10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Bir DNS Server Klasiği Sorun !

Standart Bir DNS Server Klasiği Sorun !

Selamlar,

Fiziksel Windows 2008 Stnd üzerinde olan Active Directory - DNS - DHCP servislerini yeni kurduğum Hyper-V üzerinde kurduğum Windows 2008 Stnd bir sanal makinaya taşımak üzere hazırlıklarımı yaptım.

Sanal üzerinde, AD kurulumu yaptım, Global Catalog ve DNS ile birlikte... AD hemen replike oldu ve tüm kullanıcılar, bilgisayarlar sanal üzerinde ki AD'e düştü. DNS'te aynı şekilde bütün kayıtlar geldi.

Her iki sunucuda da DNS üzerinde karşılıklı birbirini DNS Sunucu olarak gösterdim, Zone Transfer alanlarına replike olsunlar diye birbirlerinin IP'lerini ekleyip birkaç gün sistemi bu şekilde sorunsuz çalıştırdım. Eventlarda farkettim ki File Replication Service'in de kurulması gerekiyormuş. Onu da kurdum.

Sonra fizikselde bulunan AD rollerini başarıyla sanal'a taşıdım. Yine bir - iki gün bunlar içinde bekledim. Bir sorun çıkmasın diye.

Bir süre sonra test yapmak için fizikselin ağ kablosunu çektim ve sanaldaki AD ve DNS çalışamaz duruma geldi. Herşeyin yolunda olması gerekirken ! Sanal sunucunun ip'lerini düzelterek, DNS sunucusu olarak kendi lokalini gösterdim. Eskisi gibi servisler durmuyor.

Birinci sorunum şu : Sanal sunucuda DNS zone üzerinde kaldırdığım Zone Transfer ayarları DNS servisini her yeniden başlatmamada tekrar aktif olarak geliyor ve dolayısıyla sistemi kapatıp açtımğımda hatalarla karşılaşıyorum.

Neden yapar bunu ?

Dcdiag ile;

dcdiag /s:SUNUCUADI /test:dns

testi yaptığımda sonunda şu hatayı alıyorum.

İkinci sorunum ise şu : Fiziksel sunucunun ağ kablosunu test amaçlı çektiğimde Sanal sunucunun Eventlarında Active Directory Domian Service ile ilgli 2087 nolu event, DFS Replication'da DFSR ile ilgili 1202 nolu event, DNS Server Servisi ile ilgili 6702 nolu event hatalarını alıyorum. Acaba bunlarda DNS Zone Transfer'inin devam etmesinden ve fiziksel sunucuya ulaşılamamasından mı kaynaklanıyor.

Bu problemlerimi nasıl çözebileceğim konusunda desteklerinizi rica ediyorum.

Teşekkürler

Standart Ynt: Bir DNS Server Klasiği Sorun !

Merhaba,

ikinci sorun buyuk ihtimalle ilkinden kaynakli. DNS Server uzerinde _msdsc ile baslayan klasor altinda tum kayitlar bulunuyor mu? Bulunmuyorsa bu klasoru manuel yaratip sync edebilir miyiz? Ayrica birinci DC'de SYSVOL altina bir dosya olusturup daha sonra ikinci DC'de gorunup gorunmedigine bakalim.

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

[quote author=Emre Aydin link=topic=1799.msg6612#msg6612 date=1256805476]
    Merhaba,

ikinci sorun buyuk ihtimalle ilkinden kaynakli. DNS Server uzerinde _msdsc ile baslayan klasor altinda tum kayitlar bulunuyor mu? Bulunmuyorsa bu klasoru manuel yaratip sync edebilir miyiz? Ayrica birinci DC'de SYSVOL altina bir dosya olusturup daha sonra ikinci DC'de gorunup gorunmedigine bakalim.

