5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: 8gb Fc vs 12gb sas

Standart 8gb Fc vs 12gb sas

Merhaba storage baglantisi icin 8gb fc hba mi yoksa 12 gb sas hba mi tavsiye edersiniz.12gb sas hba daha hizli ise neden fc hba bu kadar pahalli.Sadece mesafeden oturumu Yoksa baska faktorlerde varmi.

Yeni Üye

Merhaba

Fc ve sas kullanma durumu aslında storage tarafında toplamda kullanacağınız toplam disk sayınızla sizin ihtiyacınız olan iops la alakalı bi durumdur biraz.Eğer storage üzerinde fazla disk kullanmayacaksanız fc ile yüksek bir performans sağlayamaz,bunu raid5 ide dahil edersek.Bu durumda sas bağlantı tipi yeterli olur.Fc daha çok cluster'lı yapılar san switch ile esxi ve ya hyper-v gibi ortamlarda karşılaşırsınız.Storage üzerinde fazla diskiniz olacaksa 8 ve üzeri , ciddi boyutta veritabanına sahip sunuculara hizmet verecekse sunucular sql,oracle,exchange gibi bu durumda fc kullanılmasını tavsiye ederim.Giriş seviyesi storage kullanacaksınız sas bağlantı tipi daha mantıklı.fc kullandığı teknoloji , veri iletim hızı , mesafe olarak doğal olarak sas dan daha maliyetli olacaktır.Teorik olarak 1 gb fc > 2 gb sas.

Merhaba 12 diskli raid5 storwize v3700 Fc cluster kullaniyorum.Yani 2 node ve 4 8gb/s fc single port hba var.Standart 2 nodeli cluster yani.

Sunu merak ediyorum 12gb/s sas yapsaydim simdikinden dahami hizli olurdu acaba.Storage ve server arasi 1m anca vardir.Sisteme extra bir sunucu daha dahil etmeye kesinlikle gerek yok.

Yeni Üye

Merhaba ,

12 gb/s sas ve 8gb/s fc arasında ciddi bir fark yok.Bu durumda evet biraz daha performanslı olur.12 gb/s sas'ın performansı 8gb/s fc nin biraz üstünde.İstersen storage ve server bağlantısı sas üzerinden yapabilirsin.Storwize 3700 ile birlikte easytier özelliği var.Eğer bu lisansıda alırsanız ssd disk kullanımı ile performans çok üst seviyelere çıkıyor.Amaç performans elde etmek ise bu özelliğide düşünebilirsiniz.Mevcut disk sayınızın yaklaşık %20 si kadar ssd disk alıp,bu disk grubunu mevcut pool'a dahil ediyorsunuz.Easytier ile 48 saatlik bir analiz sonucu en çok hit alan datalarınızı ssd havuzuna alıyor.

Tesekkurler