Merhaba arkadaşlar,
bugün bir sunucuyu domaine dahil etmeye çalıştığımda enteresan bir olay ile karşılaştım. Bir test ortamı için yapıdaki Domain Controller makinelerden birini (Role'rin bulunduğu Domain Controller makine) farklı bir network'e aldım. Almış olduğum network izole bir network olduğu için Domain Controller olan makinem hiç bir şekilde diğer makinelerle konuşamıyor. Yapı büyük olduğu için Active Directory Site'lara bölünmüş durumda. Izole networke almış olduğum DC makinesine bir makine dahil etmeye çalıştığımda "Cannot Complete This Function" diye bir hata ile karşılaştım. Biraz inceledikten sonra problemin kaynağını buldum. Olur da sizde bu tarz problemlerle karşılaşabilirsiniz diye paylaşmak istedim. Yapmanız gerekenler sırasıyla şöyle;

Connat Complete this Function.JPG

ntdsutil
metadata cleanup
connections
connect to server hostname of a functional DC
quit
select operation target
list domains
select domain #
list sites
select site #
list servers in site
select server #
quit
remove selected server
Karışınıza uyarı mesajı çıkarsa "YES" seçeneğini seçin
quit

Bu işlemleri tamamladıktan sonra yapmanız gereken Active Directory Site and Services panelini açmak,

Site sekmesini tıklıyorsunuz => Site isminizi tıklayınız => Sunucular sekmesinde başarısız olan sunucularınızı siliniz,

Sonra Yapmanız gereken Active Directory Users and Computers panelini açmak,

Domain Controllers konteyner'ini tıklayın, problemli olan sunucuları silin.

silme işlemi gerçekleştirilirken ""The domain controller is permanently offline and can no longer be demoted using Active Directory Installation Wizard (DCPROMO)" seçeneğini seçip çıkan uyarıda YES deyip işlemi bitiriyorsunuz.

Yapmış olduğunuz bu ayarlamalara rağmen cihazı domian'e dahil edemiyorsanız DNS üzerinde kalıntılar olabilir, onları silmeniz gerekiyor.