8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: dns internet

Standart dns internet

merhaba

windows2003 server standart edition kullanmaktayım

windows 2003 server üzerinde gerekli dns ayarlarını yaptım.

windows xp de gateway kısmına adsl modemin IP sini ve dns kısmına server ın IP sini yazdıktan sonra internete giriş yapabiliyorum. Benim istediğim sadece DNS kısmına serverın IP sini yazarak internete girmektir.

Bu Konuda Yardımcı olabilir misiniz.

Teşekkürler

Standart Ynt: dns internet

Merhaba,

Bunun için Windows Server 2003 DNS hizmetinde yer alan Forwarder fonksiyonunu kullanmanız gerekiyor. Bu şekilde DNS sunucusuna gelen ve içeride çözülemeyen istekler için Forwarder bölümünde tanımı yaptığınız DNS sunuculara, sizin lokal DNS sunucunuz sorguları gönderecek ve aldığı cevabı client tarafına iletecektir. Client tarafında default gateway girmeniz sizin dışınızda yer alan networklere erişebilmeniz için zorunludur. Default gateway girmeden sadece bazı networklere erişim için ise komut satırından Static Route yazabilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki makalelerden faydalanabilirsiniz.

Understanding forwarders

http://technet2.microsoft.com/window....mspx?mfr=true

How to configure DNS for Internet access in Windows Server 2003

http://support.microsoft.com/kb/323380/tr veya http://support.microsoft.com/kb/323380

Ahmet Tufan GÜVEN

merhaba,
    bahsettiğiniz ayarları yaptım. forwarder kısmına ve reserve de gerekli ayarları yaptım. fakat bir türü başaramadım. bu işi kısayoldan çözmenin yolu yokmu acaba.

Merhaba,

DNS hizmetinin kurulu olduğu sunucunun kendisi Internet'e çıkabiliyor mu ? Sunucunun IP yapılandırmasında default gateway olarak ADSL modem IP'si, DNS sunucu olarak da Sunucunun kendi IP adresini verdiğinizi düşünüyorum.

Client tarafındada yukarıdaki şekilde ayarları yaptığınız değil mi ?

DNS sunucunuza ait Forwarder bölümünün ekran görüntüsünü paylaşır mısınız ?

Ayrıca ADSL modem üzerinde herhangi bir firewall tanımı var ise dışarıya çıkan UDP/TCP 53 nolu port için izin vermiş olmanız gerekiyor.

Ahmet Tufan GÜVEN

Dns Hizmetinin Kurulu olduğu sunucunun kendisi internete çıkıyor. adsl modemin IP sini gateway e yazdım. Dns sunucusu olarakta sunucunun IP sini yazdım. bu şekilde internete çıkıyor.

client tarafında bu şekilde ayarları yaptığım zamanda internete çıkabiliyorum. yalnız mevcut data hattını kullanabilmem için gateway e adsl modemin değil router ın IP sini kullanmam Gerekiyor.

modem tarafında 53 nolu portu açmış bulunmaktayım.

Peki, bu durumda bir problem gözükmüyor.

Internet için ADSL kullanmak istiyorsanız, sunucularda ve clientlarda default gateway olarak ADSL modem IP'si kalması gerekiyor.

Data hattından kastınız size ait başka bir lokasyon ile aranızdaki bağlantı ise sunucular üzerinde bu subnete gidileceği zaman sadece Router'a gitmesi icin bir static route yazılabilinir.

Bunun için sunucuda komut satırında aşağıdaki komutu girmeniz gerekiyor.

ROUTE ADD 192.168.5.0 MASK 255.255.255.0 192.168.1.254

bu komut ile bir test yapabilirsiniz. Bu komut yukarıdaki hali ile sunucu route tablosuna geçiçi bir tanım yapacaktır. Bu tanımın kalıcı olmasını isterseniz bu durumda aynı komut içerisinde ADD bölümünden sonra -P parametresini kullanmanız gerekiyor.

Komut içerisinde yer alan 192.168.5.0 subnet'i sizin data hattı ile gideceğiniz diger lokasyonunuz, 192.168.1.254 IP adresi size sizin sunucu ile aynı lokasyonda bulunan Router cihazına ait IP adresidir. Komutu kendi network yapınıza göre değiştirmelisiniz.

Ahmet Tufan GÜVEN

Aşağıdaki yöntem dışında bir yöntem daha var.

Tüm sunucu ve clientlarda default gateway olarak ADSL modem IP'si verirseniz ki clientlara IP dağıtım işini sanırım DHCP ile yapıyorsunuz.

Komut satırına hiç inmeden şu şekilde yapma imkanıda var.

ADSL modem içerisine karşı subnet için bir static route eklersiniz. Böylece sunucu ve client o subnete gitmek istediğinde ADSL modem bunu kendi interface'i üzerinden dışarıya çıkartmaz bu subnete giden trafiği static route tanımında girdiğiniz gateway adresine yani sizin Router'a route eder.

Böylece tek bir cihaz üzerinde konfigürasyon ile iş biter.

Aşağıdaki komutu daha çok kullanıcı veya sunucu bazlı static route işlemleri için kullanabilirsiniz. Mesela ISA Server üzerinde birden çok network geçtiğinde bu komut oldukça kullanılmaktadır.

Ahmet Tufan GÜVEN

Yardımlarınız için teşekkürler