7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: TS Connection Broker Problem

Standart TS Connection Broker Problem

Ortamda Terminal Server ve herbirine Conneciton Broker özelliği yüklenmiş halde 3 adet sunucu olduğunu düşünelim, biz bu serverlardan ana Connection Broker sunucusunu kapattığımızda diğer açık olan 2 Connection Broker sunucusu aralarında yük dengelemesi yapmıyor. Bağlanmaya çalışan client' lar dns ten aldığı yanıtla sadece tek bir connecition broker sunucusuna bağlanıyorlar ve yük dengelemesi ortadan kalkıyor.

Benim anlamadığım şu yük dengelemesinin ortadan kalkmaması için, ana connection broker sunucumuzun (yani yönlendirmeyi yapacak olan connection broker sunucusunun) hiç kapanmaması mı gerekiyor? Eğer öyleyse diğer iki sunucuya neden connection broker kuruyoruz?...

Configure DNS for RD Connection Broker Load Balancing

Yukarıdaki DNS konfigurasyonunu yaptınız mı?

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

İyi geceler Emre Bey; DNS ağ Kayıtlarını DC' ye girdim. Benim yapımda 3 tane Terminal sunucusu (TS+Broker ikiside 3 ünde kurulu) yük dengelemesini yapıyor, ama ANA TS+Broker (yönlendirmeyi sen yapacaksın diye gösterdiğimiz Broker) sunucusunu shut down ettiğimizde, clientlar diğer açık olan iki sunucuya bağlanırken load balancing durumu ortadan kalkıyor. Client lar dns ten aldığı yanıtla açık olan TS+Broker yüklü sunuculardan sadece bir tanesine bağlanıyorlar, Load Balancing ortadan kalkıyor. Internette anlatılan tüm makaleleri okudum, makalelerde sadece 2 TS+broker sunucusu var biri kapanırsa diğerine bağlanıyor clientlar, bizim amacımız biri kapandığında diğer iki sunucuda load balancing in devam etmesi... Bunu nasıl gerçekleştirebilirim?
    Load Balancing' in ortadan kalkmaması için, Ana TS+Broker Sunucusunun kapanmamasımı gerekiyor?
    Konu kaptanx7 tarafından (01-13-2013 Saat 02:33 AM ) değiştirilmiştir.

Merhaba,

Server 2008 R2'de Session Broker'ı NLB yapabiliyorsunuz. Fakat NLB size Failover sağlayan bir servis olmadığı için Session Broker'lardan bir tanesi kapandığı anda kapalı durumdaki Session Broker'a gelen client'lar Terminal Server farm ındaki sunuculara bağlanamıyorlar. Aslında olay bu sekilde gelisiyor.

Server 2012 ile gelen Session Broker ise size Failover Cluster desteği sunabiliyor. Yani Session Broker'lardan bir tanesi kapalı olduğu noktada diğer Session Broker tüm servisin ayakta kalmasını sağlayabiliyor. Server 2012'ya geçerek bu durumu çözebilirsiniz.

Ya da, Session Broker yerine ön tarafa bir adet hardware load balancer koyarsınız ve gelen client RDP isteklerini sizin Terminal Server farm ınıza yönlendirir.

Seçim sizin,

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

Anlıyorum Server 2008 de failover denetimi yok. Emre bey çok teşekkür ederim cevabınız için.

rica ederim
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

Emre Bey dediğiniz gibi server 2012 ye terfi etmiş durumdayız;
    2 adet Rd connection broker + Session Host
    1 adet Web access + session host sunucularımız bulunmakta,
    1 adet sql server 2008 r2
    broker sql bağlantıları tamam, yönlendirmeler çalışıyor. Buraya kadar her iey normal:
    Set durumda olmayan broker sunucuyu (hyper-v) pause durumuna aldığımda, o sırada o server a bağlı olan kullanıcılarla tekrar sisteme login olmaya çalıştığımda, yönlendirme duruyor. Bana yardımcı olabilir misiniz?
    Ben şu durumu anlayabilmiş değilim. Failover var mı yok mu?
    Konu kaptanx7 tarafından (10-12-2013 Saat 12:49 AM ) değiştirilmiştir.
    Bu Forumu Seviyorum