Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: server 2003 DNS sorunu

Question server 2003 DNS sorunu

Merhaba arkadaşlar,
    server 2003 üzerinde kurulu AD var ve DNS de bunun üzerinde.
    ben yeni bir server 2008 kurdum ve DNS i buraya taşımak istiyorum.
    internetteki yazılanlarla Bir türlü yapamadım.

yada zone tanımlarını baştan mı yapsam nasıl olacak???
    şimdiden teşekkürler.

Merhaba Professor,
    sadece DNS taşıma işlemi yapmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar şunlar;

1- 2003 Server üzerindeki DNS sunucudan 2008 sunucunun veri alabilmesi için gerekli hakları tanımlamanız gerekmekte (Zone Transfer işlemi için)
    2- 2008 sunucu üzerinde DNS servisini kurmalısınız
    3- 2008 sunucuda Forward lookup zones tabında aynı isimde bir zone oluşturmalısınız
    4- 2008 sunucuda oluşturduğunuz zonenin tipi secondary olmalı.
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Merhaba ;

Active Directory Migration İçin Türkçe Doküman bu e-book işinizi görecektir.

Sanırım konuyu yanlış anlamışım Erkan hocamızın sölediklerini uygulamanız yeterli olacaktır.

erkan hocam teşekkürler.
    2008 sunucuda secondary zone oluştururken aşağıdaki hata yı aldım.
    girdiğim IP adresi 2003 sunucunun adresi.

new zone.jpg

Merhaba Professor,
    2008 sunucunuzdan 2003 sunucunuza erişmeye çalıştığınızda erişebiliyormusunuz (ping 2003 ip adres)
    şayet ulaşabiliyorsanız oradaki uyarıyı dikkate almayıp dns oluşturma işlemini tamamlayınız. İşlem bittikten sonra 2003 server üzerindeki kayıtlarınızın geldiğini göreceksiniz

Erkan hocam merhaba
    iletişim sorunu firewall dan kaynaklanıyormuş düzelttim ve 2003 teki kayıtların hepsi geldi.
    şimdi yapmam gereken başka bişey kaldı mı acaba ??
    ve düzgün çalıştığını nasıl kontrol edebilirim?? client bilgisayarların dns server ip sini değişmek yeterlimidir ??
    çok teşekkürler..

Sorunun çözüldüğü sevindim Professor. Yapındaki cihazlara ip dağıtma işlemini manuel mi yoksa DHCP üzerinden mi yapıyorsun? Şayet DHCP üzerinden yapıyorsan oluşturduğun scope'nin dns server ip adresini değiştirmen yeterli olacaktır. Şayet statik ip adresi tanımlamışsan manuel değiştirmen gerekecektir. Test işlemini ise şu şekilde yapabilirsin;

test ortamındaki bir cihaza dns server ip adresi olarak yeni sunucunun ip adresini verip isim çözümlemeye çalışırsan sonuca ulaşabilirsin.

Erkan hocam sistemdeki cihazlar static ip.
    client lara dns server ip adresini yeni sunucunun ip sini verdim, isimleri çözüyor.
    benim anlamadığım ben yeni sunucuyu kapattığımda (shut down) client lerin isimleri çözememesi (internete çıkamaması) lazım diye düşünüyorum fakat yine çözüyor.
    yani yeni kurduğum sunucu kapalı olduğunda ben nasıl internete çıkıyorum ??

Client Cache diye bir kavramı duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Client bir adresi çözdüğünde belli bir süre bunu hafızalarında tutarlar ve bir daha ihtiyaçları olduğunda tekrardan dns servere gitmek yerine direk hedefe gitmeye çalışır (Varsayılan olarak bu değer dns kayıtlarını oluştururken 1 saattir.) yeni dns server bilgisi girdiğin client üzerinde şu testi yapabilirmisin

cmd => ipconfig /flushdns

ping Mshowto | Bilişim Sektörünün Öncü Sitesi

Mshowto | Bilişim Sektörünün Öncü Sitesi sunucusunun ip adresini göreceksindir. Bu işlem bittikten sonra ise şunu yap, yeni dns serveri kapatıp yukarıdaki komutları bir daha çalıştırırsan dns çözümlemesi yapamadığını görebilirsin.