7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Uzak lokasyon da pop3 smtp hizmeti veren backup exc.server ayar ve kurulumu

Standart Uzak lokasyon da pop3 smtp hizmeti veren backup exc.server ayar ve kurulumu

Merhabalar..
    Sirketim de 2 uzak lokasyon var.Merkezde dc ve remote lokasyonda adc var.Gene merkezde member server olmayan ama ayni subneti kullanan ve sadece pop3 smtp hizmeti veren 1 adet exc2003 server var.Ikisininde internet cikisi kendi adslleri uzerinden ve statik ip li(Yakin zaman da adsl lerden de blacklist korkusundan kurtulup FR veya ghsdsl e gecirecegim).MX ve rdns recordlari ise Merkezdeki adsl in static IP olarak tanimli.Ama 2 lokasyonda point to point 512k ile bagli.
    uzak lokasyondaki userlar local dns yonlendirmesi ile (512k uzerinden) merkezdeki exc2003 un pop3 smtp sini kullaniyorlar,ayni zamanda disaridada mx recordlari tam oldugu icin exc kullanilmakta.(Exc kullanmaktaki amacim lisanslarimin olmasindan dolayi ilave farkli email sunucu olmasini istemiyorum)
    Bu zamana kadar da cok buyuk sıkıntı ile karsilasmadim sadece uzak lokasyon 512k yi kullanarak merkezin adsl inde bandwith yiyiyor ama security tek noktada oluyor.Birde merkez adsl gidince dogal olarak gelen mailler geri donuyor.Bu baglamda
    simdi asil sorum su;
    ben uzak lokasyonda exc2003 kursam gene member server olmasa ve pop3 smtp olarak calissa.MX recordlarimda disaridaki dns sunucuma priorty degeri yukseltip 2 siraya uzagin ip sini record ettirsem,uzak userlar kendi exclerini kullansa merkez de kendi exc ini kullansa 2 tarafin hatlarindan biri gittiginde merkez veya uzak exch hizmet verebilir mi ?
    Mantiken pop3 smtp server olacagindan olabilir diye dusunuyorum ama en onemlisi 2 exc arasinda herhangi bir ayar yapmam lazimmi ?Yani merkez exc server down oldu diyelim ,mailler uzaktakine dusecek ama merkez geldiginde uzaktaki merkez servera nasil maili iletecek yada merkez nasil mailleri cekecek?Bu smarthost ,etrn,atrn dedikleri bu tarz mi olmakta?
    (onemli 2 nuans var Exc lerimi kesinlikle mapi olarak degilde pop3 smtp kullanmak isitiyorum,digeride exc lerim kesinlekle dc lere bagli member server degil ,pop,smtp olacagi icin pek kasmayi ,dusunmuyorum.Exc 2003 lerim standart edition,lokallerimde dns srv mevcut ,ama asil dns srv disarida)Alternatif onerilerede acigim..

onun haricinde bir problemim: -exc server kurulu makinada serveri restart edince exc system managerda default pop3 virtual server hizmeti ni hep ben enable ediyorum.Eventloglarda hicbir hata dusmuyor.EXC pop3 servisi hep automaticte ve start vaziyette ama system manager da default pop3 virtual server ben acmak durumunda kaliyorum.Hic bir uyari veya error logu mevcut degil.

Biraz karisik gibi gorunsede Umarim anlasilmisitir.Benim icin cok acil bir durum her turlu hardware ve software yatirimlarimi yapmis vaziyetteyim.Yardimci olabilirseniz sevinirim.

Standart Ynt: Uzak lokasyon da pop3 smtp hizmeti veren backup exc.server ayar ve kurulumu

Merhaba,

İlk olarak pop kullanmaktan mapi kullanmaya gecisinizi oneririm, bu sekilde sonraki senelerde gecislerinizi daha kolay gerceklestirirsiniz,
    İkinci olarak Rpc over HTTPS ya da yeni adiyla Outlook Anywhere kullanmanizi oneririm, Bu sekilde kisiler evlerinde internet baglantisi da yokken maillerine bakabilirler,
    İki lokasyon arasindaki 512 MBit i mail icin kullanmak yerine ikinci lokasyona kuracaginiz ikinci exchange server işinizi rahatlatacaktir, Tabi bu noktada ikinci exchange ikinci MX kaydi ve exchange in kurulacagi lokasyondaki ikinci internet cikisinida yapilandirmalisiniz.

Eger bu senaryo (ikinci internet cikisi) size uygun degilse, ikinci lokasyona kuracaginiz exchange server in mailleri birinci lokasyondaki exchange server uzerinden gondermesini gerceklestirebilirsiniz (SmartHost). Bu sekilde disardan gelecek mailleri ilk lokasyondaki exchange server karsilar ve 2. lokasyondaki exchange server a aktarir, Tabi bu senaryoda eger ilk lokasyondaki exchange server kapali durumda olursa mail akisiniz durur.

Diger bir senaryo ise, 1. lokasyondaki static IP lerinize bir tane daha ekleyip MX1 (priority si 10) ve MX2 (priority 20) diye ayrimak gitmek olabilir. MX1, 1. lokasyondaki exchange server a natlanir, MX2, 2. lokasyondaki exchange server a natlanir. MX1 in cevap vermedigi durumda MX2 cevap verecektir fakat pop kullandiginiz icin bu noktada mail kaybi yasamaniz olasi. MAPI kullanmaniz durumunda MX2 ye dusecek mailler bir sure sonra mx1 e aktarilacaktir.

Tabi yazdiklarimin tamamini ilk etapta test etmenizi oneririm,

Kolay gelsin,

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Standart Ynt: Uzak lokasyon da pop3 smtp hizmeti veren backup exc.server ayar ve kurulumu

Tekrar merhabalar
    ilk senaryo yu dusunuyorum bende .Her lokasyonda ayri bir exc,ayri bir static IP ve ikinci bir mx recordla .Ama surada takiliyorum.1. mx olan ilk lokasyon daki excchange down oldugunda 2.lokasyondaki exchange e mailler dusecek ve gonderme alma saglanacak fakat 1. sunucu up oldugunda 2.sunucudaki user tarafindan outlook la cekilmeyen maili 1. sunucu 2.den nasil cekecek ?Cunku 1. up oldugunda user in outlook u mx 1 e gidip send-receive yapacak, o sunucu da mail olmadigi icin bir sey dusmeyecek.Ama mx2de ki sunucuya o user icin disaridan mail gelmisti.mx2 deki exchange sunucuya sunu dedirtebilirmiyiz 'Kardes sen mx1 up oldugunda userlara gelen mailleri direkt mx1 forwardla ve yedek amacli heran hazir ol'
    Bu senaryoda
    1 lokasyon mail.xxxx.com (mx1=10)
    2.lokasyon mx2.xxxx.com olarak (mx2=20) dns record yaptirsam,onceliklerinide ayarlasam ve 1.lokasyondaki userlarin aynilarini passwordleriyle beraber mx2 sunucusunda acsam galiba teorik olarak sistem calisacak .

Tesekkurler.

Merhaba,

CCR yapisini kullanmaniz basit bir cozum olacaktir, MX1 ve MX2 icin DMZ de iki tane Edge rolu kullanmalisiniz (Edge1 ve Edge2). Bu sekilde Edge1 down oldugunda mailler Edge2 ye gelecektir. Dis baglantiyi bu sekilde yedekleyebiliyorsunuz. İçerde ise SCC ya da CCR kullanarak Mailbox sunucularinizi yedeklemenizi oneririm. Hatta SCC ya da CCR ile yedeklediginiz Mailbox server larinizi bina ya da sehir bazli yedeklemek te isterseniz tum bu yapiniza SCR ile yedeklemenizi oneririm.

Kisacasi, Edge leri yedekli calistirarak dis baglantiyi yedeklediniz,
    Mailbox lari SCC ya da CCR ile calistirarak yedeklediniz,
    HUB ve CAS rollerini de dilerseniz Load Balance yaparak yedeklemeniz mumkun,
    Ayrica Tum yapinizi lokasyon bazli yedeklemek isterseniz (deprem, yangin...) bu noktada Mailbox sunuculariniz icin SCR yi kullanabilirsiniz.

Ayni kullanicilarin diger tarafta yaratilmasi bir cozumden daha cok cozumsuzluge sizi surukler.

Kolay gelsin,

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

Merhabalar

Gorus ve onerileriniz icin tesekkurler.
    Bahsettigim gibi uzak lokasyona backup mx serveri kurdum.Gerekli dns kayitlari ve rdns ler tamam .Hatta uzaktakina istedigim anda smarthost tanimlayip merkezde ki exc ten yaptirtabiliyorum.merkez down olunca mx2 cok guzel calisiyor.Istedigim hersey calisiyor.Bir tek mx1 down oldugunda mx2 ye gelen mailleri merkeze route edemiyorum.Tek sikinti bu.Bunuda soyle cozdum mx1 up oldugunda mx2 deki mailleri kendine forwardliyorum.Boylelikle mx1 devrede oldugu icin merkeze ayni mailler dusuyor.Eksi si ise su
    bunu manuel yapmak gerek.Bu arada mx2 exc server degil...
    Tesekkurler..

Exchange 2007 nin etrn-atrn destegi olsaydi guzel bir cozum olurdu.

Diger sita daki merak mail falan mi,

Emre.
    Emre Aydın
    MCT | Since 2005
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS

mailenable std.
    Cok cost effective cozum oldu. Hatta soyle soyleyeyim elimde yeteri kadar w2008 server std lisansi olmasina ragmen mx2 de suan xp pro var ve 1u kasa icerisine oem server topladim.
    Xp nin 10 session uzeri olmayan destegini ! de unutmadim .Ama exc 2003 lisansi almadan oncede mx1 tarafinda xp uzerinde mailenable std cok rahat 25 kullanicida pop3 smtp sessionu netstat la goruyordum.problem cikmiyordu.