7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Domain içinde relay sorunu

Standart Domain içinde relay sorunu

Merhaba,
    Sistemde 2003 server ve Exchange 2003 Server var. Sistemi relay olayına kapattığımı düşünüyordum ama telnet ile bir deneme yaptım. kullanıcı1@sunucum.com dan kullanıcı2@sunucum.com a mail atılabildiğini gördüm. Bunu engellemenin bir yolu var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Görüşmek üzere.

Standart Ynt: Domain içinde relay sorunu

Merhaba,

Sunucum.com sizin authoritive domaininiz ise sorun yok. Bu relay degil. Degilse islemi yapamamissiniz demektir. Asagidaki linkten anonymous relay test yapabilirsiniz.
    http://www.antispam-ufrj.pads.ufrj.br/test-relay.html

Eger "unable to relay" donmediyse, konuyla ilgili yazarlarimizdan Onder Erunsal'in yazdigi makaleyi okuyun.

Kolay gelsin,
    Boran Düzgün
    www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Merhaba,
    Yanlış ifade etmiş olabilirim. Relay testlerinde bir sorun görünmüyor. Ama domain içindeki yetkisiz mail atma işleminin bir şekilde engellenmesi lazım. Düşünsenize birisi sizin yerinize patrona hoş olmayan bir mail atıyor. Teşekkürler.

Kolay gelsin.
    Mehmet

Merhaba,
    Bir eklenti daha yapıyım. Dışarıdan da telnetle rahatlıkla aynı sunucudaki iki kişiye mail gönderebiliyorum. Lütfen Yardım?????

Kolay gelsin

Telnet komut işleminin sonunda basarili oldu seklide bir ibare dönebilir fakat bu sekilde gonderdiginiz maillerin icerdeki kullanicilara ulasmamasi gerekli,

Ayrica bu sekilde gonderdiginiz mailler ulasiyorsa mail sunucusu uzerinde security ayarlari ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Send as receive as gibi haklari gozden gecirmekte fayda var.

Ayrica Herhangibir kisinin outllok unu kullanarak Connect to yardimi ile farkli bir kisinin mailbox ina baglanmayi denediginizde durum nedir? Eger bu sekilde ki islem sonucunda karsi tarafin mailbox ini gorebiliyorsaniz guvenlik ile ilgili sıkıntı yasiyorsunuz anlamina gelir.

Not: Default ta bu islemleri yapmaniz mumkun degildir,

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Merhaba,
    Biraz geç dönüş yaptım kusura bakmayın. Ben outlook menülerinde connect to adımını göremiyorum. Bu arada sistemde etki alanı yok. Exc 2003 yönetim konsolunda bildiğim yerlere baktım. Bir şey göremedim. Biraz ayrıntıya girebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler
    Kolay gelsin

outlook kullanıcı mailboxu üzerinde sağ tuş properties dediğinizde göreceksiniz, connect to olarak göremezseniz, "open other file" , Diğer Klasörleri aç, seçeneğinden "diğer kullanıcının klasörü..." seçilerek deneyebilirsiniz. Buradan bağlanamıyor olmalısınız.

Alper Kaynak