Sayfa 2/2 İlkİlk 12
19 sonuçtan 11 ile 19 arası

Konu: Dinamik Disk Hakkında

Standart Ynt: Dinamik Disk Hakkında

umarım işe yarar rica edrm..

iyi çalışmalar..

[quote author=Mustafa Demiröz link=topic=1425.msg5252#msg5252 date=1228291140]
    Yanıtın için Teşekkür Ederim fakat Software servera kurluyor fakat dynamic disk için hiç bir sey yapmıyor aslında bu diski basic diske cevirmek bile su asamada yeterli olacak yardım edebilirmisiniz.
    [/quote]
    hocam bu acronisin resimli anlatımı varsa paylaşabilrmisiniz... müsait olursanızda mail adresime göndermenizi rica edebilirmiyim

tabi kide nasıl bir yardım istiyorsun

günlük olarak normal bir normda karşımıza çıkabilecek hatalar ve yedekleme alınacak kadar olsa bana yetecektir
    tekrar teşekkür ederim

selam dostum bu konuda ayrıntılı bir dokuman yokmus sitede ben hazrlayacagım tabi uzun sürecek malum iş güç ama senin için görülsün diye bir erden alıntı yapıyorum inşallah işini görür
    :

Çalıştırma

Normal modda Acronis True imageyi Başlat→ Programlar→ Acronis→ True Image yolu ile çalıştırabilirsiniz Bu yol program penceresini ekrana getirecektir.
    Eğer İşletim sisteminiz bazı nedenlerden dolayı yüklenmiyorsa “Acronis Startup Recovery Manager”i çalıştırabilirsiniz(Acronis Başlangıç Kurtarma Yöneticisi) Bununla birlikte, bu özellik ilk kullanımda aktifleştirilmelidir.(3.3 bakınız). Programı çalıştırmak için bilgisayar açılırken F11 tuşuna basın, benzer bir mesaj görene kadar bu tuşa basın********** Acronis True Image bağımsız bir modda çalışacaktır, bozu bölümlerinizi kurtarabilirsiniz.

Eğe disk verisi tamamen bozulmuşsa ve bilgisayarı başlatamıyorsanız(ya da Acronis başlangıç kurtarıcısını çalıştıramıyorsanız) Bir kurtarma medyası kullanmalısınız. Bu medya ile Acronis True Image otomatik olarak çalışacaktı ve daha önce oluşturduğunuz bir imajla sistemi geri yükleyebilirsiniz.

Acronis Secure Zone (Acronis Güvenli Bölge)

Acronis Secure Zone yedekleri bilgisayarınızda saklamak için oluşturulan özel gizli bir bölümdür. Arşivlerinizin güvenliği ve sıradan uygulamaların erişememesi içindir.

Eğer bir bölge yaratırsanız arşivleme ve yedekleme için kullanılabilir tüm bölümler listelenecektir.

Acronis Secure Zone Acronis Startup Recovery Managerler kullanıldığında anlamlıdır. Arşiv yaratımı için kullanılabilir haldedir*****. Eğer boşalan kalmazsa eski arşivler silinerek boş alan oluşturulacaktır.

3.3 Acronis Startup Recovery Manager

Acronis True Image işletim sisteminin yüklenmesine gerek kalmadan Acronis Startup Manager’in çalıştırılmasını sağlar. Bu özellik bazı nedenlerden Windows açılmadığında kullanışlıdır. Onu Acronis True Image'yi çalıştırarak bulmuş bölümleri onarmak için kullanabilirsiniz.

Acronis Startup Recovery Manager’i kullanmak(aktifleştirilmiş olmalıdır) için Bilgisayarınız açılırken “Press F11 for Acronis Startup Recovery Manager” mesajını gördüğünüzde F11 tuşuna basın. Bu Acronis True Image'nin full versiyonundan farklı hafifleştirilmiş bağımsız bir sürümünü çalıştıracaktır. Bozuk bölümleri onarmak hakkında bilgi için bölüm 5’e bakın.

İmaj alma

4.2 Disk ve Bölüm Yedekleme(imaj yedekleme)

1. Ana programa penceresinden backup operation simgesine tıklayarak Create Backup Wizard ı çağırın.
    2. Next’e tıklayın.
    3. Backup disk’i seçin ve Next’e tıklayın
    4. Yedeklemek için disk ya da bölüm seçin. Dik ve bölümlerden rasgele seçebilirsiniz.

5. Next’e tıklayın.
    6. Arşiv dosyasının adını ve saklanacağı yeri seçin.
    7. Next’e tıklayın
    8. Next’e tıklayın
    9. Yedekleme seçeneklerini seçin ( yedek arşivi bölme, sıkıştırma seviyesi, şifre koruması, pre/post ****yedekleme komutları, yedek veri bütünlük testi, vs.) Varsayılan seçenekleri kullanabilir ya da seçenekleri elle ayarlayabilirsiniz. Bu ayarlar sadece geçerli olan yedekleme işlemi için uygulanacaktır. Bu ekranda varsayılan yedekleme ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz. Bu durumda ayarlamalarınız varsayılan olarak kaydedilecektir.(bölüm 4,3 bknz)
    10. Next’e tıklayın
    11. Arşiv için açıklamalar yazın. Bu yanlış dosyalardan geri yüklemenizi önlemekte yardımcı olacaktır. Hiç notta yazmayabilirsiniz. Yedeğin oluşturulma tarihi ve boyutu siz not yazmasanız da açıklamalarda otomatik olarak gösterilecektir
    12. Next’e tıklayın
    13. Final adımında yedekleme görevinin özeti gösterilecektir. Bu noktadan sonra yatılmış yedekleme görevinin ayarlarını değiştirmek için Back tuşuna tıklayın. Proceed düğmesine tıkladığınızda yedekleme görevinin işletilmesine başlanacaktır.
    14. Görev aktif görevler ana pencerenin aktif görevler panosunda görülecektir. Görev ilerlemesi özel bir pencerede görüntülenecektir. İşlemi durdurmak için Cancel tuşuna tıklayın.

15. Görev tamamlandığında günlüğü görmek isteyebilirsiniz. Günlüğü görmek için Show Operation Logs düğmesine araç çubuğundan tıklayın.

Disk/Bölüm İmajından Geri Yükleme

Acronis True Image bir imajdan bölüm(disk)e geri yükleme yaparken hedef disk için kendine ait özel bir erişim ister. Bunun anlamı diğer programların geri yükleme işlemi boyunca diske erişememeleridir. Hedef bölümün(diskin) bloke edilememesi ile ilgili bir durum mesajı alırsanız, bu bölümü(diski) kullanan tüm programları kapatıp tekrar denemelisiniz. Hangi programın hedef bölümü(diski) kullandığını saptayamasanız hepsini kapatın.

Veri Geri Yükleme Sihirbazını Başlatmak

1. Ana program penceresindeki Restore Operations dan Restore Data Wizard(Geri Yükleme Sihirbazı)ı çağırın.
    2. Next’e tıklayın.

Archive Selection(Arşiv Seçimi)

1. Geri Yüklemek için bir arşiv seçin. Arşiv eğer Secure Zone de ise bir sonraki adımda seçeceksiniz.
    2. Next tuşuna basın.
    3. Eğer artan yedeklemeden geri yükleme yapıyorsanız, Acronis True Image birbiri ardı sıra tarihe göre sıralan arşivlerden birisini seçmenizi isteyecektir. Böylece, klasör ve dosyalarınızı kesin önemli olan sık sık çağrılan”bir geri yükleme noktasına” döndürebilirsiniz.*****
    4. Next tuşuna tıklayın.

Restoration type selection (Geri Yükleme türünü seçme)

1. Nasıl bir geri yükleme türü istediğinizi seçin.

• Restore specified files or folders (özelleştirilimiş dosya ya da klasörleri geri yükleme)

• Restore disk or partitions (disk ya bölümleri geri yükleme)

• Using snap restore (şipşak geri yükleme)

Bir disk/bölüm imajını Acronis Secure Zone’den geri yükleyeceğiniz zaman Acronis Snap Restore (Acronis Şipşak Geri Yükleme) yi kullanmak gibi 3. bir imkânınız daha olacaktır. Bu yolu seçtiğinizde direk özet penceresine geçeceksiniz(5.3.12). Proceed tuşuna bastıktan sonra birkaç saniye içinde yeniden başlayarak sistem geri yüklenecektir.

Dik resim Acronis Snap Restore kullanıldığında, Acronis True Image tam sistem diskini geri yükleyecektir. Eğer imaj iki bölüm içeriyorsa ve sizin 3 bölümünüz varsa 3. bölümü kaybedeceksiniz. Bu yüzden eğer Acronis Snap restore yi kullanacaksanız sistem diskinin tam yedeğini almanız önerilmiştir.

Acronis Snap Restore Windows 98/ME de kullanılamaz.

Bununla birlikte bu imajın geri yüklenmesi için sıradan yolu kullanabilirsiniz. Bu geri yüklenen bölümde değişiklikler yapmanıza izin verir, fakat bu Acronis Snap Restore ile mümkün değildir.

Sonunda, eğer sistem kurtarma yapmayacaksanız fakat bozuk dosya/klasörleri kurtaracaksanız Restore specified file sor folders seçin.

2. Next’e tıklayın.

Geri yükleme için bir disk/bölüm seçin

1. Seçilen arşiv dosyası birkaç bölüm hatta disk içerebilir. Hangi bölüm/diskin geri yükleneceğini seçin.

2. Next’e tıklayın.

Selecting a target disk/partition (Hedef disk ya da bölümü seçin)

1. Seçilen disk ya da bölümün nereye geri yükleneceğini seçin. Verileri ilk yükleme yerine ya da başka bir disk/bölüme ya da ayrılmamış bir alan yükleyebilirsiniz. Hedef alanın boyutu en az sıkıştırılmamış imaj verisi kadar olmalıdır.

İmajda saklanan tüm veri hedefteki veriyle değiştirilecektir, gerekli olan yedeklenmemiş verileriniz kaybolacağından dikkatli olmalısınız.

2. Next’e tıklayın.

Changing the restored partition type ( Geri yüklenen bölümü değiştirmek)

1. Bir bölümü geri yüklerken çoğu durumda gerekli olmamasına rağmen onun tipini de değiştirebilirsiniz.

Bu bozuk diskteki aynı birincil bölümde saklanmış veriye ve iki işletim sistemine izin verir.
    Eğer bir sistem bölümünü yeni bir diske (ya da aynı diske) geri yüklüyorsanız ve bir işletim sistemi yükleniyorsa bölüm Aktif olarak işaretlenecektir.

Eğer bir sistem bölümünü işletim sistemi ve gerekli olan verilerle birlikte başka bir diske geri yüklüyorsanız, bu durumda hedef bölüm veri erişimi için Mantıksal (Logical) olarak işaretlenecektir.
    Varsayılan olarak orijinal bölüm tipi seçilidir.

İşletim sistemi kurulmamış olan bir bölümün aktif olarak ayarlanması bilgisayarınızın açılmasını engelleyebilir.

2. Next’e tıklayın

Geri yüklenen Bölümün Dosya Sistemini Değiştirmek

1. Geri yükleme sırasında bölümün dosya sistemini değiştirebilirsiniz, bu nadiren de olsa gerekebilir. Acronis True Image şu dönüşümleri yapabilir: FAT16↔FAT32, Ext2↔ Ext3. Diğer dosya sistemleri için bu seçenek kullanılmaz.****

2. Next'e tıklayın.

Geri yüklene bölümün yerini ve boyutunu değiştirme (Changing the restored partition size and location)

1. Bir bölümün boyutu ve konumunu fareyle kenarlarından tutup çekerek ya da ayrılan alanlara uygun değerleri girerek değiştirebilirsiniz.

Bu özelliği kullanarak, disk alanını bölümler arasında yeniden dağıtarak geri yükleme yapabilirsiniz. Bu durumda öncelikle geri yükleme bölümü azaltılacaktır.

Bu değişimler imajlama ve geri yükleme ile bölümü yeni ve yüksek kapasiteli bir diske kopyalarken oldukça kullanışlıdır.**** Eğer bilgisayarınıza ikinci bir disk takamıyorsanız klonlamanın bu yolunu kullanmalısınız.(Bölüm 7.1’e bknz.)
    2. Next’e tıklayın.

Geri yüklene bölüme bir harf atamak (Assigning a letter to the restored partition)

1. Windows NT SP6 /2000/XP işletim sistemlerinde geri yüklene bölüme kullanılmayan bir harf atayabilirsiniz. Açılan kutan bir harf seçin. Eğer No’yu seçerek bir harf atamazsanız bölüm gizli olacak ve işletim sistemleri tarafından görünmeyecektir. Windows 98/ME altında bu adım otomatik harf atanacak şekilde bypasslanmıştır..

Bölüme bir harf atmazsanız Windows için erişelemez olacaktır*******

2. Next’e tıklayın.
    Geri yükleme özeti ve geri yüklemeyi yürütmek( Restoration summary and executing restoration)

1. Final adımında geri yükleme özeti gösterilecektir. Bu noktadan sonra yaratılmış görev de değişiklikler yapma için Back tuşuna basmalısınız. Eğer burada Cancel tuşuna basarsanız diskinizde değişiklik yapılmayacaktır. Görevi başlatmak için Proceed tuşuna basın.
    2. Görev ana penceredeki Active Task (Aktif Görevler) panosunda görünecektir. İlerleme durumu özel bir pencerede gösterilecektir

Cancel tuşuna basarak işlemi durdurabilirsiniz. DİKKAT: İşlem başladıktan sonra bitmeden iptal ederseniz hedef bölüm silinir ve geri yükleme başarısız olur. Eğer hedef işletim sistemi olan bir bölümse bilgisayarınız açılmaz. Kaybolan bölümü kurtarmak için imajdan yeniden geri yükleme yapmalısınız.

ALINTI (BYTE)

verdiğniiz bilgiler için teşekkür ederim..saygılarımla

Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu