4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Exchange yavaşlık

 1. #1

  Standart Exchange yavaşlık

  Şimdi öyle bir soru soruyorsunki ucu açık diyeceksiniz ama ne yapayım
  Bir müşterimde exchange server kurulu (sbs2003 üzerinde) mail server olarak kullanıyorlar ve bir firmadan etrn desteği alıyorlar, 5 adet kullanıcı var, bu kulanıcılar outlook webaccess ve outlook ile sorunsuz hızlı bağlanabiliyorlar fakat bunların içinden 2 kullanıcının birinin 10gb birinin 15gb civarı e-postası var (bu değerler hep büyüktü yeni sorun olmaya başladı) outlook'ta gelen kutusunun altındaki klasörlerde gezerken aşırı yavaşlıyorlar, hele hele e-postayı açmaya çalıştıklarında iyice yavaşlıyor (outlook donuyor), bilgisayarlar donanım olarak mükemmeller, işletim sistemleri tertemiz, ağ bağlantısı gigabit, exchange cache modu açsamda kapatsamda nafile, exchange circular loggingde idi normale çevirdim birşey farketmedi, logları temizledim olmadı. Ana makinede virusten eser yok, donanım olarak gerekenden fazla, donanım sorunu yok sizce sorun ne olabilir, exchange'in performansını daha nasıl artırbilirim?
   

 2. #2

  Standart Ynt: Exchange yavaşlık

  peki bu olay sadece 2 tane kullanicidami oluyor diger kullanicilarda boyle bir sorun varmi ? yada diger 3 kullanicinin 10,15 gb mailleri varmi? olay bu iki kullanicinin mailleriyle alakali olabilir donanimsal bir sorun oldugunu sanmiyorum sorunu cozunce tekrar yazarsaniz sevinirim.. .
   

 3. #3

  Standart Ynt: Exchange yavaşlık

  Evet sadece 2 kullanıcıda bu sorun oluyor, diğerleride hızlı sayılır ama normalde olması gerekenden biraz yavaşlar ve onların dataları 5gb kadar, e-postaları .pst'ye aktardığımda hız baya farkediyor ama ben .ost'de kalmasını istiyorum malum her mailin binlerce dolar değeri var, server ortamında tutmak daha güvenli serverda raid 5+hotspare var diskler sas ve acronis ile periyodik sistem yedeği otomatik olarak raid1'li nas ortmına, tape yedekelme ortamına alınıyor.
  Yani yedeğin yedeği güvenli bir sistem tıkır tıkır işliyor fakat şu sorun beni baya oyaladı.
   

 4. #4

  Standart Ynt: Exchange yavaşlık

  http://mshowto.org/index.php/exchang...3/39?task=view

  isterseniz linki bir inceleyin.

  Alper Kaynak
   

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz