2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Linux Tarihi ve Linux Hakkinda bilgiler

Standart Linux Tarihi ve Linux Hakkinda bilgiler

1991 senesinde, 21 yasindaki Finlandiya`li Helsinki üniversitesi ögrencisi Linus Torvalds, üniversitedeki Unix isletim sistemi kurulu bilgisayarlara özenip bundan bir tane de evdeki bilgisayarinda olsun istemis. Unix isletim sistemleri fahis fiyatlarla sadece büyük firmalara satildigindan Linus Torvalds, her programci gibi kendi yazilimini kendisi yapmaya karar vermis. Çok alçak gönüllü olan Linus Torvalds 5 ekim 1991`de bu isletim sisteminin kullanimini ve degistirilip gelistirilmesini herkese ücretsiz olarak sunmus. Bunun karsiliginda ise yapilan degisikliklerin herkesle paylasilmasini ve hiçkimsenin bu isletim sisteminden sirtindan para kazanmamasini sart kosmus. Ve iste bu penguen, aslinda o günlerde çokda yeni olmayan, üniversite aglarinda kullanilan bir terimi, Open Source Software (Açik Kaynak Kodlu yazilim) hareketini herkesin duyabilecegi kadar yaymistir.

##
    Yönetici Notu
    ##

Herhangi bir makalenin veya alıntının "Devamı Okumak için.." şeklinde bir link vermek yerine alıntı olduğu siteyi belirtmeniz yeterli olacaktır.
    Teşekkürler.
    Konu Mustafa Kaşıkcı tarafından (11-01-2012 Saat 11:23 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: Link kaldırıldı.

Bilgilendirme için teşekkürler...
    İzninizle şöyle bir not eklemek isterim:
    "Gerçek bir işletim sistemini parçalara ayırmak için kullanılan deneysel bir işletim sistemidir. 1991 yılında Linus Torvalds, Helsinki Üniversitesine katıldığında işletim sistemlerini merak etti. Sadece eğitim için MINIX lisansı almaya çalıştı ama başarılı olamadı. Bu yüzden kendi işletim sistemini kurmaya çalıştı.Böylece Linux Kernel ortaya çıkmış oldu. Kullanıcıların kendi kişisel bilgisayarlarında Unix’in çalışma sistemini öğrenmelerini amaçlar. Andrew S. Tanenbaum tarafından kitabı Operating Systems: Design & Implementation' a örnek olması amacıyla 62.000 satır C koduyla yazılmıştır ve bu kaynaktan yola çıkılarak, eski bilgisayarları verimli olarak kullanmak için bu işletim sistemi üzerine geliştirmeler yapılarak kararlı sürümler oluşturulmuştur. Torvalds Linux çekirdeğini MINIX üzerinde geliştirmeye başlamıştır ve MINIX için yazılmış uygulamalar Linux içinde kullanılabilmektedir.Daha sonraları Linux kendi gelişimini sağlayabilecek imkanlara sahip oldu.Ayrıca GNU uygulamaları MINIX uygulamalarının yerini aldı,çünkü GNU da yazılan kodlar ücretsiz ulaşılabilir durumdaydı. Bu durum işletim sistemini kullanmaya yeni başlayanlar için büyük bir avantaj sağlıyordu."
    Tşkler