9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Startup Script'in Çalıştırılması Hk.

Standart Startup Script'in Çalıştırılması Hk.

Merhaba,

Öncelikle sitede emeği geçenlere teşekkür ediyorum yararlı makaleler yayınlanıyor.

Computer Configuration\Windows Settings\Scripts\startup shutdown içerisinde lanmanserver admin share'lerini kapatan veya açan bir script hazırladım. fakat bu script'in aktif olabilmesi için kullanıcılar her seferinde bilgilsayarı restart etmeleri gerekiyor ( kimi zaman restart etmiyorlar benim işim zorlaşıyor ) yapımız gereği bu bilgisayarların devamlı aktif olması gerekiyor. yani restart etme işlemini çok sık yapamıyoruz.

Startup içindeki bu scripti, kullanıcıların bilgisayarlarını yeniden başlatmasına gerek kalmadan nasıl aktif edebilirim. gpupdate force boot denedim ama yaramadı.

Kısacası yapmak istediğim; oluşturduğum scripti kullanıcıların bilgisayarlarında restart etmeye gerek kalmaksızn istediğim gibi çalıştırmak. ilginiz için teşekkürler.

Standart Ynt: Startup Script'in Çalıştırılması Hk.

Merhaba,

Kullanıcılar admin ise script'i ve sık sık logon/logoff oluyorlar, logon script olarak yapılandırabilirsiniz. Fakat benim önerim. Yazdığınız script/batch'i remote command tooları ile uzak makine uzerinde çalıştırın. Bu tool'lardan en iyilerinden biri bence psexec.. bu isi de bir batch haline getirebilirsiniz. Yani istediginiz zaman ve istediginiz bilgisaylar icin calistirabilirsiniz.

Ornegin asagidaki komut, bilgisayarlar.txt icindeki tum bilgisayarlarda paylasimkapat.bat batch dosyasini calistiracaktir..

psexec @C:\bilgisayarlar.txt -c C:\paylasimkapat.bat

İyi calismalar,

www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Boran bey Merhaba,

Kullanıcılar sadece user yetkilerine sahipler ve GPO ile bir çok ayarları kısııtlı dolayısı ile psexec'i göndermeye kalktığımda admin yetkisini benden alacaktır. diğer bir sıkıntı paylasimkapat.bat dosyasını sanırsam karşı bilgisayarın lokaline indirmek istiyor. psexec'i çalıştırdığımda admin$ enbale edin diyor. ama bende hepsi kısıtlı

Boran bey tekrar merhaba,

psexec komutu admin$ kapalı ise işe yaramıyor. başka alternatif ne olabilir. bizdede hepsi kapalı amacım da zaten buydu yani kapalı olanları açmak açıksada kapatmak

Merhaba,

Evet haklisiniz. Ben script'in amacini unutmusum. Psexex karsi makinede admin yetkisiyle calisiyor fakat administrative share'lere ihtiyac duyuyor tabiki. Yani bu sekilde onerdigim remote command tool'ları bu case icin kullanamayiz. Mutlaka makine uzerinde calimasi gerekiyor.

Registry'deki bu degisiklikleri yapmak icin ya startup script ya da eger kullaniyorsaniz MOM veya SDO icin bir paket hazirlayip bilgisayarlariniza gonderebilirsiniz. Gerci bunlar Administrative Share'leri kullaniyor mu bilemiyorum.

Fakat bir ipucu vereyim. Normalde belirttiginiz gibi lanmanserver parametreleri degisikligi sonrasinda restart gereklidir. Eger makineyi restart edemiyrosaniz sadece "Server" servisinin restartı'da yeterli olacaktır. Script'in sonuna bununla ilgili komutu girerseniz, startup sonrasi calistiktansonra bir daha restart istegini engelleyebilirsiniz.

www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Boran bey,

Script içeriği aynen dediğiniz gibi ilk başta lanman ile iligli registry kayıtlarını güncelliyor daha sonra lanmanserver serivisini restart ediyor. fakat bu script startup veya logon script bölümünde yer aldığı için her halikarda restart etmem gerekiyor. bende demek itiyorumki. Kullanıcı bilgisayarını restart ettikten sonra startup içindeki script çalışıyorya bunu kullanıcı restart etmeden çalıştırabilisin.

Bir anlamda demek istediğim; startup içindeki scripti, kullanıcı bilgisayarını restart etmeden nasıl çalıştırabilirim ilginiz için teşeşkkürler.

Merhaba;

Startup script : yanlızca bilgisayarınız başlarken çalışır
    Logon script : yanlızca kullanıcı bilgisayara oturum açarken çalışır.

Kullanıcılar bilgisayarı restart etmeden ya da logof/logon olmadan bir script çalıştırmak istiyorsanız.
    TELNET kullanmanızı önerebilirim.

İyi Çalışmalar

Mutlu bey merhaba,

Denildigi gibi startup script bilgisayar başlarken, logon script, kullanıcı oturum açtığında çalışıyor. Bunda tartışılacak bir durum yok.
    Startup/logon scriptlerini herhangi bir komut ile startup veya logon haricinde çalıştırılamıyor. Benim onerim bu script'leri alip manuel olarak çalıştırmanızdı. Fakat sizin script administrative share'ler uzerinde islem yapan bir script oldugu icin bu yüzden bu toollar ise yaramiyorlar.
    Ortamda SMS veya SDO gibi yonetim uygulamaları varsa varsa scripti bir paket haline getirip, makinelere gonderebileceginizi onermistim.
    Bir de onerim lanmanserver parametreleri sonrası, bilgisayarı restart etmeye gerek kalmayabilir. Sadece bilgisayar uzerindeki "Server servisini" yeniden başlatarak parametrelerin uygulandigini gorebilirsiniz. Yani bir sekilde manuel olarak calistirabilirseniz script'i makineyi restart etmeyi beklemeyin. Veya startup'a koysanız bile, "server servisinin" restartını yaptırmanız yeterli olacaktır.

yazdığınız scriptleri burada paylaşırsanız arkadaşların işine yarayacaktır.