1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: SCCM ile OS Deployment (İşletim Sistemi Dağıtımı) Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım

Standart SCCM ile OS Deployment (İşletim Sistemi Dağıtımı) Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım

İşletim sistemi dağıtımının (ya da OS Deployment) ne şekilde yapılması gerektiği ile ilgili çok fazla yazı yazılıp çiziliyor. Hatta bazı kaynaklardan bu işin nasıl yapıldığına ilişkin birkaç yazı okuduğunuzda tamam bu iş olmaz diyerek işe daha başlamadan bırakma noktasına gelebilirsiniz. Bu yazıda işletim sistemi dağıtımının nasıl yapılabileceğini, tekniklerin neler olduğunu ve bu teknikler arasından SCCM2007 Sp2 R3 (System Center Configuration Manager) ile işletim sistemi dağıtımının nasıl yapılabileceğini bulabileceksiniz.

İşletim sistemi dağıtımı denildiğinde düşünülmesi gereken çok fazla konu ortaya çıkıyor. Bunlardan bazıları, uygulamaların yeni işletim sistemi ile uyumluluğu, donanımların yeni işletim sistemi için yeterlilikleri ve uyumlulukları ve eğer üzerinde işletim sistemi olan bir PC’nin yeni bir işletim sistemine geçirilmesi senaryosunu uygulamak üzereyseniz kullanıcılara ait profillerinde yeni işletim sistemine kolayca aktarılmasını nasıl gerçekleştireceğinizdir.

Kısacası, yeni bir işletim sistemini herhangi bir şekilde eninde sonunda dağıtırsınız fakat yeni işletim sisteminiz de uygulamalarınız çalışmıyorsa büyük sorunlar oluşabilir, ya da fatura bastığınız yazıcılarınız yeni işletim sisteminde çalışmıyorsa büyük sorunlar yaşayabilirsiniz ya da kullanıcılarınızın profillerini düzgün şekilde aktaramazsanız yine büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Peki, bu durumda ne yapmak gerekiyor, hiçbir şey yapmadan bir köşede oturup beklemek mi? Yoksa harekete geçip düzgün çalışan bir alt yapı oluşturmak mı? İlk seçeneği seçiyorsanız serinin geri kalanını okumanıza gerek bulunmuyor, hatta hemen sayfayı kapatabilirsiniz.

Resim-1

Şimdi, Microsoft cephesinden bakıldığında elinizde dört adet işletim sistemi dağıtım aracı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunları küçükten büyüğe doğru sıralayacak olursak;

• Imagex ile komut satırında. Bununla ilgili olarak daha önce yazdığım bir yazıya bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
    • WDS (Windows Deployment Services) ile. Bununla ilgili olarak daha önce yazılan bir yazıya bu linketıklayarak ulaşabilirsiniz.
    • MDT (Microsoft Deployment Toolkit) ile. Bununla ilgili olarak daha önce yazılan bir yazıya bu linketıklayarak ulaşabilirsiniz.
    • Ve SCCM (System Center Configuration Manager) ile.

www.mshowto.org
    içerisinde Imagex ile WDS ile ve MDT ile işletim sistemi dağıtımının nasıl yapılabileceğine dair farklı yazılar da bulabilir, okuyarak bilgi edinebilir ve gerçek ortamlarınızda kullanabilirsiniz. Şu anda okumakta olduğunuz SCCM ile OS Deployment yazı dizisi ise arşivlik bir dokümandır, çıktısını alarak kütüphanenizde barındırabilirsiniz.

Bu yazının temel alındığı network ortamını aşağıda görebilirsiniz.

Not: Aşağıdaki gösterim sadece hangi rolün network içerisinde nerede durduğunu göstermekte olup olması gereken bazı bileşenler (örneğin firewall vb…) gösterimde bulunmamaktadırlar.

Not: Production ortamlarında Reporting Point ve Reporting Services Point farklı bir SCCM 2007 sunucusu üzerinde barındırılabilir.

Resim-2

Mshowto-sccm isimli sunucu üzerinde SCCM 2007 kurulumu ile birlikte standart servisler gelecektir. Şimdi OS Deployment için gerekecek olan servisleri kurmaya başlıyoruz.