Emre AYDIN
    [/quote]

Selamlar,

_msdsc üzerinde tüm kayıtlar dediğiniz DNS serverların kayıtları... her iki makinede de aynı kayıtlar... SYSVOL altında boş bir txt dosyası oluşturdum replike olmasını bekliyorum. (Birlaç saat oldu, ne kadar sürede replike olur ki bu ? )

Bir de sanal olan win2008 de sysvol ve netlogon klasörleri otomatik paylaştırılmış durumda !

.txt dosyasinin sync suresi max. 10 sn'ye surer.

http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=en

MPSReport u iki server'da ayaktayken calistirip bana ozelden gonderebilir misniz?

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

Be[quote author=Emre Aydin link=topic=1799.msg6617#msg6617 date=1256848608]

MPSReport u iki server'da ayaktayken calistirip bana ozelden gonderebilir misniz?

Emre AYDIN
    [/quote]

[quote author=Emre Aydin link=topic=1799.msg6617#msg6617 date=1256848608]

Emre AYDIN
    [/quote]

Bu tool'un çıkardığı raporlar 50 MB dan fazla... Gönderilebilecek gibi değil. Hangi bilgiye dikkat etmem gerektiğini söyleyebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler

Acikcasi, log lardaki Error basliklarina dikkat etmek ve incelemek gerekiyor. FRS'de sorun var gibi gorunuyor.

Emre.
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

[quote author=Emre Aydin link=topic=1799.msg6619#msg6619 date=1256894840]
    Acikcasi, log lardaki Error basliklarina dikkat etmek ve incelemek gerekiyor. FRS'de sorun var gibi gorunuyor.

Emre.
    [/quote]

Fizikseli test amaçlı kapattığımda DFSR ile ilgili dönen hatanın Event ID'si 1202 şeklinde.. başkada bir hata yok. ?

VM oldugu icin network ayarlari ile ilgili basit bir sorundan dolayi sıkıntı yasaniyor olabilir:

Event ID 1202
    Source DFSR
    Type Error
    Description The DFS Replication service failed to contact domain controller to access configuration information. Replication is stopped. The service will try again during the next configuration polling cycle which will occur in 60 minutes. This event can be caused by TCP/IP connectivity firewall Active Directory or DNS issues.

Additional Information:
    Error: <error code> (<error description&gt.
    English, please! Request a translation of the event description in plain English.
    Comments Peter Hayden (Last update 7/26/2006):
    This is a new Event ID for Windows Server 2003 R2 SP1 found in a new DFS Replication log.
    - Error: 160 (One or more arguments are not correct) - Check network connectivity.
    - Error: 1355 (The specified domain either does not exist or could not be contacted) - Check network connectivity. Consider adding any Dfs roots/replicas that are not on this computer but are on others in the domain.

Emre.
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

[quote author=Emre Aydin link=topic=1799.msg6621#msg6621 date=1256906143]
    VM oldugu icin network ayarlari ile ilgili basit bir sorundan dolayi sıkıntı yasaniyor olabilir:

Event ID 1202
    Source DFSR
    Type Error
    Description The DFS Replication service failed to contact domain controller to access configuration information. Replication is stopped. The service will try again during the next configuration polling cycle which will occur in 60 minutes. This event can be caused by TCP/IP connectivity firewall Active Directory or DNS issues.

Additional Information:
    Error: <error code> (<error description&gt.
    English, please! Request a translation of the event description in plain English.
    Comments Peter Hayden (Last update 7/26/2006):
    This is a new Event ID for Windows Server 2003 R2 SP1 found in a new DFS Replication log.
    - Error: 160 (One or more arguments are not correct) - Check network connectivity.
    - Error: 1355 (The specified domain either does not exist or could not be contacted) - Check network connectivity. Consider adding any Dfs roots/replicas that are not on this computer but are on others in the domain.

Emre.
    [/quote]

Onuda araştırdım, fakat VM olması ile ilgili değil.. Sanırım AD - DNS - DHCP yi fiziksel makinede tutmaya devam edeceğim. Teşekkürler

İyi günler,

Emre.
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS