7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Mx record

Standart Mx record

Merhaba, mx kaydı ile ilgili bir sorum olacaktı. sanal makinada exchange 2003 kurdum. gerekli ayarları yaptım.bu haliyle mail gönderiyor. ama bi hosting de mx kaydım olmadığı için geri dönemeyecektir.Sormak istediğim soru şu. 0 bir yapıda exchange 2003 kurduğumuz zaman kurulumdan sonra yapılması gerekenler nelerdir ? bi hosting üzerinde mx kaydı isteği yapmamamız gerek sanırım.İç networkde mx kaydı ne şekilde tanımlanmış olmalı ?

Standart Ynt: Mx record

Mail sunucusu mesajı iletecekleri karşı sunucuyu maildeki domain uzantısına gore dns lookup ile mx kayıtlarını sorgular. Yani DNS uzerindeki MX kaydı, sizin mesajlaşma hizmetini veren sunucunuzun bulunmasını sağlar. Sunucu bulunduktan sonra diğer sunucu ile doğrudan bir smtp bağlantısı kurulur ve mesajlar aktarılır.
    Canlı ortamda, Mesajlaşma sunucusu için bir real IP alıp, bu IP için, domain name server tanımı uzerindeki dns uzerinde bir mx kaydı oluşturulması yeterlidir. Yani hosting değilde, alan adınız için yetkili dns üzerinde kayıt açmak yeterli.

Test ortamında 2 mesajlaşma sunucusu için smtp conector uzerinde smart host tanımı ile dogrudan IP'e gonderebilirsiniz. Yani karşı sunucuyu dnslookup yerine smart host tanımı ile de buldurabilirsiniz.

Kolay gelsin,
    Boran Düzgün.
    www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Teşekkür ederim. iç dns'imde oluşturmam mx kaydı mail serverin kullandığı ip mi yoksa dışardaki sabit ip mi olmalı ?

Dedigim gibi mx kaydını mesajı gonderecek sunucu sorgulayacak ve sizin sunucuyu bulacak. Yani icerde eger 2 mesajlaşma domaininiz varsa iç IP'leri kullanmanız gerekir. Tam olarak nasil bir ortam oluşturdunuz?
    www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Sadece tek exchange server var. deneme olarak başka domainlere mail atabiliyorum. hotmail vs.. yanlız bir geri dönüş yapmak istiyorum... diyelimki host firması buldum. alanı adı ıcın mx kaydımıda actırdım. normalde bır exchange kurulumu ardından ilk olaarak olması gereken bu anladığım kadarıyla. sanırım exchange ve dc aynı olunca ıcerıde bır mx kaydı bulunmasına gerek yokmuş. sadece spam a düşmemesi için içeride dış ip için bir mx kaydı acılması gerekiyormus bu dogrumu ?

Mx kaydını sadece sunucular, farklı domainlere mesaj iletmek için sorgular. Bir domain icinde istemcilere mail hizmeti vermek icin mx kaydına ihtiyac duyulmaz. Yani iç dns'de sizin mx kaydına ihtiyacınız yok.

Dışarıdan size mail gelmesi için satın aldığınız alan adı için yetkili dns uzerinde mx kaydı yapmanı yeterli.
    Spam için iç dns'de birşey yapmanız gerekmez. Genelde sunucular spam kontrolu için gonderen domain için dns sorgusu yapıp, bir IP'leri var mı yok mu kontrol ediyorlar. Hatta daha çok irdeleyenler IP için reverse sorgusu yapıyorlar. Spama düşmemek için authoritive dns sunucusunda mx kaydınızı ve IP için reverse kaydını düzgün yaratın yeter. İçerde dns üzerinde birşeye gerek yok. Bir de blacklistlere düşmemeye dikkat etmek lazim.

Boran Düzgün.

Çok teşekkür ederim.