2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: iSCSI, Cluster ve Büyük Depolama Sistemleri Hakkında

Standart iSCSI, Cluster ve Büyük Depolama Sistemleri Hakkında

Merhaba,
    Öncelikle şunu bildireyim, bir file server için failover cluster krulumunu teorik olarak biliyorum(vmware üzerinden). Öğrenmek istediğim konu biraz daha değişik. Yardımcı olursanız sevinirim.
    Malumunuz üzere RAID ile bir çok diski strip yada mirror olarak birleştirip, tek bir disk olarak kullanabiliyoruz. Fakat raid kartlarının kapesiteleri sınırlı. Yani mesela en fazla 8 diski bağlayabildiğiniz bir raid kartına şuan için 2*8=16TB maksimum veri depolayabilirsiniz. Ve maksimum aynı anda 16TB kullanabilirsiniz.
    Benim yapmak istediğim şey, ağdaki kullanıcılar için depolama sunucusu oluşturmak. Ve her bir kullanıcı için bir paylaşım klasörü ayırmak. Bu işlemi yukarıda anlattığım gibi RAID ile çözebiliyorum. Fakat 16TB'lık kapesite belli bir süre sonra dolmaya başlayacak ve ikinci bir sisteme daha ihtiyaç duyacağız. Bu durumda sistemler farklı olduğu için ikinci bir ip/hostname ve her bir kullanıcı için ikinci bir paylaşım klasörü açmak durumunda olacağım. Halbuki benim yapmak istediğim şey, bir kullanıcı tek bir paylaşım klasörü olsun ve sistem bu paylaşım klasörünü arkaplanda tüm farklı hardisklere dağıtsın. Yani bir nevi ağ üzerinden RAID yapsın.
    Dediğim gibi failover cluster ile ilgili sadece teorik bilgilerim mevcut. Ayrıca iSCSI hakkında da çok bilgim yok. Ama bu işlemin cluster ve iSCSI ile çözülebileceğini zannediyorum. Bilmiyorum, failover yerine balance cluster gibi bir şeyler var mı?
    Kısacası failover cluster'da olduğu gibi, herkesin muhatap olacağı bir cluster server makine bulunacak ve ben buna gbit'lik ağlar üzerinden istediğim kadar depolama birimi ya da raid'li makineler bağlayacağım. Ve kullanıcı kendi paylaşım klasörüne girdiğinde farklı bir şey yapmasına gerek kalmayacak. Dosyasını kaydedecek ve cluster makine ise bu dosyaları tüm depolama birimlerine eşit olarak dağıtacak. Aynen RAID'de olduğu gibi. Ve ben, kapasite ihtiyaç olduğunda, server makineye başka bir nas/san birimi ya da raid'li bir makine bağlamam yetecek.
    Büyük şirketler, büyük içerikli web siteleri(mesela rapidshare gibi...) bu işlemi nasıl yapıyorlar? Yani ip ya da domain aynı fakat boyutu bir RAID sisteme göre çok fazla kapesiteye sahipler.
    Vmware ve starwind ile böyle bir testi yapabilir miyim?
    Biraz uzunca oldu fakat böyle bir depolama sistemini kurmaya ihtiyacım var. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.
    Cevaplarınızı bekliyorum.
    İyi günler.

Standart Ynt: iSCSI, Cluster ve Büyük Depolama Sistemleri Hakkında

Merhaba,

File Server'larınızı Load Balance yaparak ve aynı SAN'i gorecek sekilde konfigüre edebilirsiniz. RAID ya da benzeri yapilar sizinde soylediginiz gibi bir noktadan sonra yeterli gelmemeye baslayacaklardir.

Ya da Sun'ın cihazlarını inceleyin derim.

http://tr.sun.com/practice/systems/hpc/solutions.jsp

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn