Merhabalar..
Sirketim de 2 uzak lokasyon var.Merkezde dc ve remote lokasyonda adc var.Gene merkezde member server olmayan ama ayni subneti kullanan ve sadece pop3 smtp hizmeti veren 1 adet exc2003 server var.Ikisininde internet cikisi kendi adslleri uzerinden ve statik ip li(Yakin zaman da adsl lerden de blacklist korkusundan kurtulup FR veya ghsdsl e gecirecegim).MX ve rdns recordlari ise Merkezdeki adsl in static IP olarak tanimli.Ama 2 lokasyonda point to point 512k ile bagli.
uzak lokasyondaki userlar local dns yonlendirmesi ile (512k uzerinden) merkezdeki exc2003 un pop3 smtp sini kullaniyorlar,ayni zamanda disaridada mx recordlari tam oldugu icin exc kullanilmakta.(Exc kullanmaktaki amacim lisanslarimin olmasindan dolayi ilave farkli email sunucu olmasini istemiyorum)
Bu zamana kadar da cok buyuk sıkıntı ile karsilasmadim sadece uzak lokasyon 512k yi kullanarak merkezin adsl inde bandwith yiyiyor ama security tek noktada oluyor.Birde merkez adsl gidince dogal olarak gelen mailler geri donuyor.Bu baglamda
simdi asil sorum su;
ben uzak lokasyonda exc2003 kursam gene member server olmasa ve pop3 smtp olarak calissa.MX recordlarimda disaridaki dns sunucuma priorty degeri yukseltip 2 siraya uzagin ip sini record ettirsem,uzak userlar kendi exclerini kullansa merkez de kendi exc ini kullansa 2 tarafin hatlarindan biri gittiginde merkez veya uzak exch hizmet verebilir mi ?
Mantiken pop3 smtp server olacagindan olabilir diye dusunuyorum ama en onemlisi 2 exc arasinda herhangi bir ayar yapmam lazimmi ?Yani merkez exc server down oldu diyelim ,mailler uzaktakine dusecek ama merkez geldiginde uzaktaki merkez servera nasil maili iletecek yada merkez nasil mailleri cekecek?Bu smarthost ,etrn,atrn dedikleri bu tarz mi olmakta?
(onemli 2 nuans var Exc lerimi kesinlikle mapi olarak degilde pop3 smtp kullanmak isitiyorum,digeride exc lerim kesinlekle dc lere bagli member server degil ,pop,smtp olacagi icin pek kasmayi ,dusunmuyorum.Exc 2003 lerim standart edition,lokallerimde dns srv mevcut ,ama asil dns srv disarida)Alternatif onerilerede acigim..

onun haricinde bir problemim: -exc server kurulu makinada serveri restart edince exc system managerda default pop3 virtual server hizmeti ni hep ben enable ediyorum.Eventloglarda hicbir hata dusmuyor.EXC pop3 servisi hep automaticte ve start vaziyette ama system manager da default pop3 virtual server ben acmak durumunda kaliyorum.Hic bir uyari veya error logu mevcut degil.

Biraz karisik gibi gorunsede Umarim anlasilmisitir.Benim icin cok acil bir durum her turlu hardware ve software yatirimlarimi yapmis vaziyetteyim.Yardimci olabilirseniz sevinirim.