5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Ana makineyi yeniden kurdum kullanıcılar birbirini görmüyor

Standart Ana makineyi yeniden kurdum kullanıcılar birbirini görmüyor

Merhabalar arkadaşlar geçenlerde başıma gelen bir olay yine tekrar edince sizlere sorayım dedim, olay şu;

- Müşterimizi anamakinesinde sorun olduğu için servise almak zorunda kadım ve işletim sistemini yeniden kurdum (2003 server enterprise)
    - Ana makineyi götürüp yerine kurdum ve kullanıcılar login oldular, exchange çalıştı.
    - Fakat hiçbir kullanıcı birbirini görmüyor tek tek kullanıcıları çalışma grubuna çekip sonra tekrar etki alanına sokup eski bilgilerinin bulunduğu C:\Documents and Settings\kullanıcı yoluna girip eski klasöre yeni kullanıcının haklarını devretmek zorunda kalıyorum, bunun kısa yolu varmıdır..
    Bu sorunu aşmak için öceden ne gibi tedbirler alabilirim (servise aldığım anamakine açılıyor veya açılmıyor durumda da olsa)
    - Bir de çalışan bir exchange sistemli anamakineyi yeniden kurmam gerektiğinde yapmam gereken işlem nedir? Sıfırdan açıklayabilirseniz sevinirim... (Benim yaptığım işlemin doğruluğunu ve güvenilirliğini teyit etmek için soruyorum)

Hepinize teşekkür ederim...

Standart Ynt: Ana makineyi yeniden kurdum kullanıcılar birbirini görmüyor

Merhaba,

Client tarafında SID bilgileri tuttulduğu için yeni sunucuda SID bilgileri ile eşleşme yapamaz. Domain'e yeniden katman gerekiyor. Her Server'de Backup'tan ASR disketi oluşturursanız ilerde yeniden kurulum gerektiğinde işleriniz daha basit olacaktır.

Google'de şöylede bir arama yaptım. Eğer client tarafında domain'e alırken bir user account oluşturduysanız şansınız var gibi. Ama bana clientları dolaşmadan yapılacak bir işe gibi gelmiyor.
    http://www.google.com/search?hl=tr&q...nG=Ara&lr=

Exchange için aşaığdaki linkteki döküman fikir verecektir. Aslında şöylede düşünebiliriz Server'in çökmesi demek felaket demek o zaman felaketten kurtarmaya bakalım. Disaster Recovery
    http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=en

Aslında disaster recovery senaryoları vardır. Başta hırsızlık olmak üzere (bir müşterimizn şubesi soyulmuştu) , yangın, sel, deprem, bombalı saldırı vs..

Saygılar

Arkadaşlar bu soruna hala net bir çözüm bulamadım, yardımlarınızı bekliyorum. Malum bir gün yine karşıma çıkacak

Tekrar Merhaba,

"Net bir çözüm" kısmını biraz daha açarsanız takıldığınız noktaya odaklanırız.

Saygılar

Merhaba,

Siz sistemi yeniden kurdugunuz noktada artik eski hicbir client iniz sizin yeni kurdugunuz bu server'a (domain'e, forest'a) authenticate olamayacaktır. Cunku arka planda tutulan bircok numara değişmiş durumda olacaktır.

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn