Sayfa 1/3 123 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Sanallaştırma

Standart Sanallaştırma

Merhaba abilerim

öncelikle şöyle bi giriş yapıyım 4 gündür araştırmadığım kaynak forum kalmadı cevap veren yok en sonunda burayı buldum iyikide bulmuşum bazı sorular yöneltmek istiyorum.

4Gündür araştırıyorum cevap bulamıyorum sunucularda sanallaştırma teknolojisine merak saldım bir sunucu aldım Vds fakat sanallaştırma yapamıyorum sanallaştırma işlemi nasıl olur hangi donanıma ait cihazlara sanallaştırma kurulur vmware exi yemi kurulur nasıl olur ?

sanallaştırma teknolojisi asıl konumuz Bazu sunucularda sanallaştırma yapılarak birden fazla işletim sistemi kullanıp hem elektrik hem internet kaynakları olsun birçok şeyden tasarruf ediyorlar Hangi sunucular sanallaştırılır konunusuna gelirsek her hangi bir kaynak bilgi bulamadım Vdsmi / Vpsmi / dedicated bu arada VDS mi oluyor ?

sanallaştırma teknolojisinde sunucularda hangi program kullanılıyor ? vmwarenin Vpshere olduğunu duydum ama ?

hangi tür makinelerde sanallaştırma uygulayabiliriz ?

okuyupda cevap veren herkeze çok teşekkürlerimi sunarım iyi forumlar dilerim

Ozan bey merhabalar,

Öncelikle konunun oldukça geniş olduğunu söylemek isterim. Sanallaştırmaya yeni başlayacağını düşünürsek Sunucu sanallaştırma ifadesini ile kaynak ve makale anlamında oldukça döküman bulunan HYPER-V ile başlamanı öneririm. Microsoft bu alanda rakibi olan vmware firmasını Türkiyede de geçtiğini duyurmuştu diye hatırlıyorum. Bu yolda nasıl bir başlangıç yapalım sorusuna yanıt ise internet üzerinden bu hizmeti kullanacağın bir hizmet almanı tavsiye etmem. Yukarıda aldığın makineler muhtemelen zaten sana sanal olarak verilmiş bir kaynak olacaktır. Tam dedike yani tüm donanımı sana verilmiş bir sunucu olsa bile internet üzerinden bunu öğrenmek sana başka zorluklarda getirecektir. Bunun için elinde sanallaştırma yapabileceğin bir bilgisayarın varsa başlangıçta oldukça etkili olacaktır. Bir windows 2008-2012 sunucu kurarak HYPER-V rolünü etkinleştirip hemen değişik bir kaç sunucu kurabilirsin ki elbette elindeki bilgisayarın kaynakları ile durum sınırlıdır. Donanım olarak intel ve amd cpu larda sanallaştırmayı destekleyen bir teknolojinin olması gerekli, son dönemdeki cpu ların bir çoğunda bu özellik var. İntel tarafında vt-x , amd tarafında ise amd-v diye geçiyor. Yeterli seviyeye geldikten sonra HYPER-V server a geçiş yaparak sanallaştırma becerilerini geliştirebilirsin. Konuyla ilgili sitemizde oldukça kaynak mevcut. Hyper-V Kurulumu Nasıl Yapılır? - Bölüm 1
    umarım bilgiler başlangıç için yeterli olur.

Alıntı alibiricik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ozan bey merhabalar,

Öncelikle konunun oldukça geniş olduğunu söylemek isterim. Sanallaştırmaya yeni başlayacağını düşünürsek Sunucu sanallaştırma ifadesini ile kaynak ve makale anlamında oldukça döküman bulunan HYPER-V ile başlamanı öneririm. Microsoft bu alanda rakibi olan vmware firmasını Türkiyede de geçtiğini duyurmuştu diye hatırlıyorum. Bu yolda nasıl bir başlangıç yapalım sorusuna yanıt ise internet üzerinden bu hizmeti kullanacağın bir hizmet almanı tavsiye etmem. Yukarıda aldığın makineler muhtemelen zaten sana sanal olarak verilmiş bir kaynak olacaktır. Tam dedike yani tüm donanımı sana verilmiş bir sunucu olsa bile internet üzerinden bunu öğrenmek sana başka zorluklarda getirecektir. Bunun için elinde sanallaştırma yapabileceğin bir bilgisayarın varsa başlangıçta oldukça etkili olacaktır. Bir windows 2008-2012 sunucu kurarak HYPER-V rolünü etkinleştirip hemen değişik bir kaç sunucu kurabilirsin ki elbette elindeki bilgisayarın kaynakları ile durum sınırlıdır. Donanım olarak intel ve amd cpu larda sanallaştırmayı destekleyen bir teknolojinin olması gerekli, son dönemdeki cpu ların bir çoğunda bu özellik var. İntel tarafında vt-x , amd tarafında ise amd-v diye geçiyor. Yeterli seviyeye geldikten sonra HYPER-V server a geçiş yaparak sanallaştırma becerilerini geliştirebilirsin. Konuyla ilgili sitemizde oldukça kaynak mevcut. Hyper-V Kurulumu Nasıl Yapılır? - Bölüm 1
    umarım bilgiler başlangıç için yeterli olur.
    Cevabınız için size minnetarım

Kendim bir sunucu alsam gerekli donanıma sahip olanlar mesela ne kadardır bi bilginiz varmı ?
    Kendim bu sunucu alıp barındırsam kurulumları o şekil öğrenmeye çalışssam olurmu acaba ?
    vmware esxi ve hyper v gibi sanallaştırmada öncü işletim sistemlerini çalıştırması için maksismum sistem önerileri nelerdir.
    Konu Ozandurak6 tarafından (01-30-2015 Saat 03:20 AM ) değiştirilmiştir.

Basitten gelişmise dogru git derim Ozan. Evdeki Virtuallization destekleyen laptop ına da Hyper-v ve Vmware Workstation kurarak başlayabilirsin. Bu tarz bir cihazın bulunmuyorsa Fiziksel bir sunucu kiralayıp testlerini bunun üstünde yapabilirsin.
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Alıntı emreaydin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Basitten gelişmise dogru git derim Ozan. Evdeki Virtuallization destekleyen laptop ına da Hyper-v ve Vmware Workstation kurarak başlayabilirsin. Bu tarz bir cihazın bulunmuyorsa Fiziksel bir sunucu kiralayıp testlerini bunun üstünde yapabilirsin.
    teşekkürler

en büyük sıkıntım şu donanımm olaylarını şu işlerde anlamıyorum mesela kaç gb ram nasıl bi işlemcisi olması gerek hyper v ve vmware esxi gibi işletim sistmeleri çalıştırması için ?

Bu arada bide şöyle bi sorum kaç kaç gb ram harddisk üstü olunca dedicated server diyebiliriz ?

Bu tarz için Laptop ya da PC onerim: min. 16 GB ram. Min. 256 gb SSD disk. Min i5 işlemci.

Gerisi sana kalmış.

Alıntı emreaydin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tarz için Laptop ya da PC onerim: min. 16 GB ram. Min. 256 gb SSD disk. Min i5 işlemci.

Gerisi sana kalmış.
    sadece denemek için bi kurup bakmak istiyorum ayrıca birde şunu sormak istiyorum.

kaç kaç gb ram harddisk üstü olunca dedicated server diyebiliriz ?

Sunucuyu kiraladığınız firma ile görüştünüz mü? Size verdiği sunucu için sanallaştırmayı kapatmış olabilirler.

Böyle bir durum söz konusu ise sizin yapabileceğiniz birşey yok firmanın sanallaştırma teknolojisini aktif yapması lazım.

Alıntı sefayksl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sunucuyu kiraladığınız firma ile görüştünüz mü? Size verdiği sunucu için sanallaştırmayı kapatmış olabilirler.

Böyle bir durum söz konusu ise sizin yapabileceğiniz birşey yok firmanın sanallaştırma teknolojisini aktif yapması lazım.
    Öncelikle merhaba bi Vds sunucu kullanıyorum araştırmalarıma göre vps ve vds zaten bize sanallaştırılmış olarak gelmiş.

vds vps tekrar sanallaştıralamaz kısaca

dedicated bir server sanallaştırabilirmiyiz acaba ?

Bu arada Sayfayı sürekli güncelliyorum ben hep takipteyim siz yeterki yazın

Dedicated Server alabilirsin Ozan. VPS ya da VDS'in ilk harfi olan "V" Virtual yani sanal anlamını taşır. Sanalı bir daha sanallaştıramazsın

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn