6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Additional DC Sayısı ve AD replikasyon

Standart Additional DC Sayısı ve AD replikasyon

Arkadaşlar selam;
    Active directory kurulu bir ortamda 1 DC ve 6ad Additonal DC mevcut toplamda
    300-350 kadar kullanıcı var, kurulum yapıldığında yapı bol bol yedekli olsun
    diye terminal serverların hepsi aynı zamanda Add DC olarak kuruldu. Bu
    konuda iki sorum olucak;

1. Bu kadar Additional Dc olmasına gerek varmı. Terminal serverları aynı
    zamanda Add DC olarak kullanmanın sakıncası varmı.Böyle kalır ise ne olur..

2. Diyelimki ben terminal serverları Add DC olarak kullnamkatan vazgeçtim
    bunun için AD den çıkartmam için nasıl bir yol izlemeliyim..

3. 3 Terminal server (Add DC) da replikasyok ile alakalı çeşitli hatalar
    alıyorum. sorun yaşağıdım DC lerde manuel replikasyon yaptığımda RPC server
    unavailable diye hata alıyorum.. Event loda Event ID:1925 ve Event ID:1864
    hatası ile karşılaşıyorum.

Yardım ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim. Uzunca oldu ama çözmem
    gerekiyor...

Standart Ynt: Additional DC Sayısı ve AD replikasyon

Site yapınızı da belirtseydiniz daha iyi olurdu.. Tek bir site'dan oluşan yapınızda 350 kullanıcı icin 2 tane dc yeterlidir (felaket senaryolarını da dusunerek).

Terniminal serverlari dc yapmaniz yukden baska bir ise yaramaz. DC rolunde local database'in olmamasi ve bu sunucuya herkesin logon olmasi guvenlik acisindan da yanlistir.

Terminalleri DC rolünü indirgemek (depromote) için dcpromo calistirmaniz ve adımları takip etmeniz yeterli. Terminal hizmetinde sorun yaşamamak için iyi planlamanızı ve testlerinizi yapmanızı öneririm.

replikasyon problemi icin daha cok detaya ihtiyac var. Aynı site icin, sorunlu olan makienin dns kayıtlarını kontrol edin. Connection objeleri silip, kcc'i triger edin. Replikasyon problemlerini gidermeden dcpromo yaparsanız hata verecektir. Forceremovel parametresi ile dc'i depromote edip, daha sonra ntds util ile diger bir dc'den bu makineyi silebilirsiniz. Bu konu ile ilgili mshowto makalesi mevcut.

Kolay gelsin..
    www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Hocam ilginiz için teşekkür ederim."" Connection objeleri silip, kcc'i triger edin "" bunu nasıl yapacağım konusunda yardımcı olabilirmisiniz.

Varolan connection objelerin silinmesi;
    active directory site and services (dssite.msc) i acin ve sitelarinizin altindaki Ntds settings altinda <automatically generated> olarak gorunenler connection objeleridir. Bunlara sag tiklayip silin.

Kcc'nin manuel tetiklenmesi
    Daha sonra, Replication Monitor'u (start-run'a replmon yazarak calistirabilirsiniz) calistirin ve bu sunucuyu ekleyin. Eklediginiz sunucuya sag tiklayip, check replication topology ile kcc'i trigger etmis olursunuz..

Eger dns configurasyonunuz duzgun ise yeni olusacak connection objeleri uzerinden replikasyonun yapilmasi gerekiyor..

Kolay gelsin
    Boran.
    www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Hocam bahsettiğin işlemi yaptım ancak aşağıdaki hatayı alıyorum... Yalnız ilginç olan farklı bir Dc de açmış olduğum bir user replikasyon problemi olan bu serverde gorunmekte ancak vermiş olduğum haklar ile ben bu serverda oturum açamamaktayım....

The triggering of the Knowledge Checker failed. This may be because of insufficient priveleges or the operatiın system does not support this request.

madem cok fazla hata var, cozmek yerine bu makineden dc rolunu indirgeyin. Zaten ortamda cok fazla dc var. Bunun icin dcpromo /forceremovel ile AD'i kaldirin. Daha sonra diger bir dc'den bu dc'nin kayıtlarını ntdsutil ile silin. Bu konuda bir makalemiz mevcut.