2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Terminal server 2003 lisans "Not Applicable" sorunu

Standart Terminal server 2003 lisans "Not Applicable" sorunu

Merhabalar,
    Ts 2003 R2 Entrp. kullanmaktayız, user cal lisanslarımız bulunmakta. Yeni sunucuya geçiş yaptık, yeniden TS yapılandırdık ve lisanları etkinleştirdik. TS aynı zamanda lisans sunucusu. 2008 r2 ts tecrübem var, 2003 ts kullanmadığım için belkide normaldir. Sorunum şu;
    Lisans sunucusunu aktif ettim ama otomatik etmeme izin vermedi, bende web üzerinden etkinleştirme yaptım ve aynı zamanda Cal liansları da bu şekilde yükledim. Lisans panelinde cal sayılarını görebiliyorum ancak, resimdeki gibi "not applicable", kullanılamaz demekte. Bu normal midir? kullanıcılarım bağlanabiliyor sorunsuz ama endişem geçici lisanstan çekmesi ve 120 gün dolunca sorun yaşamak.
    Son olarak 2003 te server cal eklemeye calışıyorum ama lisans panelini açtığımda aşağıdaki uyarıyı alıyorum ve kapanıyor.
    Ayrıca 2003 te alınan cal lisansları kimin aldığını vs. görebiliyor muyum?
    Yardımlarınızı rica ediyorum.
    Teşekkürler.
    lis.jpg
    tslisans.jpg

Fadibelli merhaba,

Hata için aşağıdaki adımları uygulayabilir misiniz? Yararlanılan link : How to reset the License Logging service in Windows Server 2003

Lisans Günlüğü hizmeti Windows Server 2003 çalıştıran bir bilgisayarda sıfırlamak için şu adımları izleyin:
    1. Lisans Günlüğü hizmetini durdurun. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
      1. Başlat' ı tıklatın, Yönetimsel Araçlar' ın üzerine ve sonra Hizmetler'itıklatın.
      2. Hizmetler listesinde, Lisans Günlüğüsağ tıklatın ve sonra Durdur' u tıklatın.

2. Sabit diskte %SystemRoot%\System32 klasöründe bulunan Cpl.cfg dosyasını yeniden adlandırın ya da silin. Cpl.cfg dosyası, istemci erişim lisansı (CAL) satın alma geçmişini içerir.
    3. Silmek veya sabit diskteki %SystemRoot%\System32\Lls klasöründe yer alan aşağıdaki dosyaları yeniden adlandırın:
      • LLSUSER.LLS
      • LlsMap.LLS

Llsuser.lls dosya bağlantı sayısı kullanıcı bilgileri içermektedir ve Llsmap.lls dosyası lisans grupları hakkında bilgi içerir.
    4. 0 (Sıfır) aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarında ConcurrentLimit kayıt defteri girdisinin değerini ayarlayın:HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControl Set\Services\LicenseInfo\FilePrint

Bunu yapmak için şu adımları izleyin. Uyarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni yanlış kullanırsanız, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilecek ciddi sorunlara neden olabilir. Microsoft, kayıt düzenleyicisinin hatalı kullanımından kaynaklanan sorunları çözebileceğinizi garanti etmez. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır.
      1. Başlat' ı tıklatın, Çalıştır' ı tıklatın, Aç kutusuna regedit yazın ve Tamam' ı tıklatın.
      2. Bulun ve aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını bulup tıklatın:HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlS et\Services\LicenseInfo\FilePrint
      3. Sağ bölmede sağ tıklatınConcurrentLimit
        , sonra da Değiştir' i tıklatın.
      4. Değer verisi kutusuna 0yazın ve Tamam' ı tıklatın.
      5. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.

5. Sabit diskte %SystemRoot%\System32 klasöründe yeni bir Cpl.cfg dosyası oluşturun. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
      1. Not Defteri'ni başlatın ve yeni, boş bir dosya açın.
      2. Dosya menüsünde Kaydet' i tıklatın.
      3. Farklı Kaydet iletişim kutusunda, kayıt türü kutusunda Tüm dosyalar ' ı tıklatın ve sonra Dosya adı kutusunaCpl.cfg yazın. Yeni Cpl.cfg dosyasını sabit diskte %SystemRoot%\System32 klasörüne kaydedin.

Önemli Oluşturduğunuz yeni Cpl.cfg .cfg uzantısını kullanır ve bir .txt uzantısı kullanmaz emin olun. Ayrıca, Cpl.cfg dosya boş olduğundan emin olun. Yani, Cpl.cfg dosyasının boyutu 0 olduğundan emin olun (sıfır) bayt.

Not Önceki adımda özgün Cpl.cfg dosyayı sildiyseniz, Network Service hesabının Tam Denetim izinleri oluşturduğunuz yeni Cpl.cfg dosyası atayın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
      1. Windows Gezgini'ni başlatın ve sonra oluşturduğunuz %SystemRoot%\System32 klasöründe Cpl.cfg dosyasını bulun.
      2. Cpl.cfg dosyasını sağ tıklatın ve sonra Özellikler' i tıklatın.
      3. Güvenlik sekmesini tıklatın.
      4. Ekle' yi tıklatın.
      5. Kullanıcı, bilgisayar veya Grup Seçaltında Seçilecek nesne adlarını girin kutusuna Ağ hizmeti yazın ve Tamam' ı tıklatın.
      6. Grup veya kullanıcı adları listesinde, Ağ hizmeti' ni tıklatın.
      7. Ağ hizmeti için izinler listesinde, Tam Denetim izni izin ver onay kutusunu tıklatıp seçin ve sonra Tamam' ı tıklatın.

6. %Systemroot%\System32\Lls klasörüne Network Service hesabının Tam Denetim izni atayın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
      1. Windows Gezgini'ni başlatın ve sonra %SystemRoot%\System32\Lls klasörünü bulun.
      2. Lls klasörünü sağ tıklatın ve sonra Özellikler' i tıklatın.
      3. Güvenlik sekmesini tıklatın.
      4. Ekle' yi tıklatın.
      5. Kullanıcı, bilgisayar veya Grup Seçaltında Seçilecek nesne adlarını girin kutusuna Ağ hizmeti yazın ve Tamam' ı tıklatın.
      6. Grup veya kullanıcı adları listesinde, Ağ hizmeti' ni tıklatın.
      7. Ağ hizmeti için izinler listesinde, Tam Denetim izni izin ver onay kutusunu tıklatıp seçin ve sonra Tamam' ı tıklatın.

7. Lisans Günlüğü hizmetini başlatın.
      1. Başlat' ı tıklatın, Yönetimsel Araçlar' ın üzerine ve sonra Hizmetler'itıklatın.
      2. Hizmetler listesinde, Lisans Günlüğüsağ tıklatın ve sonra Başlat' ı tıklatın.

8. İstediğiniz lisans bilgilerini ekleyin.
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn