Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: DNS Server

Standart DNS Server

Merhabalar. Benim merak ettiğim bir konu var. Windows 2003 Satandart server üzerinde kurulu olan DNS servarımı internetteki adresleri çözmek için kullanabilir miyim. Örneğin diyelim localdeki bi arkadaşımız www.google.com yazdığında veya www.hotmail.com yazdığında ilkönce localdeki bilgisayarın kendi DNS sunucumuzu sorgulaması eyer yoksa kendisini dışarda olan bir DNS sunucuda güncellemesini ve tekrar 2. istek geldiği zaman dış sunuculardan ip sorgulaması yapmadan direkt olarak localdeki kullanıcıya cevap verilmesi sağlayabilir miyim. Yardımlarınız için şimdideden teşekkürler...

Yeni Üye

Standart Ynt: DNS Server

sağlayabilirsin. çözmesini istedigin her domain için zone yaratman gerekli.. kullanıcının sorguladıgı domain dns server üzerinde bulunmuyorsa dns server üzerine tanımlayacağın forwarders ile onlarada sorgu yapar ve kendi cache inde tutar. bir daha sorgu geldiginde kendi cache inden cevap döner.

yani
    forward look up zone yaratırsın. ( test.com )
    bu zone için gerekli kayıtları girersin.
    DNS servera public forwarderları girersin ( TTNET DNS sunucuları gibi )

Client www.test.com u sorgularsa kendi dns in cevap doner
    Client www.test1.com u sorularsa kendi dns in forwarder a sorar sona client a cevap doner.
    Client www.test1.com u tekrar sorguladıgında kendi dns in cache inden cevap doner. ( cache belli aralıklar ile temizlenir )
    I am at a deep level as you cannot imagine;sniffing your frames..Injecting the rules of my entity...

Evet ama sizin verdiğiniz örnekler sadece birkaç domaine uygulayabilirim çünkü her biri için ayrı ayrı zone kendim oluşturmam gerekir. Peki internete girilen her site için bunu yapmaya kalkarsam bu işin içinden çıkabileceğimi zanetmiyorum. Bunu otomatikleştirmenin bir yolu yok mu...

Yeni Üye

yok..kendi dns sunucunuz demek kendi yarattığınız zoneları kontrol etmek demek. Internetteki tüm domainleride çözecek zaten forwarders ile.. çözdüklerinide cache inde tutacak. aksi taktirde tüm domainleri girmek zorunda kalırsın. ki zaten internetteki tüm domainleri root dns ler dışında kimse tutmuyor daha dogrusu hangi name serverda hangi domainler var onu biliyorlar.. senin yapmak istediğin imkansız gibi birşey..
    I am at a deep level as you cannot imagine;sniffing your frames..Injecting the rules of my entity...

aslında forward look up zone oluşturmam benim işimi görecektir. peki bunu nasıl yapıcam...

Forward LookUp zone Anlamı, basit olarak domain ismidir, yani her bir domain için zone açmanız gerekmekte, örnek olarak gmail.com ok oluşturdunuz zone lakin MX,A,Cname gibi temel kayıtlardan kaç adet var , Ayrıca Spesifik kayıtları bulabilecekmisiniz?? ve bunun gibi binlerce domain, yapmak istediğiniz Fanteziden öteye gitmez.

Amacınız Nedir?

şöyle de diyebiliriz...
    adamların DNS'leri bu işi yaparken, neden benim makinam bu iş için extradan yorulsun.. küçük 2 maniyle kapatayım

ne kadar az trafik
    okadar huzurlu IT

evet te adamın dns leri durduğuna ne olacak. hem üstelik kendi makinendeki dns özlliğini kullanırsan daha hızlı web sitelerini açmaz mısın

gerçekten amaç sadece siteleri daha hızlı açmakmıdır ?

bir de şunu anlayamadım.. web page'in dns'i göçmüş.. sayfa açılmıyor.. sen buna cache ile girsen bi faydası olur mu ?

Amaç isim çözümleme için kendi sunucularını kullanarak yapmış olduğun isteklere daha hızlı cevap almak ve sayfaya daha hızlı ulaşmaktır. Web Page in DNS i çökmüş derken neyi kast ettiniz tam olarak...