Soru: Windows RT'nin ARM işlemci platformunda olmasından dolayı alışık olduğumuz geleneksel Windows uygulamalarını Windows RT cihazlar üzerinde çalıştıramamaktayız. Bazı kişiler şunu düşünebilir: "Microsoft'un uygulama sanallaştırma platformu App-V aracılığıyla Windows Uygulamalarını RT üzerinde çalıştırabilir miyiz acaba?"

Kısa Yanıt: Hayır.
Uzun Yanıt: Bildiğiniz gibi Windows RT, Windows 8 arayüzüne ve Office 2013 uygulamasına sahip ve Microsoft’un yüksek mobilite ihtiyacı olan ancak tek başına bir bilgisayarın yerini tutmasının beklenmediği, ARM işlemci platformunda çalışacak bir işletim sistemi sürümü. Bu işletim sistemi ve üzerinde çalıştığı ARM platformu sayesinde oldukça ince ancak günlerce bekleme ve kullanma süresi olan tablet cihazlar Windows işletim sistemi ile kullanılabilir olacak. (Meraklısı için not düşmek gerekirse, Windows RT ayrıca indirilemeyecek ve yalnızca OEM iş ortaklarıyla paylaşılacak olan bir sürüm.) Söz konusu olan platform farkından dolayı Windows RT kullanıcıları günlük hayatta kullanma ihtiyacı duydukları uygulamaları Windows RT tabletler üzerine –eğer RT platformu için geliştirilen özel bir uygulama sürümü yoksa- kuramayacaklar. Aynı durum App-V için de geçerli.
Uygulamaların kullanıcı bilgisayarlarına yüklenmesi yerine bilgisayarlara “stream edilmesi” yani sanal olarak çalıştırılmasını sağlayan bu teknoloji de Intel platformuna bağımlı olduğundan Windows RT platformunda çalışmayacak. Windows RT kullanıcılarının günlük hayatta kullandıkları uygulamalara erişebilmelerinin en kolay yolu ise Remote Desktop Services ve VDI senaryoları olarak görünüyor.