Yeni OEM lisans almanız gerekiyor dediler.

Şimdi toplam 50 Vista Busines Lisansım var. Bunlarin toplam kullanılan sayısı 28 civarında. Ben şimdi neden gidip OEM XP yada Vista Lisansı alacağım anlam veremiyorum.
Ama şunu anladım artık notebook alırken Open Lisans kurulup kurulamayacağını öğrenmekte yarar var diye düşünüyorum.

Şimdi soruna gelelim.

Bu sorun için yani zorla XP yada Vista kurmak için ne yapmak gerekir daha önce bu tip bir problem yaşayan var mı ?
Yada BIOS ta bunu kontrol eden yada edebilecek ne varsa sistemi kuramıyorum.

XP kuruluma başlarken aynen aşağıdaki hatayı vermekte :

STOP : c000021a {Onarılamaz Sistem Hatası }
Session Manager Initiallizion sistem işlemi, 0xc000026c durumu ile beklenmeyen biçimde sonlandı ( 0x0000000 0x0000000 ).
Sistem kapatıldı.

Ben şimdi çok kızdım kalkıp bir kırık XP CD'si bulup bu makinaya kurup kullanacağım. Eğer gelip birileri birşey dersede lisans kutularını alıp kafalarina vurucam notebook ile beraber.

Çok çok hemde çok kızdım.