7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: exchange 2003 dns

Standart exchange 2003 dns

merhaba arkadaşlar 2003 DC ye 1 adet 2003 exchange (member) ekleyecegım.
    Sorum şudur

DC-192.168.110.5 - 255.255.255.0
    192.168.110.1(firewall)
    192.168.110.5 (DNS)

Exchange-192.168.110.7 - 255.255.255.0
    192.168.110.1 (firewall 25-80-110-53)
    192.168.110.5 (DC DNS)

Ben exchange sunucusunu dışarıya açacagım Exchange uzerıne DNS kursam ve Kayıtları (exchange ve web sunucusu olacak)mx,www,ftp vb.bunları exchange dns inde belirtsem Bu sefer exchnange servera dns olarak 192.168.110.5 imi yoksa 192.168.110.7 yimi belirtmem gerekıyor.Eger 192.168.110.7 ise domaine girişte sıkıntı olmazmı
    Veyahut ben bu kayıtları DC uzerındekı dns demı açacagım ve NS içinde Kayıt açmam gerekıyormu
    Exchange uzerıne DNS kurulmuyormu member server olarak yapılandıranlar nasıl kullanıyor acaba
    teşekkurler

Standart Ynt: exchange 2003 dns

Merhaba,

www.mshowto.org de bu konunun bastan sona anlatimi bulunuyor.

bir firmadan NS satın alip kendi ADSL IP nize yonlendirmeniz gerekiyor.
    ADSL uzerinde ise 53 TCP ve UDP yi icerideki DNS Server iniza yonlendirebilirsiniz. Eger tum DNS kayitlarinizi bu sekilde kullanmak isterseniz. Dilerseniz tum DNS kayitlarinizi disarida da tutabilirsiniz.
    Exchange uzerindeki DNS local DNS inizin IP si olmali,

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Hocam benı yanlış anladınız sanırım benım yonendırmek veya port ıle alakalı bir sorunum yok
    DC uzerındekı local DNS'i dışarı açmak istemiyorum ben Exchange Server uzerıne kuracagım dns serverı dışarı açmak istiyorum.

Bu yapı yanlış bir kurgu olur social,

Neden kendi network ünde iki tane DNS tutmak istiyorsun?
    Kendi network unde public bir dns tutmak çok yapılan bir iş değil acikcasi, ben de kişisel olarak onermem,
    Kisisel onerim disaridaki bir ISP'de ya da hizmet aldiginiz firmanin public DNS leri üzerinde kendi public kayıtlarınızı tutmaniz olur.

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

hocam şu an o şekilde tutuyorum ve sadece domain hizmeti alıyorum,localimde web sitemizi ve exchange serverımı tutuyorum ve trend micro worry free business advanced kullanıyorum yanında hosted email security diye web tabanlı bir etrn,atrn hizmeti tarzında bir panel geliyor mx kayıtlarını once oraya yonlendirmem gerekıyor mailler oraya gıttıkten sonra virus,spam temızlendıkten sonra bana record ediliyor.Mx,spf kayıtlarını degiştirecegim domain hizmetini aldıgım isp de yonetım paneli yok onlara maill ile bildiriyorum ip adreslerini.Geçen telekom bana sormadan ip adresımı deiştirmiş isp den bunu degiştirtmek uzun suruyor tam olarak muhattab olamıyorum ve 10 yıllık domain alınmış.IP blogum blacklistin içinde ip adresımı degiştirtmeyi duşunuyorum bu yuzden dns imi localde tutmak istiyorum

social acikcasi kisisel onerim ama ip leri ve dns i kendi ustune almaktansa disarida daha duzgun ve kaliteli hizmet veren bir firmaya gecmeni oneririm. Basin daha sonraki zamanlarda cok daha az agrir bu sekilde.

ama yok ben bunu yapacagim dersen dmz e bir dns e server kurup 53 tcp ve udp yi bu server inin internal ip sine yonlendirmen yeterli olacaktir. Tabi daha oncesinde external ip ni gorecek sekilde NS satin alip DNS ini konfigüre etmende gerekiyor.

Selamlar,

Emre.
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

Merhabalar,
    Kendi Lokasyonumda Bir local dns birde DMZ'de public dns sistemi ile çalışıyorum. Yapı sıkıntısız bir sekilde çalışıyor. bizim bu sistemi yapmamız daki amac birden fazla web sitesini yayınlamamız idi. Sizin bahsettiginiz yapıda bu cok gerekli olamayacaktır. Fakat kurulum yapılacak ise mutlaka farklı bir server kurup onu dns olarak DMz de kullanın neticede birazcık savunmasız halde kalacak... İyi Çalışmalar Dilerim