Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Exchange 2010 disk alanı sorunu

Question Exchange 2010 disk alanı sorunu

Exchange 2010 kullanıyoruz disk toplam alanı 254 GB , yanlız su anda logları temizledikten sonar 43 GB olarak gözüküyor
    ben kullanıcıların mailboxlarının yedeklerini aldım,,
    kullanıcıların maillerini sildikçe(Şu Şekilde: once gelen posta,sonra gönderilmiş daha sonra silinen klasörden siliyorum)
    43 GB ın altına düştüm nasıl ve ne gibi bir çözüm uygulayabilirim

Tşk Ederim..

kayhamed,
    yardımcı olmak isterim ama tam olarak istenileni anlayamadım.Biraz detay verebilirmisiniz lütfen ?

Şöyle İzah Edeyim
    Exchange Servis Disk Alanımız 254 GB
    Şu andaki boş alan 4,01 GB
    Ben boş alanı arttırmak Mailleri silmek istiyorum (manuel siliyorum elle kullanıcıların outlooklarını açıyorum önce gelen mail sonra gönderilmiş en son olarakta silinmiş postalarını siliyorum ) sildikçe disk alanımdaki boş miktar azalıyor acaba mailleri silsem bile saklıyormu belirli bir süre

kayhanmed,

e-mail verisi, exchange server (2010 olduğunu varsayıyorum ) üzerinde *.edb doslayarında ( commit edilmemiş olanlarda transaction log'larda ) tutulur. Siz e-mail silerseniz sildiğiniz kadar alan *.edb içinde açılmaz. Yani literatürdeki ismi ile mail silere whitespace'i geri kazanamazsınız. Geri kazanmak için iki yööntem mevcut.
    1- office defragmentation
    2- mailbox'ları yeni db'ye move ederek eski db'yi silmek ( önerilen )

iyi çalışmalar dilerim.

Söylediğiniz işlemleri yapmanız size hemen yer kazandırmaz , keza exchange sildiğiniz maillerin kopyasını default retention period süresince saklı tutar. Default ayar 14 gün diye hatırlıyorum. Bunu kontrol edin ve Rutin bir yedekleme düzeniniz varsa bu süreyi 0 (sıfır yapın). Yaptığınız işlemlerin sonucunu bu işlem sonrası alacaksınız.

söylediğiniz işlemleri yapıp aldığım sonuçları burada paylaşacagım teşekkür ederim hemen denemeye başlıyorum...

Sayın Barışca
    Önerdiğiniz ikinci secenek bana daha mantıklı geldi neden: Çünki benim 4 adet mail dbvar dördüne den baktıgımda hepsi kalan boş alan miktarından fazla
    yani offline disk defrag yapamayacagım allataki sunduğunuz işlemi nasıl yapacagıma dair bir makale yada bir ön ayak olacak bir yazı veya resimli anlatım var mı

2- mailbox'ları yeni db'ye move ederek eski db'yi silmek ( önerilen )

Tşk Ederim Herşey için...

kayhanmed,

-mailbox database create etmek için alttaki link
    Create a Mailbox Database: Exchange 2010 Help
    -mailbox'ları move etmek için alttaki link
    http://www.msexchange.org/articles-t...010-part1.html
    -taşıma işleminden sonra alan kazanmak adına eski DB'yi silmek için alttaki link
    Remove a Mailbox Database: Exchange 2010 Help

iyi çalışmalar.

Kayhanmed,

barışcanın metodu doğru elbette lakin her database boyutunun yükseltilmesinde bu işlemi yapmak mantıklı olmasa gerek,
    Database boyutunu yükselten olayın ne olduğunu analiz etmek ve çözüm ürütmek daha mantıklı olacaktır. Önceki mesajımda söylediğim gibi silinen maillerin exchange sunucu üzerinde tutulma gün sayısını aşağıya çekerseniz benzer durumu bir daha yaşamayacaksınız. Bu işlem uygulama açısından da risksiz ve kolay bir ayar değişiminden ibarettir.

Silinen datanın saklanma gün sayısıyla bence oynamayın, çünkü ilerleyen zamanda başınıza ağrıtacak olaylarla karşılaşabilirsiniz