Merhaba arkadaşlar;

Bildiğiniz üzere Microsoft 2 Hazirandan sonra alınan Windows 7'li bilgisayarlar için 29 TL ödeyerek Windows 8'e yükseltme fırsatı sunuyor. Ben de kendi laptopum başta olmak üzere bir çok bilgisayarı bu avantajdan faydalanarak Windows 7'den Windows 8'e yükselttim.

Ancak yükseltme sonrasında dikkatimi çeken şey, Metro UI üzerinde bulunan uygulamaları tıkladığım zaman açılır gibi olup ekrandan kaybolmasıydı. Öncelikle Hava Durumunu açtım, açılır gibi oldu ve ekrandan kayboldu. Daha sonra Mağaza uygulamasını açmak istedim fakat aynı durum orada da oldu. Fare imlecini sol tarafta getirdiğim zaman aslında bu uygulamaların açılmadan yani sadece logolu halleriyle orada beklediklerini gördüm.

Kendi bilgisayarımda Avast antivirüs kullanıyordum. Antivirüs uygulamasını durdurduğum zaman bu uygulamaların açıldığını gördüm. Antivirüsü tekrar devreye aldığım da ilgili uygulamaların tekrar açılmadığını gördüm. Bunun üzerine avastı internetten indirip üzerine kurdum. Bu kurulum sonucunda Metro UI'deki uygulamalar çalışmaya başladı.

Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız ilk olarak antivirüs uygulamanızı kontrol etmenizde fayda var. Eğer antivirüs uygulamanızı stop ettiğiniz halde çalışmıyorsa (Microsoft'tan alınan bilgiye göre) msconfig 'den başlangıçta açılan uygulamaları ve Microsoft'un dışında kalan servis uygulamalarını devre dışı bırakıp bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra deneyin. Bu da çözüm olmuyorsa klavyeden Windows Tuşu+R ye çalıştır ekranını açın tırnak işaretleri olmadan "sfc /scannow" yazarak sistem dosyalarının onarımını saplayın.