4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Bir hubcas, 2 mailbox DAG, yapısında olan sistemini exchange 2010 dan 2013'e upgrade işlemi.

Standart Bir hubcas, 2 mailbox DAG, yapısında olan sistemini exchange 2010 dan 2013'e upgrade işlemi.

Arkadaşlar Merhaba,

Exchange 2010 dan 2013 e upgrade yapmak istiyorum fakat aynı zamanda sistemi yeni bir server üzerine taşımışta olmak istiyorum.

Şimdi sanal ortamımızda 1 ader HUBCAS 2 adet ise MBX1 MBX2 serverlar var. MBX1 ve MBX2 failover cluster ayarlanmış kurulumda. Fakat sistem düzenli çalışmadığı için yeni bir yapıya geçme isteğindeyim. Mesela yaşanan caseler olarak mbx lerden aktif olanı devre dışı kaldığında diğeri üzerinden sistem çalışmadı. Ama Failover cluster, DAG yapılarına bakıldığınga sistem saglıklı görünüyor gibi.

Bu konuda sizlerin tecrubelerinden faydalanabilirmiyim.

Mevcut sistemde 2008 R2 üzerinde koşuyor. Bunlarıda yeni 2012 kurup burada exchage kurmak istiyorum. İnternette adım adım upgrade işlemleri yazmış çoğu kişi sagolsunlar fakat genelde tek server üzerinden aktarım gibi görünüyor. CAS veya DAG sistemelerinde nelere dikkat etmak gerekir. OWA adresinde değişiklik olacakmı?
    Sertifikalar sorun çıkartırmı. HUBCAS yapımı 2 servera artırmak istesem hangi adımları takip etmeliyim. Clientlar bu işlemlerden ne kadar etkilenir.
    Server erişim adresleri olarak bir yapı değiştirmek istemiyorum. Ayrıca sistem de Enterprise Vault ile arşivlerniyor bu mailboxları aktardığımda kullanıcı arşivlerini kolayca aktarabilirmiyim.

Yardımlarınız için teşekkürler
    Saygılarımla.

Merhaba,
    Yapmanız gereken adımları şu şekilde sıralamakta fayda var;
    Yeni kurduğunuz Windows server 2012 sunucuları domaine dahil edip HUBCAS olan sunucuyu ekleyiniz, daha sonra Mailbox sunucularınızı ekleyip DAG mimarisine dahil ediniz.
    Owa erişim noktasında ise DNS sunucuda HUBCAS sunucunuzu gösteren gerekli kayıtları giriniz (A, MX).
    Serfitikayı public bir CA'dan aldıysanız import/export işlemini yapabilirsiniz. Şayet local CA'dan aldıysanız yeni Hubcas için bir mail alın.
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Öncelikle yapınız ile ilgili bir çok soru var 2 adet CAS sunucu CAS Array yapısı kullanarak load balance yapıyormu ? (2013 de CAS Array yapısı bulunmadığı için sorulması gerekiyor)

Certifika yenilememe gerek varmı demişsiniz . Sertifikanız iç networkte ki bir CA'den mi alındı yoksa public bir CA 'den mi (Publicten aldıysanız yeni sunucu ismi verirken SAN ' daki adreslerden birisi kullanılabilir. İç networkte ise sertifika yenilenebilir)

OWA adresinde hiç bir değişiklik olmaz Host A kaydını yeni sisteminde CAS hizmetini vericek sunucu ip adresi ile editleyebilirsin.

DAG oalyınıda erkan beyin söylediği gibi halledebilirsiniz. Sonrasında diğer nodeları sistemden kaldırıp yeni 2013 MBX i DAG'a dahil edebilirsiniz.

Merhaba,

Cevaplarınız için teşekkürler. İlk denemem başarısız oldugu için mevcut sisteme dokunmamıştım ama bu hafta sonu tekrar deneyeceğim.
    2013 server connectorlerinde sanırım bir ayar yapamadım. Mail gönderiyor fakat hiç bir şekilde almıyor.

denemeden sonra durumu maille sormuştum bir tanıdığa belki fikir verebilir.
    Aşağıdaki Exchange 2010 sp3’lü bir yapı var ve bu yapıda mailbox serverlar dan biri down olduğunda sürekli mail erişim problemleri yaşanıyor. Veya HUBCAS server bir şekilde erişilemez olduğunda sorun oluyor.
    Bu yapıyı Exchange 2013 upgrade ile yeni ve yedekli bir yapı kurmak istiyoruz. Fakat yeni yapı kurduğumuzda denemek amaçlı açtığımız birkaç kullanınıcyı migrate ettik. Fakat mailler dışarı doğru giderken içeriye doğru bir mail akışı sağlanmıyor. 2010 Exchange ten 2013’e hiçbir şekilde mail gönderilemiyor.

Burada clientların mail servera içeriden ve dışarıdan ve mobil cihazlardan MAIL.DENEME.COM.TR bu aynı zamanda HUBCAS server DNS adı. Ve sertifika tanımları hep buna göre yapılmış. Bizim istediğimiz ise 2. Bir CAS server ekleyerek sistemi daha yedeklenmiş bir hale getirmek. Yaşadığımız sorun ise mevcut sistemi etkilemeden yeni serverlar kurarak buraya kullanıcı mailboxlarını migrate etmek fakat clientların erişimlerinde bir değişiklik veya uzun zamanlı kesinti olamamasını sağlamak.

Yeni bir CAS server kurduğumuzda doğal olarak DNS name farklı bir şekilde veriliyor. 2 adet CAS ekleyip Bunları NLB ile MAIL.DENEME.COM.TR yi işaret edecek şekilde yapılandırmak istiyoruz. Receive ve Send Connector tarafında sorun yaşıyoruz. Bu konuda izlediğimiz yol konusunda yanlışımız varmı veya naasıl bir yöntem izleyebiliriz.

Mevcut Örnek Yapı Exchange 2010 (2008 R2 server üzerinde)

mail.domain.com (hubcas)
    mailbox1.domain.com (Dag01)
    mailbox2.domain.com (Dag01)

Kurmak istediğimiz yapı. Exchange 2013 (2012 Server üzerinde)

CAS1.domain.com_________ NLB ile
    CAS2.domain.com_________ MAIL.DOMAIN.COM (Client erişimlerinin değişmemesi için)

MBX1.domain.com
    MBX2.domain.com