6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Client Makinadaki Mailler Hakkında Soru!

Yeni Üye

Standart Client Makinadaki Mailler Hakkında Soru!

Merhabalar arkadaşlar,

Söze nasıl başlayacağımı bilmiyorum umarım soracağım soruları yadırgamaz ve bu işte çok cahil olan bana anlatacak şekilde anlatırsınız ve bilgilerinizi paylaşırsınız.Şimdiden herkese çok teşekkürler.

Şirketimizde 40 a yakın makina var ve şu an için bir server ımız bulunmamakta.Bu makinaların birinde önemli olabilecek kişilerin tüm mail hesapları kurulu , yaklaşık olarak 9 tane mail var yalnış hatırlamıyorsam.Tahmin edebileceğiniz gibi şirket içi ve dışından gelen mailler çok bunun yanında forward edilen maillerin ve cc ye eklenen kişilere düşen maillerin tekrardan geldiğini düşürseniz makinadaki mail yükünün ne kadar olabileceğini tahmin edebilirsiniz.Outlook express veya office outlook un açılması için bile sadece 10 dakika geçmesi gerekiyor.Tabii bu çok fazla sorun değil ama ileride olabilecek bir felakette neler olur tahmin bile edemiyorum.Benim size sormak istediğim ilk soru.
    1-Kişinin posta kutusunu nasıl rahatlatırız?
    2-Kişinin posta kutusuna sadece kendi mailini ekleyip diğer gelmesi gereken mailleri nasıl forward ederiz de yükü azaltabiiriz.(servis sağlayacımızın forward kısmı yok(belirtmek istedim.çok aradım bulamadım)).
    3-Exchange server kursak gelen mailleri hem kullanıcısına hemde bir tek kullanıcıya yönlendirebilir miyiz?
    4-Şirket içinde kullandığımız mailleri sunucumuzda nasıl kullanabiliriz?Aslında sormak istediğim mail.test.com ve www.test.com bize ait ancak iss imiz farklı biz bunu kendi serverımıza kurup iss iptal edebilir miyiz?edebilirsek nasıl?bu sorunun cevabını görsel ya da benim gibi cahil birine anlatacak şekilde bir dökümanı olan varsa çok süper olur.

yani server kurarken test.local i kurup localden mail atıp gönderebiliyoruz.ama test.com u dışarıdan alıyoruz.bunu kendi sunucumuzda nasıl barındırırız?neler yapmalıyız?sbs 2003 veya sbs 2008 ile bu işi halledebilir miyiz?

çok uzun oldu ama.sorularım cahillikten ve nasıl sormam gerektiğini bilmediğimden uzadı.Kusuruma bakmayın.
    MCPD

Yeni Üye

Standart Ynt: Client Makinadaki Mailler Hakkında Soru!

bir ek soru daha mesela sbs 2003 server kurduk ve sharepoint services te kurulu exchange i de kıt aklımla yarım yamalak hallettiğimi düşünelim.gelen mailleri bir yerde saklayabilir miyiz?mesela sharepoint içinde ve böylece server ın iç web sitesine girildiğinde gelen mailleri kullanıcının posta kutusunda değil de server da yedek alıp oradan daha sonra istenildiği anda görüntüleyebilir miyiz?

Sorularım için kusura bakmayın.Yardımlarınız için teşekkür ederim.
    MCPD

Merhabalar,
    1-Kişilerin ms outlook kullanarak, kullandığı versiyonların tüm updatelerinin yapılasını gerekir, bunun yanında mailler pop3 ile locale çekilirse sorgular her defasında servis sağlayıcınıza gitmek zorunda kalmayacaktır. Ayrıca mailoxların sıksık temizlenmesine kullanıcılar teşvik edilmeli.
    2-Ms outlook da her kullanıcı için ayrı bir profil oluşturarak her kullanıcının maillerinin kendi profiline gelmesini sağlayabilirsiniz.
    3-Exchange kurarsanız tabiki gelen bir maili istediğiniz kişiye forward edebilir yada yönlendirebilirsiniz.
    4-Exchange geçişi yaparsanız, tüm kullanıcı mailleri local .pst lere çekilerek alınabilir, exchange kurulumu pst içerisindeki maillerinizi etkilemeyecektir. Kurulum gerçekleştikten sonrada sağlıklı bir şekilde mail iletişimi sağlanacaktır.
    Exchange serverler mx (mail exchanger) kayıtları ile bulunurlar, kendi localinizde dns niz varsa kendi localinize ve isp nizdeki dns'ye exchange serveriniz için mx kaydı oluşturmalı ve oluşturtmalısınız. Böylece artık mailler sizi belirtmiş olduğunuz servere gelecektir.

iyi çalışmalar..

Alper Kaynak

Bu arada exchange kurdukan sonra mailleriniz exchange serveriniz üzerinde tutulacak, maillerinizi barındırmak için extra bir yazılıma ihtiyacınız yok, exchange server DB sinin yedeğini aldığınız zaman bütün kullanıcıların mailbox yedeğini almış olacaksınız. Ayrıca kullanıcılar Outlook web access (OWA) sayesinde internet üzerindende istedikleri yerden maillerine ulaşabilirler. Bunuda isterseniz web sitenize koyacağınız bir link ile istersenizde ayrı bir web adresi ile (ör: www.test.com/owa gibi) yapabilirsiniz.

Yeni Üye

cevaplar için çok teşekkür ederim sayın @Alper Kaynak.

bir konuda daha bilgi almak isterim sizden.Acaba Sharepoint gibi yardımcı uygulamaya gelen tüm mailleri çekebilir miyiz?Bildiğiniz gibi faxları sharepoint e çekip istediğimiz kullanıcıya gösterebiliyoruz acaba bu mailler içinde geçerli mi?Teşekkrüler.
    MCPD

yapılmak istenileni tam olarak anlayamadım ancak sharepoint mail transferi için exchangei kullanıyor, sharepoint içinde www.sharepointturkiye.org sitesinden birçk döküman bulabilirsiniz, yardımı olacaktır.