8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Sunucu Sanallaştırma

Standart Sunucu Sanallaştırma

Öncelikle merhaba değerli forum bilginleri

Sunucu türleri hangi çeşit sunucu türleri vardır ?

Birde şu tür bir konuda bilginize baş vuracağım hangi sunucuların sanallaştırma işlemi görüp görmeyeceğini kısaca hangi sunucular sanallaştırmaya açıktır sanallaştırılır hangileri sanallaştırmayı kabul etmez

bu arada sanallaştırmada kullanılacak işletim sistemi alanında zirve olan vmware ESXİ olacaktır

bu arada ESXİ İşletim sistemi ücretlimi indirip sunucumuza kurulum yapabiliyormuyuz ?

bu konularda bilgilerinizi aktarırsanız çok memnun olurum.

Güncel cevaplar varmı ?

Merhaba Ozan,
    Sunucu tiplerinden kastın fiziksel sunucu tipleri ise bunlara örnek olarak; RACK MOUNTED SERVER, BLADE SERVER (BLADE SUNUCULAR) ve ATX SERVER olabilir.
    Genelde bütün sunucu tipleri sanallaştırma mimarisini destekler. Sanallaştırma mimarisi olarak Hyperv ve Esxi tarafını kullanabilirsin. Hyper v sunucu kullanmak istiyorsan bunu hypervisor ve servis şeklinde yapılandırabilirsin. Datacenter sürümünü kullandığında o sunucu üzerinde yapılandırdığın tüm sanal sunucuları bu lisans ile lisanslama şansın var ( Datacenter sürümü biraz pahalıdır.) Esxi sanallaştırma platformu ise ücretli ve ücretsiz şekilde kullanabilirsin. Esxi sayın arttığında bunları yönetebilmen için vcenter yapısı kullanmak isteyebilirsin bu noktada da ücret devreye girer veya kullanmak istediğin özelliklere göre lisans alman gerekebilir.
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Alıntı Erkan SAGLIK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Ozan,
    Sunucu tiplerinden kastın fiziksel sunucu tipleri ise bunlara örnek olarak; RACK MOUNTED SERVER, BLADE SERVER (BLADE SUNUCULAR) ve ATX SERVER olabilir.
    Genelde bütün sunucu tipleri sanallaştırma mimarisini destekler. Sanallaştırma mimarisi olarak Hyperv ve Esxi tarafını kullanabilirsin. Hyper v sunucu kullanmak istiyorsan bunu hypervisor ve servis şeklinde yapılandırabilirsin. Datacenter sürümünü kullandığında o sunucu üzerinde yapılandırdığın tüm sanal sunucuları bu lisans ile lisanslama şansın var ( Datacenter sürümü biraz pahalıdır.) Esxi sanallaştırma platformu ise ücretli ve ücretsiz şekilde kullanabilirsin. Esxi sayın arttığında bunları yönetebilmen için vcenter yapısı kullanmak isteyebilirsin bu noktada da ücret devreye girer veya kullanmak istediğin özelliklere göre lisans alman gerekebilir.
    erkan bey bilginiz için çok teşekkür ediyorum bu aralar sanallaştırma teknolojileri üstüne sürekli kendime bişeyler katmaya çalışıyorum sanallaştırma konusunda bana önerebiliceğiniz her hangi bir kitap varmı okumam için veya bir kaynak ?

Ve bu aradada Web server kurulumu hakkındada yeterli bilgiye sahip değilim Windows olsun linux olsun iki işletim sistemindede bilgim yetersiz bir web server kurulumu yaparken nerden başlanmalı nasıl bir yol izlenmeli gibi bir çok soru var aklımda bu konudada bir kaynak belirtebilirmisiniz aynı şekilde kitap olabilir gene okuymayı araştırmayı ve uygulamayı çok severim

tekrar teşekkür eder iyi forumlar dilerim en kısa zamanda mesajınızı bekliyor olacağım..

Kaynak olarak www.mshowto.org altındaki server 2012 kategorisini kullanabilirsiniz. Aynı şekilde daha hızlı yol almak isterseniz takviye olarak türkçe server kitapları ile de takviye edebilirsiniz. Aynı şekilde Technet ve MSDN i de ara ara mutlaka ziyaret etmenizi oneririm.

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Merhaba Ozan,
    Erkan hocam,

ESXİ hypervisor olarak çalışıyor değil mi? Hyper-v sadece servis olarak çalışmıyor mu? ESXİ gibi işletim sistemi olarak kullanabiliyor muyuz?

Merhaba Sefayksl,
    Esxi Linux çekirdeğini kullanan Hypervisor. Esxi kurduğun zaman vSphere Client veya Web Client ile bağlanıp yönetim işlerinizi yapabilirsiniz. Hyper v ise; isterseniz Esxi gibi hypervisor şeklinde kullanabilirsiniz, isterseniz de Windows Server kurup bunun üzerine hyper v servisini aktif hale getirebilirsiniz.
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Merhaba Sefayksl,
    Esxi Linux çekirdeğini kullanan Hypervisor. Esxi kurduğun zaman vSphere Client veya Web Client ile bağlanıp yönetim işlerinizi yapabilirsiniz. Hyper v ise; isterseniz Esxi gibi hypervisor şeklinde kullanabilirsiniz, isterseniz de Windows Server kurup bunun üzerine hyper v servisini aktif hale getirebilirsiniz.
    Erkan hocam,

Test ortamında ESXi kurup Client ile sanal oluşturmuştum deneme amaçlı, çokta kullanışlıydı. Hyper V yide dediğiniz gibi servis olarak kullandım fakat esxi gibi hypervisor şeklinde kullanmadım. Bununla alakalı makale aramaya başlıyorum hemen. Teşekkürler.