Merhabalar arkadaşlar,

Söze nasıl başlayacağımı bilmiyorum umarım soracağım soruları yadırgamaz ve bu işte çok cahil olan bana anlatacak şekilde anlatırsınız ve bilgilerinizi paylaşırsınız.Şimdiden herkese çok teşekkürler.

Şirketimizde 40 a yakın makina var ve şu an için bir server ımız bulunmamakta.Bu makinaların birinde önemli olabilecek kişilerin tüm mail hesapları kurulu , yaklaşık olarak 9 tane mail var yalnış hatırlamıyorsam.Tahmin edebileceğiniz gibi şirket içi ve dışından gelen mailler çok bunun yanında forward edilen maillerin ve cc ye eklenen kişilere düşen maillerin tekrardan geldiğini düşürseniz makinadaki mail yükünün ne kadar olabileceğini tahmin edebilirsiniz.Outlook express veya office outlook un açılması için bile sadece 10 dakika geçmesi gerekiyor.Tabii bu çok fazla sorun değil ama ileride olabilecek bir felakette neler olur tahmin bile edemiyorum.Benim size sormak istediğim ilk soru.
1-Kişinin posta kutusunu nasıl rahatlatırız?
2-Kişinin posta kutusuna sadece kendi mailini ekleyip diğer gelmesi gereken mailleri nasıl forward ederiz de yükü azaltabiiriz.(servis sağlayacımızın forward kısmı yok(belirtmek istedim.çok aradım bulamadım)).
3-Exchange server kursak gelen mailleri hem kullanıcısına hemde bir tek kullanıcıya yönlendirebilir miyiz?
4-Şirket içinde kullandığımız mailleri sunucumuzda nasıl kullanabiliriz?Aslında sormak istediğim mail.test.com ve www.test.com bize ait ancak iss imiz farklı biz bunu kendi serverımıza kurup iss iptal edebilir miyiz?edebilirsek nasıl?bu sorunun cevabını görsel ya da benim gibi cahil birine anlatacak şekilde bir dökümanı olan varsa çok süper olur.

yani server kurarken test.local i kurup localden mail atıp gönderebiliyoruz.ama test.com u dışarıdan alıyoruz.bunu kendi sunucumuzda nasıl barındırırız?neler yapmalıyız?sbs 2003 veya sbs 2008 ile bu işi halledebilir miyiz?

çok uzun oldu ama.sorularım cahillikten ve nasıl sormam gerektiğini bilmediğimden uzadı.Kusuruma bakmayın.