4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Mail alma ve göndermede mx kayıtlarının rolü

Standart Mail alma ve göndermede mx kayıtlarının rolü

Merhabalar
    Deneme amaçlı Exchange kurdum eve. Exchange ile DC aynı server da. xx.local isimli bir domain kurdum. local de mailler xx.local uzantisiyla çalisiyordu. yyy.com ismiyle net de bir domain aldım. mail.yyy.com olarak mx kaydini domaini register ettiğim yerden yaptım ve A kaydını kendi ip me yonlendirdim. DNS için TCP/UDP 53,SMTP için 25 nolu portları modemden server a yönlendirdim. yeni aldığım yyy.com u recipient policy den bütün user lara uyguladım. Şu anda localde yyy.com olarak mail alışverişi oluyor.
    1-Bu durumda dışarıya mail gönderdiğimde
    Alıcının e-posta sunucusuyla bir SMTP iletişim sorunu oluştu. Lütfen sistem yöneticinize başvurun.
    <exchange1.xx.local #5.5.0 smtp;550-5.7.1 [ip adresim] The IP you're using to send mail is not authorized>

iletisi alıyorum.
    Dışarıya mail göndermek ve dışarıdan mail almak için kendi dns imde yyy.com adında bir zone oluşturmam ve mx kaydı girmem falan gerekiyor mu?
    2-Bu sorunu araştırırken bazı yerlerde mx kayıtlarının kendi dns ine girildiğini gördüm. Bazıların da ise gerek olmadığını gördüm. MX kayıtları hangi durumlara göre giriliyor?

Teşekkür ederim.

Standart Ynt: Mail alma ve göndermede mx kayıtlarının rolü

mx kaydı bir alan adına bağlı e-mail trafiğinin gerçekleşmesi için gerekir, bu görevi gerçekleştiren mail serverler mx kayıtları sayesinde birbirlerine yönlenir ve yönlendirilirler. Mail serverinizi kendi bünyenizde barındırıyorsanız sizinde bir mx (mail exchanger) kaydı oluşturmanız gerekecek. Tahmin ediyorumki 1.sorununuzda bundan dolayı kaynaklanıyor.

iyi çalışmalar...

2. sorunuzun cevabı ise,

Kendi local DNS inizde MX kaydi girmenizi gerek bulunmuyor, sizin domain bilginizin durdugu public DNS 'de bu bilginin olusturulmasi gerekli,

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Teşekkürler.