Sayfa 1/2 12 SonSon
18 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Windows 2000 server program kulanımı kısıtlaması

Standart Windows 2000 server program kulanımı kısıtlaması

windows 2000 server altında bir laboratuar kurduk. terminallerde xp pro kurulu. kullanıcıların bazı programları kullanmasını bazılarını kullanmamasını isityoruz.

word kullansın
    excel kullanmasın
    msn kullanmasın
    internet kullansın

visual basic kullansın

gibi

terminallere birşey kuracakmıyız acaba

Standart Ynt: Windows 2000 server program kulanımı kısıtlaması

Politika ile program çalıştırılmasının engellenmesi hakkında aşağıdak makaleyi inceleyebilirsiniz..

http://mshowto.org/index.php?option=...&Itemid=70
    www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Alternatif denenebilecek bir cozum ise,

word,excel... ve diger .exe ler ,icin istediginiz userlara deny verin.

Emre.
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

word,excel... ve diger .exe ler ,icin istediginiz userlara deny verin.

Emre.

bu programlara deny yetkisini serverde nereden vereceğiz. öğrenciler için gruplar oluşturduk. Öğrencilere teker teker ayarlama yapmak yerine gruba bunu nasıl atayabiliriz.

birde terminallerin ağı görmemesini istiyoruz. bunu nasıl yapabiriliz.

ayrıca internetten herhangi bir dosya indirimi yapamasın istiyoruz.

kusura bakmayın çok şey istiyorum galiba. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

windows 2000 server kurulu olduğu için yukarıda verileen makaleyi deneyemedim. Active Directory Users and Group altında Group policy oluşturdum. ancak bunun altında nereden dosyalar hakkında kısıtlama getireceğim bulamadım

arkadaşlar laboratuarımızı faal hale getirmedik. 2000 de yazılım kısıtlama işlemini nasıl yapabiliriz. bir fikri olan arkadaşım yok mu acaba

Windows 2000 kullandiginizi atlamisim. Soft. Res. pol. kullanmazsiniz. Kullanıcı bazlı kısıtlama yapmak icin cok fazla secenek kalmiyor. Emre'nin dedigi gibi ntfs permissionlar ile duzenleme yapabilirsiniz. Ornegin excel kullanmayanalr grubu olusturup, File system policy ile excel.exe'nin path'ine bu grup icin deny hak verebilirsiniz..

Veya kullanıcılarınızı OU'lara ayırıp, ou'lara uygulayacaginiz bir politika ile, Don't run specified Windows Application (User configuration-Administrative Templat - System) politikasi ile kullanıcı grupları icin exe'leri ekleyebilirsiniz. Ornegin excel kullanmayacaklar icin bir ou yaratip, bu OU'ya bu politika icin excel.exe'yi ekleyebilirsiniz..

www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Tekrar Merhaba,

Deny icin ornegin excel.exe > sag klik > properties > security > kendi yarattiginiz grubu ekledikten sonra > deny ...

Emre.
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Emre arkadaşımın cevabına göre

excel.exe dosyası üzerinde işlem yapmak isdeğimde bütün terminaller için dediğiniz ayarımı yapacağım. yoksa bu işlemi ana makinedemi yapacağım. Şunu demek istiyorum. Aa makine üzerinde kurulu olan Excel. Exe de sağ fare tuşu ile tıkladığımda permisson kısmndan kullanıcı yada gruplara deny dediğimde terminali açan kullanıcı exceli kullanamayacakmı. doğrumu anladım acaba

diğer yöntemde ise

kullanıcılarınızı OU'lara ayırıp, ou'lara uygulayacaginiz bir politika ile, Don't run specified Windows Application (User configuration-Administrative Templat - System) politikasi ile kullanıcı grupları icin exe'leri ekleyebilirsiniz. Ornegin excel kullanmayacaklar icin bir ou yaratip, bu OU'ya bu politika icin excel.exe'yi ekleyebilirsiniz..

Don't run specified Windows Application

bu özellik nerede bulunuyor.

Administrature User and Groups / User Configuration altında mı bu özellik. Exe dosyaarını nasıl ekleyeceğim.

beni ayrıntılı olarak aydınlatırsanız seviniirm

söylenilen yerleri bulamadım. eksik bir şeymi yapıyorum acaba. dediğiniz yerleri göremedim