6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: sertifika problemi

Standart sertifika problemi

Vista business edition kullanıyorum ve rpc over https ile bağlanmak üzere outlook umu konfigüre ettim ancak bir türlü gerekli sertifikayı ekliyemiorum...Kullanıcı lokal admin olmasına rağmen sertifika import edemiorum. Başarılı bir şekilde import edildiğine dair mesaj görüntüleniyor ancak gerekli yerde sertifikayı göremiyorum. Ancak administrator hesabı ile (lokal administrator) logon olduğumda sertifikayı ekleyip görebiliyorum ve https olarak bağlanabiliyorum. Bu problm hkkında bilgisi olan var mı acaba?

Standart Ynt: sertifika problemi

*.cer dosyasını bilgisyara kopyalayıp, çift tıklayın ve trusted root certification authorities dizinine yükleyin.
    www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Dediğiniz şekilde birçok kez denedik ama vista makinaya lokalde tanımlı olan administrator hesabı haricinde sertifika yükleyemiyorum. Denediğim kullanıcıda lokal admin ancak sertifika başarılı bir şekilde yüklendi demesine rağmen trusted root certification authorities dizinine yükleyemiorum. Sanırım kayıt defterinde böyle bir ayar varmış?

Start>Run>Mmc>Ok diyerek mmc konsoluna girelim ve file menüsünde add/remove snap in'i seçerek karşımıza gelen ekrandan add diyerek certificates'i seçerek add diyelim karşınıza gelen certificates snap in ekranından computer accountu seçerek next diyelim karşımıza gelen ekranda local computer seçili olarak gelicektir bu ekrandada finish'e basarak certificate snap in eklemiş olalım daha sonrasında certificates (Local computer) ü genişlerek trusted root certification authorities altındaki certificates üzerine sağ tıklayarak all tasks'dan import diyerek istemiş olduğunuz sertifikayı import ederek test edermisiniz.
    Abdulkadir TOPHAN

Anlatmış olduğununz şekilde de denedim ama yine bir sonuç alamadım. Dediğim gibi sadece lokalde defaultta kapalı gelen administrator hesabı ile certifika yükleyebiliyorum ama lokalde admin olan bir kullanıcı hesabı ile yükleyemiyorum. Birkaç yerden herhangi bi user'ı lokalde admin yapsanız bile defaultta tanımlı olan administrator hesabının sahip olduğu yetkilere sahip olamıormuş.(vistada). Bu problemin bir çözümü var mı acaba?

Merhaba,

HKCU\Software\Microsoft\SystemCertificates\Root\Pr otectedRoots klasorune kendi kullanicimiz icin full control verelim ve daha once yaptiginiz sekilde test edelim.

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn