10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: active directory'in wmware e restore u

Standart active directory'in wmware e restore u

Merhabalar;
    Mevcut çalışan sistemimden ntbackup ile backup aldım ve alıdığım backup ların geri dönülebilirliğini görmek için vmware de sanal bir makine oluşturdum ve mevcut sistemimdeki dc ile aynı isimde olacak şekilde aynı domain i oluşturdum. Makineyi restore modda açtım ve restore yaptım. Başarılı bir şekilde restore gerçekleşti ancak makine restart olduktan sonra bi yerde ekran dondu ve o şekilde kaldı. Acaba bi yerde hat mı yapıorum? Bu şekilde bir restore denemesi için neler yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim...

İyi çalışmalar...

Standart Ynt: active directory'in wmware e restore u

sorun çıktığında backupu, aktif olan dc üzerinde döneceğiniz için problem çıkmayacağını düşünüyorum ancak AD nin bir yedeğinin hazırlanması felaket durumlarında birazdaha güvenli bir çözüm olacaktır bunun içinde;

wmware üzerine kurulan serveri aditional domain controler yaparak FSMO rollerini taşıyabilirsiniz. Böylece var olan yapı wmware üzerindeki serverede kopyalanacaktır. Felaket durumunda wmaredeki dc ile eski duruma dönülene kadar idare edilebilirsiniz.

iyi çalışmalar...

Merhaba;

Sanırım ne yapmak istediğimi anlatamadım. Ben aldığım backup ın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istiyorum. Bu sebeple de wmware de sanal bir makine oluşturup (benim networkümden yalıtılmış bir ortam) ona dönmeyi denedim ancak başarılı olamadım. böyle bir ortam için nelere dikkat etmeliyim? Nasıl bir yöntem izlemeliyim? Böyle bir ortama var olan bir backup ı nasıl dönebilirim?

merhabalar, ntbackup ile tek bir yedekmi aldınız?

-dc backupu ve ad database ini ayrı ayrı yedekleyin
    -yeni server üzerinde system stateyi restore edin
    -daha sonra dcpromo /adv komutu ile geri dönmelisiniz. ("dcpromo /adv" yedekleme dosyalarından yeni bir etki alanı yaratmak için kullanmamız gereken bir anahtardır&quot
    -kurulum sırasında domain çeşidine "additional domain controler" seçilmeli.
    -copyg information kısmında ise replikasyonun networkden değil backupdan yapacağımızı belirtiyoruz. Yani "from these restore backup files" seçilmeli
    -Browse da yer olarak başta restore ettiğimiz yeri gösteriyoruz ama sadece parenti göstermeliyiz. Yani klasörün bulunduğu lokasyonu göstermemiz yeterli.
    -Daha sonrasında yetkili pasword girilip ve DB nin nerede olacağı yeri belirtilip restore işlemini tamamlamış oluruz.

Umarım şimdi yardımcı olabilmişimdir. İyi Çalışmalar.

Sanırım yapmam gereken tam olarak bu. Teşekkürler...

dc backup derken kastettiğiniz nedir acaba? Sadece elimde eski dc nin system state backup ı olsa yetmez mi? dcpromo /adv çalıştırıp backup tan domain i oluştursam yetmez mi? Birde bazı makalelerde esdi dc ile yeni dc lerdeki parititionların aynı olması gerektiğine dair şeyler vardı? Bu gerçekten önemli mi?

dc backuptan kastım, dc üzerindeki kullandığınız diğer datalar vs. komutla birlikte backuptan domainin oluşturulması tabiki yeterli. Restore işlemlerinde disklerin buyukluğunun bir önemi yok, daha doğrusu ben bir sorun yaşamadım. İyi Çalışmalar...

merhaba;
    system state i original location a mı restore etmem gerekiyor yoksa başka bir folder a restore edip oradan mı göstermem gerekiyor dcpromo da? çünkü original location a restore ettiğimde makina zaten dc olarak geliyor ama birçok şeyde eksik geliyor ve dcpromo /adv komutunu kullanamıyorum.

c diskinin altına restor ederek deneyin. dcpromoda orjinal lokasyon olmadığına dair uyarı gelecek bu uyarıyada tamam deyip geçebilirsiniz.

Merhaba,

System State backup aldiginiz sunucunuzu yeni farkli bir donanim uzerinde restore edecekseniz hardware lerin asagi yukari ayni olmasini oneririm. Bunun disinda, Yeni donanima Server 2003 u kurun ve sonrasinda ntbackup i calistirip restore islemini gerceklestirin (makineye IP vermek, isim vermek, ayni isimde bir domain kurmak... gibi herhangibir islem yapmaniza gerek bulunmuyor)

Bu sekilde yapacaginiz restore isleminde karsınıza uyarilarda gelmeyecektir.

Kolay gelsin,

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn