9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Exchange 2010 Mail Hesabı Oluştururken MMC Hatası

Standart Exchange 2010 Mail Hesabı Oluştururken MMC Hatası

Merhaba,

Active directory'de ds-add komutuyla oluşturulan user'a , exchange 2010'da mailbox oluşturma sırasında user seçilip next yapıldıktan sonra MMC hatası verip consol kapanıyor ve mailbox create edilemiyor. Ds-Add ile oluşturulan user'ı , aynı şekilde Ad'de Ou'nun altına gelip sağ click>New user şeklinde oluşturulup , Exchange 2010 da mail hesabı oluşturma'da sıkıntı yaşanmıyor.

Hata iletisi ;

MMC has detected an error in a snap-in and will unload it.

System.Runtime.Serialization.SerializationExceptio n

at Microsoft.ManagementConsole.Internal.ISnapInMessag ePumpProxy.Run()
    at Microsoft.ManagementConsole.Executive.SnapInThread .OnThreadStart()

Ds-Add komutuyla bir çok user oluşturduğum için , tekrar silip - oluşturma yapmama adına , çözüm hususunda yardımlarınızı rica ederim.
    Konu İsmail_Karataş tarafından (06-10-2013 Saat 10:26 AM ) değiştirilmiştir.

Ds-add ile kullanıcı yaratırken kullandığınız komutu paylaşır mısınız?

Ayrıca bu sorun daha önce de yasaniyor muydu? Komut hiç düzgün çalıştı mı?

Ayrıca DS-ADD yerine powershell komutlarını kullanmanız çok daha verimli olacaktır.

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Dsadd User -fn "ISIM" -ln "SOYISIM" "cn=ISIM SOYISIM ,ou=xxxx,dc=xxxx,dc=xxxx,dc=xxxx" -pwd SIFRE -pwdneverexpires yes -email XXXX@XXX.XXX -company "X" -title "X" -display "ISIM SOYISIM (X (X))" -samid XXXX -upn XXXX@XXX.XXX

komut bu şekilde , daha once kullandım fakat sorun yaşamamıştım. Sadece bir kere 2 kullanıcı da yaşamıştım , onları da manuel oluşturmuştum ( Ad'den)

User'ı Ad'de başarıyla create ediyor. Ama mailbox kısmında existing'den add diyip kullanıcıyı seçip next dediğinde kapanıyor.

Sorun yaşanan iki kullanıcının kullanıcı isimlerini de alabilir miyim?
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

Mesela İsmail Karataş. Kullanıcı ismiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü İsmail kullanıcısını ds-add ile değil de Ad'den manuel oluşturarak yaptığımda sorun olmuyor , test ettim. Benim asıl derdim şu ki ; ds-add komutuyla 50-60 tane kullanıcı açtım ve bahsettiğim sorundan dolayı email adreslerini create edemiyorum. Ve 50-60 kullancıyı silip tekrardan oluşturmak istemiyorum

Regional settings ayarları ile ilgili bir durum olabilir diye düşünüyorum. Bir komut çalışıyorsa ya çalışır ya çalışmaz

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

Regional settings ayarlarını control etmiştim , bir sıkıntı göremedim. Kullanıcıları silip , tekrardan oluşturdum. Maalesef hatayı çözmeye yönelik herhangi bir çözüm yolu bulamadık.

İsmail Bey,
    Exchange Server organizasyonunuzun yapısından biraz bahsermisiniz ? Exchange Server 2010 sürümü kurulu rolleriniz nelerdir? Örneğin hub,cas,mailbox,edge,um rollerinden hangileri kurulu ? Aynı sunucu üzerinde mi ? Exchange'in eski sürümü var mı yapıda ( co-existence ) ?

teşekkürler

Basic bir yapı (60 User) olduğu için CAS-HUB-MB roller aynı sunucu üzerinde çalışıyor. Yapı'da eski sürüm EXC yok. Bu arada bu sorun atlattım , silip manuel olarak tekrar oluşturdum. Teşekkürler.