4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Ping komutundaki ip adres değişikliği

Thumbs up Ping komutundaki ip adres değişikliği

Herkese Merhabalar,

Bugün ağımda fotoğraftaki sorunla karşılaştım.Siyah komuut satırlı ekran 3com Superstack Switch 4228G modelinden geçip 192.168.1.30 nolu ipye erişmek istemektedir.İlk başlarda istek zaman aşımları geldi sonra ip adresi değişerek farklı bir ip adresine yönlendi 192.168.1.254 .Aynı anda mavi ekrandaki 1.30 makinasına aynı sanal ortamda bulunan farklı bir ip adresinden attığım ping de ise hiç bir kesinti problem yaşamadan erişebilmektedirler.
    Not 192.168.1.254 ip'sinde makina bulunmamaktadır.

Sorum 1. Yönetilemiyen switch lerde bir şekilde yönetilebilinirmi.
    2.Bir şekilde ip yönlendirme mi yapılıyor.
    3.Merkez switch ile sorunlu olunan switch arasında bir donanım sokulmuş olabilir mi?.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

1.jpg2.jpg

Merhaba Erkan,
    Sorgular isim halinde ise dns üzerinde kalıntılar olabilir. Örneğin amacın Mshowto | Bilişim Sektörünün Öncü Sitesi adresini çözmek ise dns üzerinde veya cache tutulan kayıt 192.168.1.50 adresini gösterirken aslında Mshowto | Bilişim Sektörünün Öncü Sitesi adresi 10.10.10.10 adresinde hizmet veriyordur. Bu tarz durumlarda cache temizleyip dns kayıtlarına bakmak gerekiyor. Daha sonra test yapmış olduğunuz iki makine de aynı dns sunucular üzerinden mi çözüyor buna bakabilirsiniz.

Not: Dns sunucu üzerinde birden fazla kayıt girilip farklı adresler gösterilmiş olabilir ve Round Robin özelliği aktif olduğu için size sıralı bir şekilde farklı ip adresleri getirebilir.
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Erkan bey cevabınız için teşekkürler.

Ping sorgusunu direk ip olarak yollamıştım.Yaptığım tespitlerde switch üzerinden bir ayardan kaynaklandığını düşünüyorum.Çünkü omurga üzerinden 3com switche giden network kablosunun portunu disable yaptığımda sorunun kesildiğini aktif yaptığımda sorunun tekrar oluştuğunun tespitini yaptım. İp adreslerini yanlış yazmışım aslında. 192.168.15.0/24 olması gerekiyor. Benim bilgisayarım 3Com superstack 4228g üzerinden geçiyor (Siyah Ping Ekranı). Mavi ping ekranıda direk bilgisayara erişebilen bir network de ve aynı zamanda atılan ping sorguları.

Selam,
    Switchlerde loop pro ve virtual port forward aktif ise , loop'a düşen port diğer porta , yönlenir yada vlan varsa vlan ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

İyi Çalışmalar