8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Failover Cluster Hk.

Question Failover Cluster Hk.

Merhaba degerli arkadaslar,

Bir konuda yardiminiza ihtiyacim var. Kisaca elimde olan sistemi ozetlersem asagidaki gibidir.

Bu yapilarini Failover Cluster role'unu aktiflestirerek kullanmak istiyorum. Elimde suan bosta olan fiziksel farkli bir server daha var ancak ana server ile ayni konfigurasyona sahip degiller.

Main Fiziksel Server 1: Xeon Cift islemci, 36 GB Ram 300*3 Raid 5
    Second Fiziksel Server 2 : Xeon 1 islemci, 18 GB Ram, 146*6 Raid 5 (Failover olarak second dusundugum server)

Elimde single point of failure olarak ortalama 8 aydir kullandigim yapida 4 ayri server hizmet veriyor.

Windows Server 2012 Std (AD, DNS...)
    Hyper-VM01: Sql2012
    Hyper-VM02: Lync 2013
    Hyper-VM03: Exchange 2013

Sorularim soyle:

1. Ben Failover Cluster role'unu aktif edip, ikinci fiziksel server'i secondary olarak gostermem munmkun mudur? Role aktif olarak calisir mi?
    2. Aldigim bir duyuma gore, failover cluster yapisini kullanabilmek icin her seyin bastan silinip, windows server'in yeniden yuklenip ve failover'in aktif edilip, sonrasinda app'lerin (Hyper-v, Sql, Exchange, Lync...) yuklenmesi gerekiyormus. Eger bu dogruysa su gune kadar bir cok yol almis bir sistemi tekrar sifirlamak ciddi zaman ve is kaybi olacaktir.

Yardimlariniz ve fikirleriniz icin tesekkur ederim.
    Sezgin Alak.

Merhaba,
    Active Directory cluster yapısına almaktan ziyade Additional Domain Controller kurmalısınız.
    DNS sunucunun yedeğini istiyorsanız, bunun iki yolu var. Birincisi başka bir sunucu üzerine DNS rolünü kurup üzerine Secondary Zone olarak yapılandırmak (Şuan ki yapınızda Additional Domain Controller kurmak istediğiniz için pek tavsiye etmem) ikincisi ise; kurulumunu yapmak istediğiniz ADC üzerinde yapılandırmak.
    Sql server cluster işlemi yapabilirsiniz ( SQL 2012 Failover Cluster Build (Step by Step) )
    Lync 2013 Yüksek erişebilirlik yapısı için ( Planning for High Availability and Disaster Recovery )
    Exchange 2013 DAG yapısı için de ( Microsoft Exchange 2013 DAG (Database Availability Groups) Yapısına Genel Bakış | Mshowto ) linklerini inleceyebilirsiniz.
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Merhaba Erkan bey,

Anladigim kadariyla bir server 2012 diyelim, ve bu 2012 server uzerinde yuklu olan tum app lere failover yapilamiyor. App bazli failover kurulumlari yapacagim anladigim kadariyla. Lync icin farkli, SQL icin farkli gibi? Degil mi?

SEzgin.

Merhaba,
    Evet her servis için farklı ve her servis cluster yapısını desteklemiyor bilginiz olsun.

Anladim, Bu durumda son bir soru soruyorum.

Ben elimin altinda bulunan Lync, Exchange, SQL Server'arin her biri icin failover'a dahil etmem yerine, farkli bir fiziksel server'a sadece Hyper-V failover cluster yapsam olmaz mi? Bu Server'larin hepsi Hyper-V altinda sanal olarak calisiyor.

Hyper-V Failover sonrasi App bazli backup yontemine de gitsem? Nasil olur?

Merhaba,
    Hyper v cluster oluşturmak, hostlar üzerinde oluşacak sorun esnasında sanal makinelerin diğer host üzerine geçip devam etmesini sağlar. Bu şekilde hostlardan kaynaklı bir sorun yaşamazsınız. Ama bu şu anlama gelmez; sanal makinenin kendisinden kaynaklanan bir sorun oluşursa başka başka bir sanal sunucunuz (Exchange için örnek vermek gerekirse DAG yapınız) olmadığı için mail sisteminiz hizmet vermez.

Backup yöntemi olmazsa olmazlarımızdan ancak bu servis sürekliliği anlamına gelmez bilginiz olsun.

Merhaba tekrar,

Erkan bey, bana cok faydali oldunuz. Tesekkur ederim tekrar.

Allah razi olsun, Allah kolayliklar versin insallah.

Yardım edebildiysek ne mutlu, iyi çalışmalar dilerim.