Windows RT ile ilgili çeşitli toplantılarda ve çeşitli organizasyonlarda karşılaştığım soruları derledim. Umarım işinize yarar. (Bu başlık normalde makale olacaktı ancak Emre Aydın halen yayınlayamadı )

S: Windows RT Nedir?
C: Windows RT, Windows 8′in ARM işlemcileri destekleyen ve bu platform üzerindeki düşük batarya kullanımı ile uzun batarya ömrünü sağlayabilecek mobil bir işletim sistemidir.

S: Intel işlemcili mevcut tabletimin üzerine Windows RT kurabilir miyim?
C: Hayır, Windows RT yalnızca ARM işlemci platformunu desteklemektedir.

S: Elimde ARM işlemcili bir tablet var, Windows RT’yi buna kurabilir miyim?
C: Hayır, Windows RT yalnızca OEM iş ortaklarına sağlanacak bir Windows sürümüdür.

S: Windows RT’yi nereden indirebilirim?
C: Windows RT kullanıcılara sunulacak bir işletim sistemi versiyonu olmayacak. Windows RT yalnızca OEM iş ortakları için OEM kanalları ile paylaşılacak bir sürümdür.

S: Windows RT’yi sanal ortama kurabilir miyim?
C: Hayır, Windows RT sanal ya da fiziksel bir ortama doğrudan son kullanıcılar tarafından kurulamayacağı gibi, hazır kurulmuş VHD dosyaları halinde paylaşılması da düşünülmüyor.

S: Windows RT için masaüstü uygulamaları olacak mı?
C: Hayır, Windows RT üzerinde dahili Windows uygulamaları ve Microsoft Office 2013 dışında bir masaüstü uygulama olmayacak.

S: Windows RT cihazımı encrypt ettiğimde oluşturulan recovery key’i SkyDrive üzerinde tutma şansım var mı?
C: Evet, Windows RT cihazı şifrelenirken oluşturulan recovery key skydrive üzerine upload edilebilir.

S: Windows RT üzerinde App-V ile sanallaştırılmış uygulamaları çalıştırabilir miyim?
C: Hayır, Windows RT üzerinde App-V Client yazılımı çalıştırılamayacak.

S: Windows RT üzerinde Uzak Masaüstü Bağlantısı kurabileceğim bir istemci var mı? Varsa RemoteApp özelliğini kullanabilir miyim?
C: Evet, Windows RT üzerinde Uzak masaüstü bağlantısı için istemci yer alıyor ve RemoteApp özelliği kullanılabilmektedir.

S: Windows RT üzerinde Silverlight kullanılabilecek mi?
C: Hayır, Windows RT üzerinde Silverlight desteği yer almayacak.

S: Neden?
C: Windows RT üzerindeki Internet Explorer sürümlerinde sınırlı Flash desteğinin dışında Herhangi bir plug-in desteği bulunmamaktadır.