1. İlk olarak Mshowto-sccm isimli sunucu üzerine TFTP rolünü üstlenecek olan Windows Deployment Services‘i kurun. Bunun yapmak için aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Roles bölümü içerisindekiWindows Deployment Services kutucuğunu doldurarak karşınıza gelen pencerelerde Next à Next ile devam edebilirsiniz.

Resim-3

2. Mshowto-sccm üzerinde OS Deployment için gerekli olacak olan rolleri kurun. Bunun için konsol üzerinde Site System > rolü kurmak istediğiniz SCCM sunucusu > sağ klik > New Roles’e tıklayın.

Resim-4

3. Karşınıza gelen pencerede internet-based bir takım ayarlar yapmıyorsanız ve protected bir site yapınız bulunmuyorsa Next ile devam edin. Bu detayların neler oldukları farklı bir yazıda ayrıca paylaşıyor olacağım için şimdilik hızlıca geçiyorum.

Resim-5

4. Karşınıza gelen yeni pencerede “PXE Services Point” ve “State Migration Point” kutucuklarını işaretleyerek gelen uyarıya da OK diyerek devam edin. PXE Services Point, işletim sistemi kurulmak istenilen PC’lerin network’ten boot etmeleri esnasında kullanacağımız bir servis olacak. State Migration Point ise, işletim sistemi geçişleri esnasında kullanıcıların bilgisayarlarında duran datasının otomatik olarak yerel ağ içerisinde yedeklenmesini sağlayan bir servis olacak.

Resim-6

5. Gelen yeni pencerede State Migration Point için gerekli ayarları yapın. Kullanıcıların yedeklenen datasının duracağı klasörü ve kullanıcının datasının kaç gün sonra silineceğini belirtin.

Resim-7

6. PXE isteklerine cevap verecek biçimde aşağıdaki ayarları yapın.
    7. Eğer SCCM database’inizde tanımlı olmayan fakat işletim sistemi kurmak istediğiniz PC’leriniz bulunuyorsa (örneğin daha önce üzerine hiçbir şekilde işletim sistemi kurulmamış ve SCCM envanterinde yer almamış yeni alınan PC’ler) Enable unknown computer support kutucuğunu işaretleyin.
    8. PXE’den boot eden PC’ler de otomatik olarak işlemlerin başlamasının önüne geçmek istiyorsanız (örneğin yanlışlıkla network’ten boot eden ve PC’si formatlanmaya başlayan bir çalışan durumu yaşamak istemiyorsanız) Require a password for computers to boot using PXE kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.
    9. Tüm Ethernet’lerinizden gelen çağrıları dinlemek istiyorsanız Interfaces alanında ilgili Ethernet’lerinizi seçin.
    10. Eğer PXE istekleri için belli bir bekleme süresi vermek istiyorsanız Delay başlığı altında birkaç saniyelik bir giriş yapabilirsiniz.

Resim-8

11. PXE – Database penceresinde Next > Next ve Close ile devam edin ve sihirbazı sonlandırın.

Resim-9

12. Computer Management > Operating System Deployment > Operating System Install Packagesüzerinde sağ klikleyin ve açılan menüden Add Operating System Install Package‘ı seçin. Bunu yapmakta ki amacınız henüz elinizde capture edilmiş bir imaj olmamasından dolayı ilk olarak standart bir Windows 7 DVD içeriğini kullanarak Windows 7 kurulumu yapmak ve sonrasında bu kurulan PC’yi capture etmektir. Eğer elinizde capture edilmiş bir Windows 7 (.wim uzantılı bir dosya) bulunuyorsa bu dosyayı ise Computer Management > Operating System Deployment > Operating System Imagesalanını kullanmanız gerekir. İkisi çok karıştırılan iki bölümdür, dikkat etmeniz de yarar bulunuyor.

Resim-10

13. C:\Sources diye bir klasörü Everyone‘a Read hakkı ile paylaştırarak içerisine açacağınızWindows_7_Ultimate isimli klasör içerisine Windows 7 DVD içeriğinin tamamını kopyalayın. Unutmayın ki klasör ve dosya isimleri tamamen sizin inisiyatifinizdedir, farklı isimleri tercih edebilirsiniz.
    14. Karşınıza gelen pencerede az önce paylaştırdığınız ve içerisine Windows 7 DVD içeriğini kopyaladığınız klasörün UNC’sini yazın. Bu yazı da \\mshowto-sccm\Sources\Windows_7_Ultimate‘ıkullanmaktayız.
    15. Next > Next diyerek sihirbazı tamamlayın.

Resim-11

16. Eklediğiniz Windows 7 DVD içeriğini şimdi bir Distribution Point’e (DP) ekleyin. Bunun için Computer Management > Operating System Deployment > Operating System Install Packages >Windows_7_Ultimate > Distribution Point > Sağ klik > New Distribution Points‘e tıklayın.

Resim-12

17. Distribution Point Wizard’ta ilk gelen pencerede Next ile devam edin ve ikinci gelen pencerede karşınıza gelecek DP’lerden deployment planı yaptığınız DP’yi seçerek Next > Close ile devam edin. Burada karşınıza gelen ve sonu SMSPXEIMAGES$ isimli DP’yi seçmeyin. Bu DP’nin kullanım amacı sadece boot dosyalarını tutmaktır. Bundan dolayı yazının ilerleyen aşamalarında boot dosyalarını DP’lere koyarken kullanacağız.

Resim-13

Artık sıra Task Sequence (TS) oluşturmaya geldi. Kendi anlatımlarımda, içerisinde kurulum esnasında yapılacak tüm adımları bulundurduğu için Task Sequence’leri İş Listesi olarak adlandırıyorum. Yeni bir Task Sequence oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edin.
    18. Computer Management > Operating System Deployment >Task Sequence > New > Task Sequence.

Resim-14

19. Karşınıza gelecek olan yeni pencerede üç seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar:

a. Install an existing image package: Yani daha öncesinde yarattığınız bir Windows imajınız bulunuyor ve bu imajı bir Task Sequence içerisinde kullanmak istiyorsunuz.
    b. Build and capture a reference operating system image: Yani elinizde herhangibir Windows imajı bulunmuyorsa bu seçeneği kullanarak bir Windows imajı capture edebilirsiniz.
    c. Create a new custom task sequence: Bu seçeneği kullanarak Task Sequence içerisine adımları kendiniz ekleyebilirsiniz.

20. Elimizde özelleştirilmiş bir Windows imajı bulunuyor olsaydı ilk seçeneği seçerek devam edecektik. Ya da hazır gelen Task Sequence’leri kullanmak yerine tamamen özelleştirilmiş bir Task Sequence kullanmak istiyorsanız üçüncü seçeneği seçebilirsiniz. Bu yazıdaki senaryoya göre şu anda elinizde herhangibir Windows imajı olmadığı için ikinci seçeneği seçerek devam edin.

Resim-15

21. Gelecek yeni pencerede Browse‘a tıklayarak ilgili Boot imajınızı seçin. Dilerseniz Task Sequence’in amacının ne olduğuna yönelik bir tanımı da bu ekranda girebilirsiniz.

Resim-16

22. İlgili alanları doldurarak devam edin. Package satırında Browse‘a tıkladığınızda daha önceOperating System Install Packages altına eklediğiniz işletim sistemini görüyor olmanız gerekir. Göremiyorsanız daha önceki adımları tekrarlayabilirsiniz.
    23. Product key satırında eğer MAK Product Key ile işletim sistemi lisanslaması yapıyorsanız elinizdeki Product Key’i girebilirsiniz. KMS ile lisanslama yapıyorsanız elinizdeki Product Key’i girmemeniz gerekmektedir.
    24. Standart bir local admin şifresini yine bu ekranda ki alt bölümü kullanarak verebilirsiniz.

Resim-17

25. PC’lerinizin kurulumundan hemen sonra domain’e alınmalarını da istiyorsanız bir sonraki penceredeJoin a Domain seçeneğini seçerek ilgili alanları doldurabilirsiniz. Workgroup’ta bırakmak isterseniz bir Workgroup adı yazmanız yeterli olacaktır.

Resim-18

26. Install ConfigMgr penceresinde daha öncesinde hazırladığınız ve Packages altında kullanıma sunduğunuz SCCM Client‘ı Browse‘a tıklayarak seçmeniz gerekiyor.

Resim-19

27. Imaja eklemek istediğiniz güncellemeler varsa bunları bir sonraki pencerede seçebilirsiniz.

Resim-20

28. Imajla beraber yüklemek istediğiniz paketleriniz bulunuyorsa bunları Install Software penceresini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu senaryoda biz sadece standart bir Windows 7 kurarak imajını alacağımız için bu adımı boş geçiyoruz. Fakat kurumsal imajınızı oluşturmadan önce içerisine tüm yazılımları da eklemek istiyorsanız, bu adımda daha öncesinde Packages altına eklediğiniz paketlerinizi seçebilirsiniz. Aslında bu birinci seçenektir.

İkinci seçenek ise imajınızı yaratma yönteminizi biraz daha farklılaştırarak burada yazılan yöntemin biraz daha dışına çıkmanız ve ilk olarak bir Windows 7 DVD’sini kullanarak manuel bir kurulum gerçekleştirmenizdir. Bu kurulum sırasında gerekli tüm Windows güncellemelerini ve şirket içi yazılımlarınızı da kurduktan sonra Custom bir Task Sequence oluşturarak kurumsal imajınızı capture edebilirsiniz.

Kısacası, SCCM arayüzünde ki standart Task Sequence’leri kullandığınız da size önce bir PC kurdurtup sonrasında bu kurulan PC’nin capture edilmesi şansı veriliyor, fakat siz dilerseniz Windows kurulum kısmını kendiniz manuel gerçekleştirip sonrasında Custom bir Task Sequence ile sadece capture işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
    Not: İki yöntem. Hangisini kullanmak istediğinizi işlemlere başlamadan önce seçmenizde fayda bulunmaktadır.

1. SCCM ile otomatik kur ve SCCM ile capture et yöntemi mi?
    2. Manuel kur ve SCCM ile capture et yöntemi mi? Favorim her zaman bu seçenektir.

Resim-21

29. Sysprep paketinin gösterilmesi gereken penceredeyiz. Windows 7 içerisinde Sysprep klasörünün bulunmasından dolayı bu penceredeki alanlar seçilemez olarak geldiler fakat Windows XP dağıtımı gerçekleştirmek istiyorsanız bu penceredeki alanlar gri olarak gelmeyecektir ve sizin daha öncesindePackages altına eklediğiniz Sysprep paketini burada gösteriyor olmanız gerekecektir. Next diyerek ilerleyin.

Resim-22

30. Created by, Version ve Description alanlarını imajın ne amaçla yaratıldığına ilişkin bilgiler ile doldurun.

Resim-23

31. İlk amacımız daha önce de bahsettiğimiz gibi önce SCCM ile bir Windows kur ve sonra bunu SCCM ile capture et olduğu için, capture edilecek imajın yazılacağı bir network alanını Capture Imagepenceresinde gösteriyor olmanız gerekiyor. Aynı şekilde ilgili klasöre yazma yetkisi olan bir kullanıcı hesabını da Account satırında tanımlamanız gerekli.

Resim-24

32. Detayları gördüğünüz pencerede Next dedikten sonra son pencerede Close diyerek işlemi bitirin. Bu işlemden sonra artık bir adet Task Sequence yaratmış durumdasınız fakat bunu henüz hiçbirCollection‘a göndermediniz.

Resim-25

Şimdi bu yaratılan Task Sequence’in bir Collection’a gönderilme işlemlerini gerçekleştirelim.

33. Yarattığınız Task Sequence üzerinde (buradaki adı CaptureEt) sağ klikleyin ve açılan menüdeAdvertise’a tıklayın.

Resim-26

34. Kurulum yapılacak PC daha önce SCCM tarafından tanımlanmamış bir PC olduğu için ve SCCM üzerine PXE rolünü kurarken Unknown Computers desteğini de açtığım için bu Task Sequence’i All Unknown Computers‘e göndereceğim. Bu şekilde network’ten boot eden her PC, PXE rolünü üstlenen sunucudan (yani mshowto-sccm) boot edecek ve bu şekilde bir Windows kurulumu gerçekleştirebileceksiniz.

Not: Yanlışlıkla Network’ten boot eden PC’leriniz olabileceğini unutmayın ve önleminizi alın. Bu yazıda PXE rolü kurulumunda gösterildiği gibi PXE rolünün özelliklerinde bir password tanımı yapmanız olası bir kazayı engellemenizi sağlayacaktır.

Not: Ya da daha büyük bir hata, yanlış Collection’a yanlış bir Task Sequence ataması yapmaktır. Bu şekilde Collection altındaki tüm PC’lerinizde eş zamanlı olarak Diskin formatlandığına dair bir pencere görebilirsiniz. Dikkatli olun, tüm adımları düzgün şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olun.

35. Make this task sequence available to boot media and PXE kutucuğunu işaretleyin, bu şekilde PXE’den boot esnasında bu task sequence kullanılacaktır.

Resim-27

36. İşlemin ne zaman gerçekleştirilmesini istiyorsanız bunu schedule edin. Dilerseniz As soon as possible‘ı seçebilirsiniz.

Resim-28

37. Boot işleminden sonra Task Sequence içerisinde yer alan Windows içeriğinin kurulum yapılacak PC’nin hard disk’i üzerine kopyalanmasını istiyorsanız Download content locally when needed by running task sequence seçeneğini seçebilirsiniz. Eğer tüm içeriğin network path’ten kullanılmasını istiyorsanız (test esnasında zaman kazandırır ama production’da önermiyorum) ikinci seçeneği seçebilirsiniz.

38. Ya da Windows kurulumu yapılacak PC’nizin Local DP bulunmuyorsa Remote DP’ye yönelmesini istiyorsanız (iyi konfigüre edilmemiş SCCM ortamlarında önermiyorum) When no local distribution point is available, use a remote distribution point‘i seçebilirsiniz.

39. Son kutucuğu işaretlemeniz durumunda ve Protected DP yapınız bulunuyorsa client’larınız ilk olarak bu DP’lere istek yapacak ve sonrasında Unprotected olanlara yöneleceklerdir.

Resim-29

40. Bu Task Sequence’i PXE Boot için kullanacağımız için Interaction penceresindeki seçeneklerin önemi bulunmuyor fakat örneğin bir Windows’tan başka bir Windows’a geçiş gerçekleştiriyor olsaydınız buradaki kutucukları seçerek kullanıcının karşısına uyarı ekranları çıkartabilmeniz mümkün durumda. Konumuzun dışında olduğu için şimdilik kısa bir bilgi ile geçiyorum.

Resim-30

41. Security seçeneklerini değiştirmeden devam edin.

Resim-31

42. Detayları gördüğünüz pencerede Next ve sonrasında Close diyerek işlemi bitirin.

Resim-32

SCCM 2007 içerisinde standart boot imajları gelmektedir, dilerseniz bunları kullanabileceğiniz gibi (production’da önermiyorum) dilerseniz gelen standart boot imajlarını ilgili klasörler içerisine kopyalayarak farklı isimlerle de kullanabilirsiniz (production’da öneririm, çünkü firmanızdaki makine parkurunuza göre boot imajları içerisine Ethernet kartı ve HDD driver’larınızı eklemeniz gerekebilir)

Not: PXE’den boot edecek PC’lerinizin Ethernet kart ve zaman zaman HDD driver’larını boot imajları içerisine eklemek için System Center Configuration Manager > Site Database > Computer Management > Operating System Deployment > Drivers alanını kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken .inf uzantılı sürücü dosyalarınızı dilerseniz kategorize ederek bu alan altına eklemek ve sonrasında bu dosyaları boot imajları içerisine eklemeniz olacaktır.

Not:
    Dikkat etmeniz gereken nokta; x86 sürücülerinizi x86 boot imajı içerisine, x64 sürücülerinizi x64 boot imajı içerisine eklemeniz olacak.

Not:
    Driver eklemeniz her durumda gerekli değildir fakat farklı marka model bazı PC’leriniz Network’ten boot ettiği halde Windows kurulum ekranına gelmeden önce kendisini kapatıyor ve işlemlere başlamıyorsa yüksek ihtimalle bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

43. Bu yazıda varolan boot imajları kullanılacak ve driver eklemesi yapılmayacağı için boot imajlarını birer DP’ye eklemek yeterli olacaktır. Her iki boot imajınızı da aşağıda gösterildiği gibi DP’ye yerleştirin. Dilerseniz bu işlemden sonra Update Distribution Point’i de kullanabilirsiniz. System Center Configuration Manager > Site Database > Computer Management > Operating System Deployment> Boot Image (x86) > Distribution Points > Sağ Klik > New Distribution Points‘e tıklayın.

Resim-33

44. Açılan pencerede \SMSPXEIMAGES$ isimli DP’yi seçin ve Next ile devam edin ve bir sonraki pencerede işlemi Close ile bitirin.

Not:
    Sadece PXE Services Point rolünü üstlenen sunucularınızda bu rolü görebilirsiniz.

Resim-34

45. Aynı işlemi Boot Image (x64) için de gerçekleştirin.

DHCP KONFİGÜRASYONU

Herşey buraya kadar yolunda gidiyorsa tebrikler ve geriye fazla adım kalmadığını düşünüyorsanız yanıldığınızı söyleyebilirim. OS Deployment konusu detaylı ve dikkat edilmesi gereken çok fazla adımı olan bir süreçler topluluğudur. Bu adıma kadar SCCM tarafında bir takım ayarları gerçekleştirdik fakat üzerinde işletim sistemi olmayan bir PC’nin network’ten nasıl boot edeceğini çokta konuşmadık. Anahtar kelime tahmin ettiğiniz gibi Dynamic Host Configuration Protocol (yani DHCP). OS Deployment (ya da işletim sistemi dağıtımı) süreçlerinde ki neredeyse her senaryo için düzgün çalışan bir DHCP’ye ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.
    Şimdi DHCP üzerinde yapılması gerekenlere bakalım.

1. Scope Options > Sağ Klik > Configure Options > 066 Boot Server Host Name‘i seçin ve PXE sunucunuzun IP’sini yazın.
    2. Scope Options > Sağ Klik > Configure Options > 067 Bootfile Name‘i seçin ve PXE sunucunuz üzerinde bulunan Boot dosyasının ya da klasörünün adını yazın. Örneğin bu yazıda\\10.1.1.30\REMINST\SMSBoot\x86\pxeboot.com kullanılmıştır.

Not:
    Birçok İngilizce ve Türkçe kaynakta bu adım çok karmaşık ve yanlış olarak verilir. Fakat yazmanız gereken satır yukarıdaki gibi olabilir. Bunun dışında eğer PXE Services Point’i WDS’ten önce kurarsanız bu satır yukarıda verdiğimden farklılık gösterecektir. Fakat temelde konu; PXE Services Point ve WDS’i kurmanızdan sonra \\SCCM_Sunucunuzun_Adı\REMINST klasörü içerisindeki alt klasörün yazılmasıdır.

Resim-35

Bu işlemin gerçekleştirilmesinden sonra artık bir PC’nizi network’ten boot etmeyi deneyebilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşmanız gerekiyor.

Resim-36

Resim-37

46. PXE Services Point kurulumu esnasında işlem için bir şifre vermiştik. İşte ilk boot işleminden sonra Task Sequence şifreyi sorar durumda. Şifreyi girin ve devam edin.

Resim-38

47. CaptureEt isimli Task Sequence’in çalışacağına dair bir uyarı mesajını karşınızda göreceksiniz. Nextile devam edin.

Resim-39

48. Kurulum işlemi başladı.

Resim-40

Resim-41

49. Hatırlarsanız yazının belirli yerlerinde hangi amaçla bu işlemin yapıldığını anlatmıştık. Artık son capture adımındayız. Daha önce belirttiğiniz lokasyona (\\mshowto-sccm\sources\captured) imaj capture edilecektir.

Resim-42

50. Ve işte artık elinizde diğer tüm PC’lerinize dağıtabileceğiniz kurumsal imajınız. Küçük bir hatırlatma:
    SCCM arayüzünde ki standart Task Sequence’leri kullandığınız da size önce bir PC kurdurup sonrasında bu kurulan PC’nin capture edilmesi şansı veriliyor, fakat siz dilerseniz Windows kurulum kısmını kendiniz manuel gerçekleştirip sonrasında Custom bir Task Sequence ile sadece capture işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Not:
    İki yöntem. Hangisini kullanmak istediğinizi işlemlere başlamadan önce seçmenizde fayda bulunmaktadır.

1. SCCM ile otomatik kur ve SCCM ile capture et yöntemi mi?
    2. Manuel kur ve SCCM ile capture et yöntemi mi? Favorim her zaman bu seçenektir.

Resim-43

Bu yazıda SCCM 2007 R2 ile işletim sistemi dağıtımı için gerekli alt yapının nasıl kurgulanabileceği anlatılmış ve temelde yapılan bazı hataların önüne geçmek için gerekli detaylar verilmiştir. Kurumsal imajınızı bu yazıda anlatıldığı gibi capture ettikten sonra yeni bir task sequence ile imajınızı ya da imajlarınızı firma içinde dağıtmaya başlayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Operating System Deployment in Configuration Manager
    Konu emreaydin tarafından (02-03-2014 Saat 10:13 AM ) değiştirilmiştir.
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn