Arkadaşlar merhabalar,

Öncelikle bu siteyi yeni farkettim ve hepinize selamlar gönderiyorum ve soruma geçiyorum.
ISA server 2006 kurdum ve kuralları vs. yazdım ve çalışıyor hiçbir problemimiz yok bu konuda. ISA da daha yeniyim
fakat birçok firewall ile çalıştığım için ayarlaması zor olmadı fakat beceremediğim ve ISA da mantığınıda anlıyamadım
bir sıkıntım var. Sistemimizde 300 den fazla istemci pc miz var ve w2k3 active directory domainimiz de mevcut.

Yapmak istediğimiz ise şu; iplerimizi dhcp ile dağıtmakta olduğumuzdan herhangi dışarıdan istemcinin ağa bağlanıp
ip aldıktan sonra internete çıkmasını engellemek istiyoruz. Bunu yapmak için authentication özelliğini kullanılabilir hale
getirdiğimizde ise bu durumda interneti kullanarak bakanlığın webservislerinden yapmaya çalıştığımız sorgulamalarda
sorun çıkıyor, sorunun sebebide normal olarak authentication sıkıntısı.

Şimdi bu sorunu çözmek için önecelikle ne yapmalıyız ?, bu sorgulamaları nasıl olurda authetication dan geçirmeden
yapabiliriz. Ki bu sorgulamaları her client pc kendi internet bağlantısını kullanarak yapıyor yani bu sorgulamalar serverdan
yapılıp clientlara gönderilmiyor.

Birde benim bir fikrim var, mantıklı ise nasıl yaparım yardım ederseniz sevinirim. İki isa server kursam ve web chaining ile
webservislerine olan sorgulamaları başka bir ADSL bağlantısına yönlendirsem, diğer web isteklerini ise ikinci ISA ya yönlendirsem
bu şekilde bu sorgulamaları authentication dan geçirmesem fakat diğer internet isteklerini ISA ya yönlendirerek authenticate
ederek güvenliği kullanıcı bazına indirgiyebilirmiyim ?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

NOT: Neden bu yönlendirme işini router ile diğilde isa ile yapıyoruz diye sormayın, öyle istiyorlar