Apple-Logo-Vector-Free-Download.jpgApple dünyasında nerdeyse yok yok. Mağazaya girip eviniz veya şirketiniz için tüm ihtiyaçları tek bir yerden alabildiğiniz bu muhteşem dünyada(birazda ucuz olsa) kablosuz erişim noktası olan “Airport Express” in Windows üzerinde yapılandırılmasını adım adım anlatacağım. Windows üzerinden anlatmamın nedeni ise sıfırlanan cihazın tekrar kurulumu için Mac bulamamam.(fakirliğin gözü kör olsun)

Airport Windows Kurulumu:
Windows üzerinden yapılandıracağımız cihazımız için gerekli olan yazılımı burdan indirebilirsiniz. İndirilen yazılımı klasik “next>>next” kurulumu ile (bknz.)tamamlıyoruz.

Airport Express Kablosuz Yapılandırma:
  1. Sıfır kutusundan çıkan cihaz için direkt olarak elektrik prizine takıp, yüklemeyi tamamladığımız programı çalıştırdığımızda karşılama ekranında cihazımızı görüyoruz ve “Continue” tıklıyoruz. SETUP-01 Eğer cihazımız daha önce kullanılırken sıfırlandıysa(ki başıma gelen) cihazın alt tarafında görünen “reset” düğmesine ışık yanıp sönünceye kadar basıp program üzerinde “rescan” tıklıyoruz.
  2. Pencerede belirtilen iki seçenekten aşağıdakini seçiyoruz. SETUP-02 Eğer daha önceden alınan bir kurulum dosyası var ise birinci seçenekten devam edilir.
  3. Cihaz için yönetim adı ve şifresi belirlenir.SETUP-03
  4. Kullanacağınız yere göre ilgili seçeneği işaretliyoruz. Ben şuanda “I want AirPort Express to join my current network” işaretliyorum.SETUP-04
  5. Bu kısımda ilgi cihazı mevcut ağımızda kablolu mu yoksa kablosuz mu olarak dağıtacağımız belirliyoruz. Eğer modeminiz kablosuz desteği yoksa “lan” tarafından verilen kabloyu cihaza bağlıyoruz.SETUP-05
  6. Bu adımı “Continue” ile geçiyoruz.SETUP-06
  7. Cihazımızın kablosuz adını ve şifresini belirliyoruz.SETUP-07
  8. Ülkeyi seçiyoruz.(bu arada Apple kınıyorum TÜRKİYE’ yi eklememişler )SETUP-08
  9. Modem üzerinden DHCP kullanılacağı için işaretli bölümden devam ediyoruz.SETUP-09
  10. Cihazımızın almış olduğu ip bilgisi görünmekte.SETUP-10
  11. Yaptığımız ayarlar cihaza yazılmakta.SETUP-11
  12. Kurulum tamam. Sol tarafta cihaz ikonun yanında bulunan “yeşil nokta” cihazın üstündeki ışıkla senkrondur ve kurulumun başarılı olduğunu göstermektedir.SETUP-12

Artık kablosuz kolaylığında faydalanabiliriz.