7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Belirli zamanlarda serverin yavaşlaması

Standart Belirli zamanlarda serverin yavaşlaması

Arkadaşlar yaklaşık 25 client lı server 2003 standart edition yönetmekteyim. uzun zamandan beri bir sorun yaşamaktayım ama bir türlü çözemedim. sorunum: client makinalar akşam saat 6-7 arası kasılıyor server üzerinden çalışan programlar kapanıyor, makinalar servere ulaşamıyor yada ulaşırken çok bekliyor. interneti firewall üzerinden dağıtıyorum ve internetin hızında bir düşme olmuyor. yada ben client makinadan client makinaya ulaşmak istediğimde sorun çıkmıyor. server üzerinde sadece sqlserver ve netsis (fusion standart) çalışıyor. o saatlere denk gelen herhangibir yedekleme saati falan yok. serverdaki tüm incelemelerim doğrultusunda bu kasılmanın sebebini bulamadım. :-\ sizce bunun sebebi ne olabilir... ??? ?

Standart Ynt: Belirli zamanlarda serverin yavaşlaması

Merhaba,

1.) Özellikle belirli saatlerde oluyor ise o saatleri için zamanlanmış iş olup olmadığını kontrol edin. Sizin koymadığınız fakat server rolüne göre veya üzerindeki uygulamaların koyduğu zamanlanmış işler olabilir.
    2.) Tam olarak darboğazın neden kaynaklandığını bulmanız için bazı performance counterlarını o saatler için izleyin. Darboğazın nedeni, disk, memory, cpu veya network olabilir. Bunlar ile ilgili counterların help'inden neyi ölçtüklerini bulabilirsiniz.. Bu performance counter'larına göre darboğazın nedenini bulabilirsiniz. Gerekiyorsa donanım upgrade'i yapabilirsiniz.
    Sorun Sql performance ise Sql performance counters için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz..
    http://www.sql-server-performance.co...sql_server.asp
    www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Benim önerim önce normal çalıştığı bir dönemde tcpview ya da netstat çıktısı alıp, problem yaşadığınız dönemde tekrar aynı çıktıları alın ve karşılaştırın. Sonuç elde edemezseniz netmon logu alıp inceleyin.

www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

çok teşekkür... bütün önerilerinizi deneyeceğim. sonucu alınca yazacağım... Görüşmek üzere

Client PC'ler yavaşladığında hangi process cpu'yu meşgul ediyor ?

işte asıl sorun o. task managerdan baktığım zaman cpu yu meşgul eden hiçbişi yok. herşey normal. yani gün içerisinde neler cpu yu kullanıyosa o saatlerde de aynı hiçbir fark yok... bu işi netmonla çözeceğim sanırım ben. sonuçları yazacağım burayada

Sorun çözüldü : Belki garip gelecek ama sorun DNS de çıktı. DNS i baştan kurunca sorun çözüldü. yardımlarınızdan dolayı teşekkürler...