Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Client Dns sorunu

Lightbulb Client Dns sorunu

Merhaba,

Active directory yapısında kullanıcıların internet çıkışlarını yetkilendirmek amaçlı kullandığımız bir kaç tane gruplar var bu gruplarda Firewall cihazla entegre olarak çalışmaktadır.

Sorunum şöyle; daha önce firewall da guest kullanıcılara internet izini veriyordum şuanda vermiyorum ve bu da bizi şöyle bir sorunla karşı karşıya getirdi. Userlar pcleri açtıklarında bazı kullanıcılar internete çıkıyor bazıları ise internete çıkmıyor sanırım userlar gueste düşüyor ve ben kullanıcı internete girmesi için DNS den kayıdı siliyorum ve makineyi restart ettiğimde düzeliyor bu konu da ne gibi işlem yapabilirim bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla...

Merhaba,

Firewall cihazın markası ve modeli nedir?

Ayrıca, Client lar offline logon olduklarında bu sorun yasaniyor gibi.

İlk logon esnasında kullanıcıların önüne username password soran bir browser ekranı getirme şansınız yok mu firewall u kullanarak?

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

ek olarak şunları sormak istiyorum size,
    *user bazlı bir allow or deny politikasımı yapıyorsunuz yoksa user bazlı mı bir uygulama yapıyorsunuz?
    *live user kısmında o kullanıcının login olma hakkı 1 tane mi? Bunu neden söylüyorum eğer; ayalabik kullanıcısı ( dizüstü bilgisayar kullanıyor ) 2 ethernet kartı ile login oluyorsa ; kullanıcı internete çıkamaz, çıkması için ya o kullanıcıyı frewall üzerinden düşürmeniz gerekmekte yada login olma hakkını yükseltmeniz gerekmekte?
    *Frewall ile dc entegrasyonunuz sağlıklı olarak çalışıyor mu ?

Bunları kontrol edip dönüş yapar mısınız?

İyi Çalışmalar

Fortigate 110C cihazın modeli kullanıcılar offline olduklarında tekrar logon olduklarında internet sorunu oluyor bunu da logoff olup bir kaç sefer logon olduğunda düzeliyor. bazen tek seferde bazen ise 5 seferde username password NTLM açarsam olur ama öyle yapmakta istemiyorum.

Ahmet Bey,

Dc entegrasyonu gayet iyi çalışıyor testini yaptım sorun yok.
    *live user sorunumuz yok userlar her makinede logon olabilirler.
    internet çıkış hakkı AD'den grup politikası var userlar gruplara eklenerek internete çıkışı sağlanıyor.

http://www.mshowto.org/forum/server-....html#post9716 buradaki postunuzdan anladığım şudur; NTLM'de logoff time out değeri vardır, bunu düşürdünüz mü?

Live user ; kullanıcının açabileceği maximum giriş hakkıdır, eğer böyle bir uygulama yapmıyorsanız , loglamanızda problem yaşarsınız.

Firewall da NTLM servisini kullanmıyoruz. loglama sorunu olmasın diye guest users internet çıkışını kapatıyorum bu sorunla karşı karşıya geliyorum ama çözüm bulamadı.

Tekrardan Merhaba;
    Aşağıda belirtmiş olduğum yerlerin ekran görüntüsünü paylaşır mısın bizimle;
    *user-remote-ldap burada bulunan ldap ayarlarınız

Dc tarafında bulunan FSAE yazılımın;

* açılışta bulunan ilk ekranının
    *domain to monitor kısmını ve settings kısmını
    *set directory kısmını ve advanced sett kısmını
    *policy ekranını ( logon ekranından görebilirsin )

Bunları senin entegrasyonunun doğru olup olmadığını ( düzgün bir şekilde dc fortigate konuşmasının doğruluğunu teğit için ) istiyorum.Muhtemelen bu entegrasyonunda problem var eğer aşağıdaki gibi kurallarını yaptıysanız.sıralamaya dikkat edin.

lan>wan satıi user group ( kullandığın policy )
    lan >wan muhasebe group ( kullandığın policy )
    Lan>wan any user deny

Hocam dediğinizin hepsi normal şekilde çalışıyor sorun yok kontrol ettim..

internet ise Lan>stantart_users
    Lan>full_users
    olarak bağlantı kuruyor bunlara ek olarak ise FSAE_Guest_users olarak guest seçeneği var ama ben bunu policy olarak uygulattırmıyorum uyguladım da zaten userlar nete giriyor. uygulamdığım da farklı farlı kişiler nete giremiyor.

internete çıkması gereken bir user internete giremediği zaman , log olarak ne atıyor?