6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: NAT RRAS KURULUMU

Standart NAT RRAS KURULUMU

Herkese merhabalar ben win2k3 server makineme NAT ve RRAS servislerini kurmak ve bilgisayarımı bir router haline getirerek yonlendirici konumuna getirmek ve internet cıkısınıda kendi uzerimden yapmak istiyorum ama yapılandırma ayrlarında sorun yasıyorum bilgisayarımda iki adet ethernet kartı var ve hangisini hangi amacla kullanacagımı bilmiyorum vede aynı anda serve uzerinde DHCP serverda calısıyopr bu durumda peki Hangi ethernet kartından IP dagıtıp hangisinden internete cıkacagımı nasıl ayarkayacagım bilmiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim yada bu konuyla ilgili bir dokuman yada link varsa sevinirim ama lutfebn ayrıntılı olsun

Şimdiden yardımlarınız için tesekkurler

ADMİN:Erhancoult
    erhancoult&DJ TİESTO

Standart Ynt: NAT RRAS KURULUMU

windows 2003 server kurulu bir makinan varsa ve sen bu server a özel bir iş yaptırmak istiyorsan, yani exchange, ISA, yada IIS veya DNS gibi hizmetler vereceksen bu bilgisayarın Ethernet kartının IP adresi Sabit olmak zorunda. Yani senin 2 adet ethernet kartın varsa bunlara elle IP atamak zorundasın...
    amacını tam anlamadım ama sadece dıger bılgıyarlar senın makınan ustunden ınternete cıksın ıstıyorsan sen ethernet kartını tanımla ınternete cıkar gıbı sonra kartın ınternet sharing ı ac... dıger makınalara da dhcp den gatewayı kendının IP adresını ver olsun bıtsın...

internete senin ustunden nıye cıkıcaklar onu anlamadım? amacın guvenlık mı? ozaman ISA kur makınana olsun bıtısın...

hayır benim amacım sadece ogrenmek sizinde bildiginiz gibi adsl modemler artık zaten bu işi ustleniyorlar benim yapacagım iş sizinde dediginiz gibi Isa server uzerinden internet guvenligini saglamak kulllanıcıları kontrol etmek sizin vurgulamıs oldugunuz statık ıpo olayını bende zaten biliyorum server makine DNS oalrak once kendi ıp sini gormelidir ama benim bahsettigim ben serverimi rouer oalrakta kullanabilirim diymi.NAT servisi bu amacla kulanılıyo diye biliyorum.Siz iki ethernet kartına statık ıp vermemi soylediniz peki terminaller hangi ethernet kartından dhcp servisi tarafından ıp alcak ben tam olarak onu anlamadım.Soyle varsayalım bende iki adet subnetmusklar farklıo netwok var ve ben bunları server uzerinden birbirine baglamak istiyorum .Yapışlandırma ayarları ile ilgili bir DOKUMAN VARSA ELİNİZDE SEVİNİRİM.

erhancoult&DJ TİESTO

merhabalar

aşağıdaki linkte bol miktarda RRAS ve NAT ile ilgili doküman bulabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/technet/net...s/default.mspx

[quote author=erhancoult link=topic=317.msg1002#msg1002 date=1174278613]
    Herkese merhabalar ben win2k3 server makineme NAT ve RRAS servislerini kurmak ve bilgisayarımı bir router haline getirerek yonlendirici konumuna getirmek ve internet cıkısınıda kendi uzerimden yapmak istiyorum ama yapılandırma ayrlarında sorun yasıyorum bilgisayarımda iki adet ethernet kartı var ve hangisini hangi amacla kullanacagımı bilmiyorum vede aynı anda serve uzerinde DHCP serverda calısıyopr bu durumda peki Hangi ethernet kartından IP dagıtıp hangisinden internete cıkacagımı nasıl ayarkayacagım bilmiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim yada bu konuyla ilgili bir dokuman yada link varsa sevinirim ama lutfebn ayrıntılı olsun

Şimdiden yardımlarınız için tesekkurler

ADMİN:Erhancoult
    [/quote]

dns i kendi makinanın ipsi olarak dağıt[quote author=erhancoult link=topic=317.msg1010#msg1010 date=1174381054]
    hayır benim amacım sadece ogrenmek sizinde bildiginiz gibi adsl modemler artık zaten bu işi ustleniyorlar benim yapacagım iş sizinde dediginiz gibi Isa server uzerinden internet guvenligini saglamak kulllanıcıları kontrol etmek sizin vurgulamıs oldugunuz statık ıpo olayını bende zaten biliyorum server makine DNS oalrak once kendi ıp sini gormelidir ama benim bahsettigim ben serverimi rouer oalrakta kullanabilirim diymi.NAT servisi bu amacla kulanılıyo diye biliyorum.Siz iki ethernet kartına statık ıp vermemi soylediniz peki terminaller hangi ethernet kartından dhcp servisi tarafından ıp alcak ben tam olarak onu anlamadım.Soyle varsayalım bende iki adet subnetmusklar farklıo netwok var ve ben bunları server uzerinden birbirine baglamak istiyorum .Yapışlandırma ayarları ile ilgili bir DOKUMAN VARSA ELİNİZDE SEVİNİRİM.

[/quote]

hocam sen bilgimizimi sınamaya çalışıyon anlamadım

Merhaba,

Siz sanırım 2 ethernet interface aynı ip grubundan statik ip veriyorsunuz. Internet bağlantısını yapmak için bir kaç yolunuz var.

1- Modemi bridge moduna alırsınız. External ethernet interface bağlarsınız broadband bağlantı yaparsınız. Internet IP'sini External etnernet interface alır.

2- Modemin IP gurubunu değiştirirsiniz. External ethernet interface modemin ip grubundan ip verirsiniz.

Sonuç olarak DHCP server için hangi ethernet interface kullanacağınızı düşünmenize gerek kalmaz çünkü external ethernet interface IP grubu Intenal ethernet IP grubundan farklıdır ve DHCP üzerinde Router (Default Gateway) IP'si olarak RRAS internal ethernet IP gösterirsiniz.

RRAS NAT güvenliğini anlayamadım. Benim bildiğim kadarıyla performans ve güvenlikte OpenBSD, FreeBSD, Linux ve Cisco gelir. Özellikle FreeBSD OS denemiş fakat becerememiş biri olarak kernel'den IPDIVERT özelliği etkin edildikten sonra NAT Daemon'ı natd service çalıştırlarak kernel bazında NAT yapılır. Yine kernelden IPFW firewall software ile IP, port, protocol Mac, interface göre filter, stateful packet filter, packet routing (paket yönlendirme) ve traffic shaper (trafik düzenleme) yapılabilir.

Saygılar