5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Network ve Telekominikasyon alanında uzmanlaşma tavsiyeleri

Question Network ve Telekominikasyon alanında uzmanlaşma tavsiyeleri

Merhaba arkadaşlar,

Forumunuza yeni katıldım. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Network ve Telekominikasyon alanlarında uzmanlaşmak istiyorum.

Nereden başlamalıyım?

Genelde eğitim almak istediğimde, "Ağ Yöneticisi, Sistem Yöneticisi, Server vb." konularda eğitim programları olduğunu görüyorum. Ancak ben hem Network, hem de Telekominikasyon ve İletişim Teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu alanlarda uzmanlaşmak istiyorum.

Bir de, Türkiye'de Telekominikasyon sektöründe Türk Telekom'dan başka hangi firmalar var? Ericsson, Nokia Networks firmalarını biliyorum sadece. İleride bu firmalarda çalışmak için şimdiden hangi yeterlilikleri kazanmam gerekiyor?

Teşekkürler.

Merhaba Mert,
    Network ve Telekominikasyon birbirine yakın görünse de farklı alanlar. Bundan dolayı öncelikle Network tarafından kendini geliştirmen sonrasında telekominikasyon tarafına doğru kayman mantıklı olur. Genelde Network tarafında Cisco CCNA, CCNP gibi eğitimleri veren kurumlar var. Bu bağlamda bu eğitimleri veren kurumlarla iletişime geçmeni tavsiye ederim.
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Merhaba arkadaşlar, ben de forumunuza yeni katıldım, flood yapmamak için bu başlığa devam ediyorum.

Ben geçen sene İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünden mezun oldum, askeriği de yapıp geldim ve şimdi network mühendisi olmak için ccna sertfikası için uğraşıyorum. Şu aralar işim olmadığı için bütün gün network bakmaktan yoruluyorum, bu yüzden iş ilanlarında sıkça gördüğüm active directory konusuna başladım.

Ancak indirdiğim active directory kitapları "mcts" başlığı altında ve biraz araştırdım ve https://www.microsoft.com/learning/e...-overview.aspx linkinde yok.

Ben şimdi MCTS sertfikası için daha önce bir sertfika mı almalıyım, (CCNP, CCNA ilişkisi gibi) yoksa MCTS için bir kaç sınava mı girmeliyim? MCITP sertfikası filan var mesela. Bunların hiyeraşisini pek çözemedim yani

Bir de acaba doğru yerden mi başlıyorum? Sistem yöneticiliği için nereden başlayabilirim? Eğer yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

Merhaba grycftc,
    Sistem ve Network tarafında farklı üreticilerin prestijli sertifikaları mevcut. Sistem tarafında (Microsoft sertifikaları MCP,MCTS,MCSA,MCSE,MCITP vs.) Network tarafında ise (Cisco sertifikaları CCNA, CCNP vs)

Bu konularda eğitim almak istiyorsanız Bilgeadam bu konuda oldukça başarılı bir kurum.
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Erkan Bey, öneriniz için saolun, maddi durumum pek iyi sayılmaz, evde çalışacağım galiba. Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, muhtemelen 3-4 aya MCTS 70-640 sertifikası alırım

İyi günler.