2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: NTBackup ile uygulamalar

Yeni Üye

Standart NTBackup ile uygulamalar

Merhaba,

2000 ve 2003 teki NT backup'a bu gune kadar guvenemedim. Onun yerine hep arc serve urununu kullanmayi tercih ettim. Lakin bir musterimde ntbackup kullanmak zorunda kaldim ve soyle bir cikmazim var.

Ntbackup ile, network uzerinden maping yapilmis bir surcu icindeki directory'leri yedeklemek istiyorum. Schedule olusturuyorum ve hedef kismina Tape Unitesini secip media'i ise new olarak birakiyorum. Iste sorunum burda basliyor, eger kaset temiz ve yeni bir kaset ise yedegi aliyor lakin, o kasete birdaha sira geldiginde, yani haftanin persembe gunu diyelim mesela, persembe gunu tekrar geldiginde schedule tetikleniyor lakin ardindan hemen geri kapaniyor. Bende test olsun diye manual yazmayi denedim gercektende yazamadi, cunki kaset daha once kullanilmis, bunun uzerine hedef kismindan kasetin daha onceki ismini sectigimde (kendisi date atiyo bir isim vermezsek ilk olarak) basarili bir sekilde aliyo. Benim sormak istedigim su.

Ntbackup'da sadece kasetleri silme, formatlama ve isimlendirme islemleri nerden yapiliyor? Ayrica, daha once hangi kaset olursa olsun, bos yada dolu, isimlendirilmis yada henuz sifir kaset, ben kartusu taktigimda, ntbackup havalara girmesin ve direk olarak schedule tetiklendiginde yedegi almaya baslasin. Ha tabi bu arada, ben yedeklemeden once format at kardesimde diyebileyim. Arada bi yerde, "yedekleri varolanlarin icine ekle veya varolanlarla degistir" gibi bir ibare var ama sanirim benim istedigimi karsilamiyor.

Bu sorumun ardindan bir soru daha sormak istiyorum, bildigim birseyi sorup sizden teyid almak istiyorum. Normalde backup alinirken bunun catalog'u yani bana gore index'i bi yerlere alinmasi gerekiyor, ntbackup bunu kartusun icine gomup, herhangibir farkli server da da yedegi donmeye olanak veriyor. Aksi takdirde catalog dosyasini "bilgisayarda tut, sakin kartusa alma kardesim" der isek, server goctugunda katalog dosyasi olmadigi icin kartus bi ise yaramayacaktir. Boylesi durumlarda kartusun icinde olan katalog dosyasi ilk once donulur ve ona gorede kartusun icindeki bilgiler donulur. Dogrumuyum, dogru degilsem dogrusu nasildir acaba.
    Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler, ntbackup tuhaf bi program, xp de de aynisi var 2003 tede, insan server icin daha gelismis bisi yapar diye dusunuyorum, raporlamasi falanda bi tuhaf. 2008 ile gelecek olan urunu merak ediyorum dogrusu.

Standart Ynt: NTBackup ile uygulamalar

Selamlar,

NTBackup.exe nin tape backup cihazlariyla dogru sekilde calismasi icin bir batch dosyasi yaratmaniz gerekli. Bu dosyanin icinde tape cihaziniza ait bir takim bilgilerin verilmesi gerekiyor. Sorun yasanmasinin sebeplerinden bir tanesi ise Ntbackup.exe calistigi anda tape unitesinden tepki bekliyor tabi tape unitesi bu kadar hizli cevap veremedigi icin ise islem basladigi gibi sonlandiriliyor.

Catalog dosyasi icin ise yazdiklariniz dogru. Ve son olarak XP ve 2003 deki NTBackup.exe'lerin versiyon numaralari farkliydi, fakat farklari nelerdir tartisilir

Gorusmek uzere,

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn