Bilmeniz Gereken 5 vSphere 8 Özelliği
 1. Anasayfa
 2. VMware

Bilmeniz Gereken 5 vSphere 8 Özelliği

0

VMware vSphere 8’in öncelikli hedefi, bulut avantajlarını on-premise dağıtımlarda sunmaktır. Bu, yöneticilerin vSphere 8’i esnek tüketim, geliştirici esnekliği ve yüksek performanslı yükler için uygun hale getirebileceklerini ifade eder. Böylece, geliştiriciler ve mühendisler bulut hizmetlerini minimum çaba gerektirecek şekilde dağıtabilirler. vSphere 8, yöneticilerin sunucu kapasitesi, artan karmaşıklık ve CPU odaklı güvenlik modelleri gibi endişelerini adres etmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, CPU kaynak dağılımını değerlendirmelerine yardımcı olacaktır. Çünkü, Singh’e göre, CPU kapasitesinin yaklaşık %30’u sadece ağ ve güvenlik odaklıdır ve bu, misyon kritik yükler için mevcut hesaplama gücünü azaltması ön görülmektedir.

VMware Explore 2022 etkinliğinde, VMware’nin bulut platformu ürün pazarlama direktörü olan Himanshu Singh ve sanallaştırma sağlayıcısı olan Dave Morera, senior teknik pazarlama mimarı olarak, vSphere’nin en önemli özelliklerini açıkladı. “vSphere 8 Hakkında 10 Yeni ve Heyecan Verici Şey” adlı oturum, katılımcılara VMware’nin belirli özelliklere odaklandığını ve IT yöneticilerinin ürün yol haritasının bir parçası olarak bekleyebilecekleri şeyleri tanımlamıştı.

Oturumu izlemek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.brighttalk.com/webcast/18865/558764?utm_campaign=Twitter&utm_source=brighttalk-sharing&utm_medium=web

1. Cloud Services Console and Cloud Consumption Interface

VMware, çok bulutlu operasyonları desteklemek için portföyünü daha fazla buluta taşıdıkça, aynı zamanda cross-cloud görünürlüğü için sunumlarını da genişletiyor. Cloud Services Console, bir organizasyonun vSphere kullanım alanı için merkezi bir yönetim katmanı sağlar ve yöneticilere vSphere içinde çalıştırmak istedikleri hizmetleri seçme seçenekleri sunar. version 8 ayrıca, yöneticilere tek bir arayüzden infrastructure yönetme imkanı sunan API olan Cloud Consumption Interface’i de eklemektedir. Kullanılabilir görevler arasında VM sağlama, bulut depolama veya sanal özel bulut yapılandırması gibi seçeneklerde sunulmaktadır.

2. Admin services and lifecycle management

vSphere 8, vSphere Lifecycle Manager (vLCM) için veri işleme birimi (DPU) desteği ve vSphere+ ile genişletilmiş kurtarma seçenekleri sağlamaktadır. vLCM için sunulan yeni  özellikler arasında , yöneticilere snapshot güncellemelerini aşamalı hale getirme, birden çok vCenter sunucusunu paralel olarak iyileştirme ve clusterlarınızı ölçekli yapılandırma imkanı sağlar. Bununla birlikte, vSphere 8, temel yaşam döngüsü yönetimi desteğini sunan son yayın olacaktır. Genişletilmiş yaşam döngüsü yönetimi özellikleri ile, yöneticiler bundan sonra  ESXi imajlari indirmeden önce de hazır hale getirebilmektedir.

3. Add-on cloud services

Bu özellik, yöneticilere vSphere örneklerine özelleştirilmiş eklentiler,kapasite planlaması ve disaster recovery için hizmetler eklemeyi kolaylaştırmaktadır. VMware, eski adıyla vRealize olan Aria ile ve VMware Cloud DR on vSphere için bir entegrasyona sahiptir.

4. VSphere on DPUs

VMware Explore’da, VMware Distributed Services Engine aracılığıyla DPU desteğini duyurdu. Bu özellik, Project Monterey kullanıldığından iş yükü fonksiyonlarını DPU’lara aktarmayı amaçlamaktadır.

vSphere Yöneticileri, kurumların DPU’lara sahip olabilmek için harici donanıma yatırım yapması ve bu donanımın maliyeti hakkında endişeli olduklarından  VMware, Nvidia ve AMD DPU’ları için  iş ortaklıkları ve önümüzdeki günlerde daha fazla destek vereceğini duyurdu.

5. Tanzu Kubernetes Grid 2.0

VMware vSphere 8, Tanzu Kubernetes Grid’in en son sürümünü içermektedir. Bu sürüm, kullanıcıların Kubernetes dağıtımlarını standardize etmelerine olanak tanıyan Yeni Cluster API’yi ve Workload Availability Zones adlı bir özelliği içermektedir. Workload Availability Zones, yöneticilerin vSphere clusterlarında iş yüklerini ayrıştırmasını sağlamaktadır.

VMware, Carvel tabanlı araçlar için de özellikler ekledi. Carvel’in araçları, Kubernetes uygulama oluşturma, yapılandırma ve dağıtma desteği sunar ve paket yönetimi ile ilgili yardımcı olmaktadır.

VMware, vSphere 8 ile birleşik Kubernetes deneyimi sunmayı amaçlamaktadır, böylece organizasyonlar tek bir platform üzerinden container’larını ve VMs’lerini yönetebilir hale gelecektir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

VMware vSphere 8.0 Release Notes

TAGs: vSphere 8, vSphere 8 ile alakalı bilmeniz gerekenler,vSphere 8 yenilikleri

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

16 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 13 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü,Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Siber Güvenlik (Yüksek Lisans) ‘ı bitirdim. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Destel Bilişim Çözümlerinde System & Virtualization Management Team Lead olarak çalışmaktayım

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir