Buradasınız :Anasayfa » Hakkında » Biz Kimiz

Biz Kimiz

 

Biz Kimiz, 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve  Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyondur.

Site içerisinde bulunan tüm paylaşımlar MSHOWTO’ya aittir. Site içerisindeki verilerin kopyalanması, tamamının veya bir kısmının değiştirilip farklı sitelerde izinsiz olarak yayınlanması yasaktır. Bu tarzda sitelerin tespiti durumunda gerekli hukuki işlemler yapılacaktır.

Paylaşımları uygulamanız sırasında yaşanabilecek problemler veya oluşabilecek zararlardan MSHOWTO ve yazarlarımız sorumlu tutulamaz.

Görüş, istek ve şikayetleriniz için iletişim formumuzu kullanabilirsiniz.

 

 


Kurucu Üyelerimiz

Boran DüzgünBoran Düzgün

Elektronik Mühendisi /MCP, MCSA, MCSE

Emre AydınEmre Aydın

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.

Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.

Şu an Comparex Türkiye'de Microsoft Çözüm Danışmanı olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır.

Türkiye'nin en büyük bilişim portallarından birisi olan MSHOWTO’nun 2005 yılında kurulmasında rol almış, portalın isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.

Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 10 kez üst üste seçilebilme başarısı gösteren sayılı MVP’lerden biridir . Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu sertifikalar:

MVP | Office 365 | Since 2006
MCT | Since 2005
MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure
MCSA | Office 365, Server 2012
MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, SAM
P-Seller
Intelligent Cloud | EMS

Önder ErünsalÖnder Erünsal

Exchange MVP, MCT, MCDBA, MCSE+S+M / 2000-2003, MCSA+S+M / 2000-2003, CCNA

Yöneticilerimiz

Fırat YaşarFırat Yaşar

Sakarya doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Matematik/Fen ve Teknoloji öğretmenliğini bitirmiştir. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde yapmıştır. Bilişim sektöründe çeşitli firmalarda sistem ve network sorumlusu olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda sistem ve network üzerine uzmanlık eğitimleri vermiştir. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft System Center ürünleri, Powershell ve Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir. 2016 yılında Microsoft tarafından Cloud and Datacenter alanında MVP unvanını almıştır.

Hasan DimdikHasan Dimdik

Türkiye’nin en büyük bilişim ve Arge firması olan NETAŞ’da Sistem Admini olarak çalışmaktayım. MCP, MCSA, MS, MCSE, MTTC, Backup Academy ve CCNSP sertifikalarına sahibim. Aynı zamanda Enterprise Mobility MVP ve MCC(Microsoft Community Contributor) unvanlarına sahibim. Elimden geldiğince ve dilim döndüğünce bilgi ve becerilerimi paylaşmaya çalışıyorum. Bu düşünceyi benimseyen bir gönüllü olarak Mshowto.org sitesinde teknik makale yazarlığı yapıyorum ve aynı zamanda Mshowto yönetim kadrosundayım. Hayatı her zaman güncel yaşamanız dileği ile…

Mert YeterMert Yeter

Mert Yeter, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise Bahçeşehir Üniversitesi Bilgi Teknolojileri bölümünde tamamlamıştır. Yazılım dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı Qbasic ile başlayan Mert, sektörün önde gelen firmalarında Microsoft teknolojileri üzerine çalışmış, şu anda da Netaş’ta yazılım mimarı olarak görev almaktadır.

Mustafa KaraMustafa Kara

Mustafa Kara, Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de, üniversite öğrenimini ise Eskişehir'de tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını, Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.

Üniversite yıllarında Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal 'da Sistem ve Network Eğitmeni, Bölüm Başkan Yardımcısı, Kıdemli Danışman, Birim Müdür Yardımcısı ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu.

Şu an Comparex Türkiye'de Microsoft Çözüm Danışmanı olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, Microsoft OMS ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur.

Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yöneticilik, editörlük ve yazarlık yapmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde seminerler. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar:MVP,MCT,MCITP,MCTS,MCDBA MCSE+S+M, MCSA+S+M,MCDST,MCP,CCDA,CCNA,HP AIS,HP APS ve CompTIA A+'dır.

Önder DeğerÖnder Değer

1980 yılında doğdum. Başkent Üniversitesi Turizm ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2002 yılından beri IT sektörü içerisindeyim ve 2005 yılından beri MCT unvanına sahibim. Neredeyse tüm özel (Karşıyaka) ve iş hayatım İzmir’de geçti. Çeşitli eğitim merkezlerinde Sistem Uzmanlığı alanında eğitimler verdim. Son olarak Bilge Adam Bilişim Hizmetleri’nde Sistem v Güvenlik Biriminde Birim Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. MCTS, MCSA, MCSE, MCITP, MCT sertifikalarına sahibim. 2 yılı aşkın bir süredir Microsoft Azure alanında MVP ünvanına sahibim. Uzmanlık alanım Microsoft Azure, Office 365 ve System Center ürün ailesidir.

Onur YüksektepeliOnur Yüksektepeli

Onur Yüksektepeli 1983 yılında Tarsus ta doğdu, Öğrenimini Mustafa Kemal Anadolu Lisesi ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde Fizik Bölümünde tamamladı. 2003 yılından bu yana birçok farklı firmada IT uzmanlığı ve Danışmanlığı yaptı. 2007 yılında BilgeAdam Bireysel’de Sistem&Network Eğitmeni olarak başladığı Eğitim ve Danışmanlık kariyerine şu anda BilgeAdam Kurumsal da Kıdemli Danışman olarak devam ediyor. Uzmanlık alanları IT altyapı çözümleridir. Aynı zamanda kendi uzmanlık alanlarında Türkiye’de birçok üniversitede seminerler vermektedir. Network, Sistem, Sunucu, Veri Depolama ve Uygulama Yönetimi gibi birçok alanda görev aldıktan sonra şu anda Bilgi Güvenliği uzmanı olarak kariyerine devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar; MCP,MCSA, MCSE, MCSE:Security, MCITP, MCITP:Exchange, MCTIP:Lync, MCITP:Sharepoint, MCT CCNA,CCDA,CCNP,CCSP,CCVP’dir.

Zeki YardımZeki Yardım

İstanbul doğumludur. Süleyman Demirel Üni. Bilgisayar Programcılığı Bölümünü bitirmiştir. Yaklaşık olarak 12 yıldır Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisinde hizmet vermekte olup farklı firmalarda Sistem Yöneticisi, Eğitmen gibi görevlerde bulunmuştur. Ardından sektörün önde gelen entegratör firmalarında Danışman olarak çalışmış ve şuan da Netaş’da Kurumsal Sistemler Danışmanı olarak çalışmaktadır. Son yıllarda özellikle System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri ile ilgilenmektedir.

Onursal Üyelerimiz

Abdulkadir TophanAbdulkadir Tophan

1982 yılında Amasya'da doğdu. 2004 yılında başlamış olduğu profosyonel iş hayatında çeşitli firmalara outsource olarak destek verdi. 3 yıla yakın bir zaman Microsoft Destek Hattında Destek Mühendisi olarak çalışan Abdulkadir Tophan şuanda özel bir şirkette IT Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCSA+S+M/2003, MCSE+S+M/2003

Alper KaynakAlper Kaynak

Alper Kaynak 1982 yılında İsviçre Winterthur’da doğdu ilk öğrenimini yurt dışında, orta öğrenimini de Eskişehir’de tamamladıktan sonra İktisat ve Bilişim Teknolojileri ve Programlama bölümlerini bitirdi. Microsoft Sistem Mühendisliği, Hp ASE System Mühendisliği ve Cisco eğitimleri ile beraber sektörde kurumsal firmalarının bilgi işlem departmanlarında görev aldıktan sonra, Sentim Bilişim Teknolojileri ve ProLine Bilişim Teknolojileri gibi sektör öncüsü firmalarda destek mühendisi olarak görev yapmış olup, şuanda Bilge Adam Kurumsal, Sistem Platform Danışmanlığı yapmakta ve Microsoft Türkiyede Altyapı Ürünleri Teknoloji Danışmanı olarak çalışmalktadır.

Burak CeylanBurak Ceylan

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Gökhan ŞenyüzGökhan Şenyüz

Forefront MVP

Serkan GezerSerkan Gezer

Serkan Gezer 1978 yılında Aydın'da doğmuştur. 1998-1999 yılları arasında, Bosis Bilgisayar’da çalışmıştır. 1999-2000 yılları arasında sektörün öncü firması olan Bordata Bilgisayar’da çalışmış, Bordata ve Probil Bilgi İşlem Destek ve Danışmanlık A.Ş’ ile birleşmesi ile 2000 -2008 yılları arasında Probil Bilgi İşlem Destek ve Danışmanlık A.Ş'de Backoffice Uzmanı olarak görev yapmıştır. Sektörün öncü firması BilgeAdam Kurumsal bünyesinde 2008 -2011 yılları arasında Kıdemli Danışman olarak görev yapmıştır. 2011 yılbaşından itibaren’de BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Sistem ve Platform birim müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır.
Serkan Gezer kurumsal bir çok Proje & Danışmanlık hizmetinde bulunmuş ve yaptığı işlerin çıktısı olarak Microsoft Türkiye Başarı hikayeleri arasında 3 adet Başarı Hikayesi bulunmaktadır ( Yıldız Holding – SCCM 2007 ile Windows 7 Deployment, Borusan Otomotiv SCOM 2007 R2, Kordsa – Service Manager 2010) bu projelerden Yıldız holding projesi tüm dünyadaki Microsoft İş ortakları arasında En başarılı ilk 15 proje arasında yer almaktadır. Kordsa için geliştirdiği Service Manager 2010 projesi ise Türkiye de yapılan ilk Service Manager 2010 projesi olarak yer almıştır.
Sektörün öncü firmalarında bir çok projede görev alan Serkan Gezer , edindiği tüm tecrübe ve bilgileri internet haber guruplarında , mail guruplarında ve MSHowto içeriğinde paylaşmaktadır.

Volkan SertVolkan Sert

Kıdemli Altyapı Danışmanı.

Yazarlarımız

Abdullah AltıntaşAbdullah Altıntaş

Bilge Adam Bilişim Hizmetleri, Kurumsal Veri Yönetimi ve İş Zekası Birimi’nde Takım Lideri olarak görev alan Abdullah Altıntaş, Microsoft SQL Server ve Oracle veritabanı yönetim sistemleri üzerinde çalışmalar gerçekleştirmektedir. Veritabanı tasarımı ve geliştirilmesi, veriambarı tasarımı ve ETL süreçleri, raporlama ve iş zekası gibi konularda kurumsal firmalara eğitim, danışmanlık ve proje hizmetleri vermektedir. Microsoft SQL Server alanında hem “Data Platform” hem de “Business Intelligence” branşlarında MCSE ünvanına sahip olan Abdullah Altıntaş aynı zamanda MCT sertifikasına da sahiptir. Güncel gelişmeleri, elde ettiği deneyimlerini ve birikimlerini makaleler, webinarlar ve seminerler vasıtasıyla paylaşan Abdullah Altıntaş aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans programına devam etmektedir.

Abdullah KiseAbdullah Kise

Bilge Adam Bilişim Hizmetleri A.Ş.’de Veri Yönetimi ve İş Zekası Birimi Birim Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Abdullah Kise, veritabanı/veriambarı tasarımı, yönetimi, performansı, sağlık testleri ve iş zekası konularında kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti vermektedir. Son dönemlerde büyük veri, NoSQL ve bulut sistemleri üzerinde çalışmalar yapan Kise, sistem mimarilerinin oluşturulması konusunda da aktif rol almaktadır. Güncel teknolojik gelişmeleri ve kurumsal tecrübelerini eğitimler, seminerler ve teknik yazılar vasıtası ile paylaşan Kise, “Data Platform” ve “Business Intelligence” alanında MCSE unvanına sahiptir. Aynı zamanda kesintisiz bir şekilde MCT’liğini de devam ettirmektedir.

Ahmet MutluAhmet Mutlu

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu. Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl bir eğitim merkezinde Microsoft MCSE eğitmenliği yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra,Mayıs 2010 tarihinden itibaren Superonline Bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP-Virtualization MCT MCSE:2003 M-S MCSA:2003 M-S MCTS: Vista Configuration CCNA

Ahmet Şahin YalabıkAhmet Şahin Yalabık

1987 Ankara doğumluyum. Amatörce başladığım IT teknolojileri macerama 6 yıldır profesyonel olarak devam etmekteyim. 2009 yılından beri Beypiliç firmasında Sistem Uzmanı olarak devam etmekyim. Son yıllarda yoğun olarak sanallaştırma teknolojileri, System Center ailesi ve Exchange Server üzerine yoğun olarak çalışmalarım devam etmektedir. MCT unvanımın yanında birçok Microsoft Infra alanındaki sertifikaya sahibim.

Ahmet ToprakçıAhmet Toprakçı

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Ahmet TOPRAKÇI, üniversite eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde devam etmiştir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret ve İşletme bölümlerini tamamlamıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında iki yıl süre ile Sistem Yöneticiliği görevini yerine getirmiştir. Akabinde 2007 - 2012 yılları arasında BilgeAdam Bilgi Teknolojileri Akademisinde Eğitmen, Kurumsal Danışman ve Eğitim Müdürü olarak görev yapmıştır. 2012 itibariyle Türkiye’nin Bulut Bilişim odaklı ilk şirketi PeakUp Bilişim Danışmanlık’ı kuran ve PeakUp bünyesinde Teknoloji Direktörlüğü görevini sürdürmekte olan Ahmet TOPRAKÇI, Microsoft, Cisco, HP, Vmware gibi üreticilere ait ürünlere ilişkin 5000 saatin üzerinde eğitim ve seminer vermiştir. İstanbul Teknik Üniversite’sinde Bilişim Teknolojileri eğitimleri vermeye devam etmektedir.

Windows 7 İşletim Sistemi ve Yönetimi, Sanallaştırma Sistemleri ve HP ProLiant Sunucu Sistemleri isminde 3 adet kitabın yazarıdır. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen teknoloji portallarında yazar ve editör görevlerini eş zamanlı olarak sürdürmektedir. Çeşitli üniversitelerin farklı isimlerdeki bilişim teknolojileri bölümlerinin, eğitim müfredatlarının hazırlanmasında danışmanlık görevi yapmış olan Ahmet TOPRAKÇI, çeşitli üniversitelerin Bilim ve Teknoloji Danışma Kurulu üyesidir. Aynı zamanda üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezlerine yönelik bilişim eğitimlerinin müfredatlarını hazırlamıştır. Türkiye Bilişim Vakfı ve IEEE üyesidir.

Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified System Engineer(MCSE), Microsoft Certified System Administrator(MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS), HP Accredited Platform Specialist(APS), HP Accredited Integration Specialist(AIS), HP Accredited System Engineer(ASE) vs. gibi sistem yöneticiliği ve eğitmenlik sertifikaları bulunmaktadır.

Ahmet UygurAhmet Uygur

Ahmet Uygur , Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur.Sektöre üniversite yıllarında Microsoft Office eğitmenliği ile başlayan Ahmet, pek çok kurumsal firmaya eğitim vermiş , danışmanlık yapmıştır.2010 yılından itibaren Microsoft Türkiye'de Micorosft Office ürünleri üzerine teknoloji danışmanlığı yapmaya başlayan Ahmet ,2011 yılı başında Microsoft tarafından MVP unvanını almaya hak kazanmıştır.

Ali BiricikAli Biricik

Ali Biricik, 1971 yılında doğdu. Marmara Üniversitesi 1994 yılı bilgisayar programı mezunudur. Çalışma hayatına İstanbul Şişli’de staj yaptığı firmada başlamış olup yaklaşık 20 yıldır sektörün içindedir. 2000 yılında MCSE unvanını almıştır. 15 yıldır özel bir eğitim kurumunun bilgi işlem sorumlusu olarak görevini sürdürmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ali KatkarAli Katkar

Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinde tamamladı. İTÜ Biyomedikal Mühendisliğinden ve Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Yönetiminden Yüksek Lisans derecelerini aldı. Telekominikasyon sektörünün öncü firmalarından Netaş’da yazılım mimarı olarak çalışmaktadır. Okan Üniversitesinde 2 yıl Java’ya Giriş ve Dağıtık Yazılım Uygulamaları derslerini verdi.

Anıl ErduranAnıl Erduran

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Asil MutluAsil Mutlu

Yaklaşık 7 yıldır sektörün içerisindeyim. 5 yıldır profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalışıyorum. Sektörde farklı firmalarda ve pozisyonlarda görev aldım. Çalıştığım şirket bünyesinde Disaster Recovery, Failover Cluster, System Center projeleri gerçekleştirdim. Şirket bünyesinde Senior System Engineer olarak çalışmaktayım.

Atıl GürcanAtıl Gürcan

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır.

2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuştur. Halen BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünleri ile ilgili danışmanlık faaliyetlerine devam etmektedir.

Baki ÇubukBaki Çubuk

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur. 1998 yılında başlayan Bilgisayar ile tanışma macerası. 2003 yılında profesyonel olarak çalışmaya başlamıştır. 13 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli de faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yılında askerlik vazifesi nedeniyle bu firmalardaki görevlerinden ayrılmıştır. Askerlik görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren Intercomp Bilgisayar Sanayi ve Hizmetleri Limited Şirketi bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 - 2014 yılları arasında Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi İşlem Müdürü olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2014 yılında ayrılmıştır. Akgün Şirketler Grubu Bünyesinde Eylül 2014 - Aralık 2014 arasında Bilgi İşlem Müdürü olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Aralık 2014 ayrılarak tekrar Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi İşlem Direktörü olarak halen görev yapmaktadır.

Baki Onur OkutucuBaki Onur Okutucu

Baki Onur OKUTUCU, 1981 yılında İstanbul'da doğdu. Uzun bir süre İzmir'de yaşadı. 15 yılı aşkın süredir bilgi teknolojileri alanında çalışmalar yaptı. Son 6 yıldır Windows IT Pro alanında MVP ünvanını taşıyan Baki Onur, Türkiye'deki ilk Windows Server 2008 kitabının ve sayısız teknik makalenin yazarlığını yaptı. 60'a yakın etkinlikte (üniversite, eğitim kurumları, zirveler, paneller vs.) konuşmacı olarak bulundu. Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans dercesine sahip olan Baki Onur, şimdilerde BilgeAdam Bilişim Grubu'nda Telekomünikasyon sektörü Birim Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Baran SaygınBaran Saygın

Baran Saygın, İstanbul-Üsküdar doğumludur.Bilge Adam ‘da Sistem ve Platform biriminde Danışman ünvanıyla görev almaktadır. Bundan önce de yine aynı sektörde çeşitli firmalarda görev almış eğitimler vermiş ve projeler gerçekleştirmiştir. Mshowto bünyesinde sizlere yardımcı olmaktan ve bilgilerini paylaşmaktan memnuniyet duymaktadir.

Barış AydoğmuşoğluBarış Aydoğmuşoğlu

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Barış KanlıcaBarış Kanlıca

Barış Kanlıca firmalara CRM ve yazılım konusunda danışmanlık yapmaktadır ve yazılım eğitimleri vermektedir. Dynamics CRM alanında yaptığı çalışmalarından dolayı Microsoft kendisine bu alanda sadece 55 kişide olan MVP(Most Valuable Professional) unvanını ve ödülünü vermiştir. Barış Kanlıca birçok üniversite ve seminerde konuşmacı olmaktadır. Kendisi INETA topluluğunun bir konuşmacısıdır. Ayrıca www.yazgelistir.com, www.yazilimgunlugu.com ve www.nedirtv.com sitelerinde bölüm editörüdür.

Bora TercanBora Tercan

Bora Tercan 1974 yılında Ankara’da doğdu. 20 seneden fazla bilişim sektöründe profesyonel iş deneyimi içerisinde; Marka bağımsız Sunucu, Yazılım, Firewall, Router, Veritabanı, Kablosuz Ağ, İnternet, Lan ve Wan vs. her türlü bilişim alt yapısının kurgulanması, projelendirilmesi, sorunsuz çalıştırılmasının sağlanması, merkezi olarak takibi, yönetilmesi ve sorunların tespit edilerek düzeltilmesi/düzelttirilmesi. Bilişim satın alma süreçlerinin takibi ve organizasyonun yapılması, Bilişim personelinin yönetilmesi, bilişim firmalarıyla işbirliği kurarak en iyi çözüme ilk elden ulaşılmasını sağlaması, iş analizi ve proje yönetimi gibi konularda 15 seneden fazlası Turizmde olmak üzere bilişim profesyoneli olarak sektör tecrübesi bulunmaktadır. Kariyerini bulut bilişim konusunda önemli projeleri olan Turizm Yazılımları geliştiren bir firmada Bilgi İşlem Yöneticisi olarak devam ettiriyor. Sahip olduğu sertifikalar; MCP MCSE MCSA MCDBA’dir.

Can BolatCan Bolat

2006 yılından beri çeşitli projeler ve platformlarda çalışmaktayım. Çeşitli danışmanlık firmalarında danışman ve sistem mühendisi olarak görev aldım. Şu an da kıdemli sistem mühendisi olarak devam etmekteyim.

Caner YıldırımCaner Yıldırım

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Emir KuzeyliEmir Kuzeyli

2004 yılından beri Bilişim sektöründe profesyonel olarak çalışmaktayım. Microsoft teknolojilerini kullanarak daha çok Web ağırlıklı yazılım geliştirmekteyim.

Emre ErbulmuşEmre Erbulmuş

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise Microsoft'un en iyi Bulut Partner'i PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri.

Emre GözpınarEmre Gözpınar

İstanbul doğumludur. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirmiştir. Bilişim sektöründe sistem uzmanı olarak çalışmıştır. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft Office 365, Exchange Server, Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir.

Emre GöztürkEmre Göztürk

1987 İstanbul-Eyüp doğumluyum, evli ve 1 çocuk babasıyım. 2003 yılından bu zamana kadar çeşitli firmalar da danışmanlık, sistem ve network uzmanı olarak görev aldım. Şu anda İstanbul, Zeytinburnu’nda uluslararası cam kalıbı imalatı yapan bir firma da IT sorumlusu olarak çalışmaktayım. Microsoft tarafın da MCP ve MCS unvanlarına sahibim, ayrıca 2013 sonun da MCSE eğitimimi bilişim eğitim merkezinden aldım.

Engin ÖzkurtEngin Özkurt

10 yıl gibi bir süredir sektörde çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. Sistem Entegratörü olan bir firmada proje yöneticiliği pozisyonunda birçok proje gerçekleştirmiştir. Şu an Bilge Adam Bilişim Grubunda Sistem ve Güvenlik Departmanında Danışman olarak yer almaktadır. Sahip olduğu Sertifikalar; MCSE Private Cloud, MCSA Office 365,MCSA Windows Server 2012, MCPS, IBM System X, IBM System Storage, Veeam VMSP, VMTSP.

Ercan ErgenErcan Ergen

İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Ercan ERGEN, önlisans eğitimini Gazi Üniversitesi Bilgisayar Teknoloji ve Programlama bölümünü bitirmiştir.Lisans eğitimine Anadolu Üniversitesi İşletme bölümde devam etmektedir.2005 yılından beridir sektör içerisinde farklı görevlerde yer almıştır.İstanbul Bilişim firmasında Bilgi İşlem uzmanı olarak 1,5 yıl görevini yerine getirmiştir. Daha sonra BilgeAdam Bilgi Teknolojileri Akademisinde Bilgi İşlem Uzmanı ve BilgeAdam Kurumsalda Bilgi İşlem Sorumlusu olarak devam etmiştir.Şuanda BilgeAdam Kurumsalda Server&Storage Danışmanı olarak çalışmaktadır. 2007 yılından beri bu görevine devam etmekte olan Ercan ERGEN, Comptia, HP, Vmware,Symantec gibi üreticilere ait ürünlere ilişkin eğitim ve seminer vermiştir. Microsoft Certified Trainer(MCT),HP Certified Instructor(HPCI),Symantec Certified Specialist(SCS), Microsoft Certified System Engineer(MCSE S M), Microsoft Certified System Administrator(MCSA S M), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS), HP Accredited Platform Specialist(APS), HP Accredited Integration Specialist(AIS), HP Accredited System Engineer(ASE) ,Vmware Certified Profesional (VCP)...vs. gibi sistem yöneticiliği ve eğitmenlik sertifikaları bulunmaktadır.

Eren ErtaşEren Ertaş

Eren ERTAŞ, Üniversite öncesi tüm öğrenimini Konya’da, üniversite öğrenimini ise Ankara’da tamamladı. Üniversite Eğitimi esnasında ATM Bilgisayar, Vektörel Bilişim gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdürü ve Eğitmen olarak görev almıştır. Şu an DIA Altyapı Yatırımları ve İnşaat AŞ'de IT Şefi olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma ve Cloud Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Microsoft Office 365, Messaging, Productivity ve Windows Server alanında Uzman ve Aynı Zamanda MCT olarak birçok firmaya eğitim ve sunum gerçekleştirmiştir. Birçok kurumsal firma, etkinlik ve lansmanda eğitmen, konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu sertifikalar: MCT Alumni | Productivity, Communication MCSE | Office 365, Windows Server 2012 MCSA | Office 365 Administration, Windows Server 2012 MCTS

Erencan ÖzkanErencan Özkan

Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunuyum. Kurumsal Java uygulamaları üzerine çalışıyorum. Genel olarak ilgilendiğim alanlar; Java, JEE, Spring, Hibernate, JSF, PrimeFaces.

Erkan KilmenErkan Kilmen

1981 İstanbul doğumlu Erkan KİLMEN. Programlamayla ilk olarak 2002 Yılında Visual Basic ile başlamıştır. Daha sonrasında bu dilin kendisine yetersiz olduğunu düşünerek Visual C++ ile programlama bilgisini daha ileriye taşımıştır. 2004 yılında .NET teknolojisiyle tanışmış ve bu dile merak sarmıştır. Halen Microsoft'un yeni vizyonu olan .NET teknolojileri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Erkan SağlıkErkan Sağlık

1985 Adıyaman doğumluyum, farklı şirketlerde Sistem Yöneticisi olarak çalıştıktan sonra bilişim sektörünün eğitim noktasında kariyerime devam ediyorum. Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS) sertifikalarına sahibim. Özellikle kafa yorduğum teknoloji Microsoft Hyper-V sanallaştırma mimarisidir.

Ertan GülenErtan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 10 yılı yakın bir süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık, Microsoft Türkiye'de Server and Tools ekibinde İş Ortakları Teknoloji Danışmanı, Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman gibi görevlerde bulunmuştur. Netaş Telekomunikasyon AŞ bünyesinde Kurumsal Uygulama Çözümleri uzmanı olarak çalışmaktadır.

Son dönemin yükselen trendlerinden bulut teknolojileri ile ilgilenmekte, sanallaştırma ve system center projelerinin planlamasında görev almaktadır.

Azure ile çok farklı projelere imza atmakta ve farklı sektörler için bulut çözümleri üretilmesine katkı sağlamaktadır.

MVP: Hyper-V (2012-2013- 2014 )
MCSE: Private Cloud
vExpert : (2011)
Hp AIS, ASE gibi sertifikalara sahiptir.

Eyüp ÇelikEyüp Çelik

1998 yılında hackinge merak sarmış, 2000 yılında aktif olarak hacking dünyasında ki çalışmalarına başlamıştır. 2008 yılına kadar siyah şapkalı bir hacker olan ÇELİK, dünyada ses getiren bir çok hacking grubunun yöneticiliğini yapmıştır. Süreç içerisinde, Sistem - network uzmanlığı, yazılım - veri tabanı uzmanlığı, web uzmanlığı gibi alanlarda çalışmış ve bir uzmanlık alanına bağlı kalmamıştır. 2008 yılından sonra hacking dünyasını bırakıp, güvenlik alanına yönelerek beyaz şapkalı hacker olmaya karar verdi. Bu konuda birçok sertifikaya alarak süreci tamamladı. Aynı zamanda eğitmen kimliği ile de tanınan ÇELİK, Türkiye'nin önde gelen eğitim kurumlarında Etik Hackerlık (CEH), Web Güvenliği ve İleri Düzey Sızma Testleri konularında eğitimler vermektedir. 2012 yılından bu yana bir bilişim firmasında "Siber Güvenlik Birim Müdürü" olarak birçok kamu kurumuna ve kurumsal firmaya “Siber Güvenlik Danışmanlığı” hizmetleri vermektedir. Boş vakitlerini güvenlik araştırmaları yaparak, doğa fotoğrafçılığı yaparak ve bireyleri güvenlik alanında bilinçlendirmek için bloğunda makaleler yazarak değerlendirmektedir.

Fatih TekeFatih Teke

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Gökberk HayaliGökberk Hayali

Genç bir bilgisayar mühendisi adayı olarak Maltepe Üniversitesinde eğitim görmekteyim. Aynı zamanda endüstri mühendisliğinden çift anadal yapmaktayım. Farklı alanlara ilgi duyduktan sonra kendimi Windows Phone ve Microsoft Teknolojilerine yatkın olarak buldum. Başkanlığını yürüttüğüm Maltepe Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü olarak sürekli seminerler, eğitimler vermekteyiz. Kulüp olarak vizyonumuz Ülkemizdeki genç yazılımcılara yardım edebilmek, eksiklerini giderebilmek. Bunların dışında tam bir kardeş aşığı ve fanatik olmayan bir Beşiktaşlı olarak profesyonel bir yüzücüyüm.

Hacı TandoğanHacı Tandoğan

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine yazılım ile başlamış olup, zaman içerisinde .Net ve Dynamics Axapta üzerinde geliştirmeler yapmıştır. Son yıllarda yoğun olarak, veritabanı teknolojileri, iş zekası ve raporlama sistemleri ile ilgilenmektedir. Eroğlu Holding'de Bilgi Teknolojileri Proje Lideri olarak çalışmaktadır.

Hakan ToğuşHakan Toğuş

Kocaeli Bilgisayar Mühendisliğinden mezunum. 2001 yılından bu yana birçok firmada IT Uzmanlığı ve danışmanlığı yaptık, şuan Türkiye’nin önde gelen yayın kuruluşlarından birinde Sistem mühendisliği yapmaktayım.

Hasan GüralHasan Güral

Hasan Güral, Profesyonel olarak 5 senedir bilişim sektöründe çalışmaktadır. Üniversite eğitimiyle birlikte sektörde sistem uzmanı pozisyonunda görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Danışman olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgilenmektedir.

Haydar ArıcıHaydar Arıcı

1982 Ankara doğumlu ve Ankara'da ikamet etmektedir. Yazarımız MCT ve MVP ünavanlarına sahiptir.

Hidayet AltunHidayet Altun

1981 İstanbul doğumlu. Mersin Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünü bitirdi.11 yıldır bilişim sektöründe çeşitli kademelerde görev aldı.3 yılı aşkın süredir bir yazılım firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak çalışıyor. MCITP:EA ve Symantec Technical Specialist (STS) sertifikalarına sahip.

İsmail Aksoyİsmail Aksoy

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliğinden mezunum. 2011-2013 yılları arasında İstek Vakfı’nda çalıştıktan sonra 2013 ekim ayından itibaren de BilgeAdam Bilişim Teknolojileri Akademisinde Sistem Uzmanı olarak görev almaktayım. İlgi alanlarım : Fotoğrafçılık ve tabi ki System Center ürün ailesi.

Kaan YenigülKaan Yenigül

1982 İstanbul doğumluyum. Programcılık hayatıma 1993 yılında yeşil monitörlü Amstrad makineye sağdan soldan bulduğum Basic kodlarını yazmaya çalışırken başlamış oldum. Halkla İlişkiler bölümü ön lisans, İşletme bölümü lisans ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü yüksek lisanslarına sahibim. Eğitim hayatım boyunca mesleğimle ilgili çok sayıda sertifika edindim ve birçok kurumsal şirkette yazılım geliştirme uzmanı olarak çalıştım. Şu an Bilge Adam bünyesinde kıdemli yazılım geliştirme uzmanı olarak çalışıyorum. Motorsiklet tutkunuyum, snowboardsız bir hayat düşünemiyorum.

Kadir Levent BecitKadir Levent Becit

Elektrik – Elektronik üzerine eğitim alan Kadir Levent Becit şu anda özel bir şirkette Sistem Uzmanı olarak görev almaktadır. SCCM 2012, Terminal Sunucu, Mail Sunucu, AD ve bileşenleri başta olmak üzere birden fazla konuda çalışmalarına devam etmektedir.

Koray DüzgünKoray Düzgün

İzmir Atatürk Anadolu Teknik Lisesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü mezunuyum. Şuan Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde son sınıftayım. Yazılım ile 2004 yılında tanıştım ve yaklaşık olarak 4-5 yıldır piyasaya freelance olarak proje geliştiriyorum. Ek olarak MCP unvanına sahibim.

Kubilay TaştutarKubilay Taştutar

Kubilay Taştutar, 1987 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama Bölümünü bitirdikten sonra aynı Üniversitede Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği Bölümünü tamamladı. Akabinde, Mühendislik Tamamlama Sınavı ile Yalova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun oldu. Aynı zamanda, aynı üniversitede Bilgisayar Mühendisliği üzerine Yüksek Lisansı devam etmektedir. Marmara Üniversitesini bitirdikten sonra 2014 yılında Bilge Adam Kurumsalda Microsoft Office Biriminde Danışman olarak işe başladı. Bir yıl kadar Danışmanlık görevini devam ettirdikten sonra İş ve Veri Yönetimi Biriminde kıdemli danışman olarak çalışmalarına devam etmektedir. Uzmanlık alanı olan Microsoft Office Uygulamalarında Türkiye'nin önde gelen birçok firmasına eğitim ve danışmanlık hizmeti vermiştir.

Mehmet Lütfi PişiriciMehmet Lütfi Pişirici

Doğduğu, ilk ve orta öğretimini tamamladığı Mersin'den çıkarak Ankara'da Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren yazarın son durağı, IT'nin kalbi olan İstanbul oldu. Sürekli hobi olarak uğraştığı bilgi teknolojilerini Bilge Adam'dan aldığı kurslarla ve proje çalışmalarıyla kuvvetlendirip, geçtiği sınavlarla MCP, MCSA ve MCITP sertifikalarını almaya hak kazandı. Yazar iş hayatında IT'nin farklı bir dalı olan yazılım yerelleştirme sektöründe idari yöneticilik ve aynı zamanda sistem yöneticiliği yaparken, iş harici zamanlarında başta Windows Azure olmak üzere bulut teknolojileri üzerine seminerlere katılmaya, araştırmalar yapmaya ve yazılar yazmaya devam ediyor.

MshowtoMshowto

MSHOWTO

Mücahid AkçayMücahid Akçay

Yalova’da doğdu. Aslen Trabzon/OF’ludur. Eğitim yılları Yalova’da geçti Yalova Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur. Kişisel Güvenlik ve Microsoft Sistem Ailesi hakkında seminerler ve eğitimler vermektedir. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karışı Mücadele Derneği Yalova İl Temsilciliği yapmıştır. Outsource kaynaklı bir çok kuruma destek vermeye devam etmektedir. Şuan da ise Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş Bussines Continuity tarafında çalışmaktadır. Aynı zamanda Network Akademi’de Trainer olarak görev almaktadır. MCP, MCSA ve MCSE sertifikalarına sahiptir.

Mustafa KaşıkçıMustafa Kaşıkçı

Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisinde Sistem ve Network Bölümünde çalışmaktayım. Bilge Adam ve müşterilerine Sistem alanında Danışmanlık yapıyorum. Ağırlıklı olarak Microsoft, Symantec ve VMware ürünleri ile çalışıyor ve yazılar yazıyorum.

Mustafa KayaMustafa Kaya

Antalya doğumluyum, Meslek kariyerime lisede kayıt olduğum Bilgisayar Donanım bölümüne yazılmakla başladı. 1999 yılında aldığım Windows NT eğitimi ile Sunucu dünyasına adımımı attım. Daha sonraki yıllarda çalıştığım firmalar ile tecrübemi geliştirdim. 2010 yılında İzmir'de aldığım Ethical Hacking ve Kurumsal bilgi güvenliği eğitimleri ile bilişim güvenliği alanında çalışmalara başladım. Meslek kariyerime Antalya’da bir proje firmasında devam etmekteyim.

Neslihan TürkeriNeslihan Türkeri

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldım ve bilişimle ilgili şirketlerde çalıştıktan sonra Türkiye'nin en iyi bilişim kurumu olan Bilgeadam'da eğitmenlik yapmaktayım. Verdiğim Eğitimler -Bilgisayar Mimarisi ve Ağ Teknolojileri Temelleri -Bilgisayar Yönetimi ve Kullanıcı Desteği -Sunucu Sistemleri Yapılandırma -Sunucu Sistemleri Yönetimi -HP Sunucu Teknolojileri ve Yönetimi -Cisco Ağ Teknolojileri -Microsoft Exchange Server Yönetimi -Microsoft ISA Server Yönetimi Verdiğim Seminerler Windows Small Business Server Ailesi Windows Home Server Internet Information Services 7.5 Windows PowerShell 2.0

Nihat AltınmakasNihat Altınmakas

14 yıldır bilgisayar sektörü içerisindeyim. Bu süre de birçok önemli proje de yer aldım. Yoğun olarak Microsoft Teknolojileri ile ilgilenmekteyim. 2013 yılından beri Dosbil Bilgisayar bünyesinde Proje yöneticisi olarak çalışmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar MCP, MCITP, MCT,VCP.

Oğuzhan ErkenOğuzhan Erken

Oğuzhan Erken, 1988 İstanbul dogumludur, halen Anadolu universitesi AÖF Calisma Ekonomisi bölümünü okumaktadır, bilişim sektöründe yaklaşık 5 yıldır farklı rollerde bulunmuş olup, şuanda Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde danışman olarak görev yapmaktadır, sanallaştırma ve MS System Center ürünleri ile ilgilenmektedir.

Okan EkeOkan Eke

Okan Eke, profesyonel olarak Microsoft Sistem ve Altyapı projelerinin uygulanmasında ve Microsoft teknolojilerinin eğitimlerinde aktif olarak görev almaktadır. Bu süre içinde Sistem ve Veri Merkezi yöneticisi, Eğitmen, Danışman olarak görev yapmış ve kurumsal şirketlerde çeşitli projeler geliştirmiş, eğitimler vermiştir.

Okan Eke çalışmalarını son dönemde System Center ailesi ve veri merkezi yönetimi üzerine yoğunlaştırmıştır. System Center Configuration Manager, System Center Operations Manager, Orchestrator, System Center Data Protection Manager, System Center Virtual Machine Manager ürünleri ile Türkiye’de çeşitli projeler gerçekleştirmiştir.

Okan Eke, çeşitli sistem uzmanlığı sertifikalarının yanı sıra MCT (Microsoft Certified Trainer) unvanına sahiptir. Akademik eğitimini Kimya ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında ayrı ayrı tamamlamıştır.

Yazar Türkçe kaynak geliştiren çeşitli platformlarda editör ve konuşmacı olarak rol almaktadır. Birçok blog sayfasında makaleler paylaşmış ve web seminerleri vermiştir. Okan Eke, Aktif Bank bünyesinde Sistem Yönetimi ve İşletim departmanında Müdür Yardımcısı olarak meslek hayatına devam etmektedir.

Olcay ErkanOlcay Erkan

Edirne doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi lisans eğitimimi tamamlamamın ardından, Sistem ve Network teknolojileri ile ilgilenerek edindiğim tecrübeleri Sanallaştırma ve Bulut Bilişim alanında özelleştirdim. Sektör içerisinde bir eğitim firmasında sistem eğitmeni olarak görev aldım. Şu anda PeakUp Bilişim Danışmanlık bünyesinde, Bulut Bilişim Altyapı Danışmanı olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim. Office 365 ve Azure Platformlarına ilişkin yapılandırma ve geçiş süreçlerini yönetmekteyim.

Onur CanOnur Can

1984 İstanbul doğumluyum. Yeditepe üniversitesi Makina bölümü ve Eskişehir Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum.7 yıla aşkın süredir sektör içerisindeyim. Özellikle Son yıllarda IT üzerine sistemle alakalı farklı bilgiler, eğitimler, seminerler alarak bu alanda kendimi geliştirmeye başladım. Profesyonel olarak 6 yıldır devlet hastaneleri ve özel sektörde yazılım danışmanlığı sistem uzmanı olarak görev yapmaktayım.

Osman BağışlananOsman Bağışlanan

Ozgul Group firmasında Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

Özgür ÇebiÖzgür Çebi

1979 İstanbul doğumludur. Trakya Üni. Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra sektörün önde gelen entegratör firmalarında çeşitli pozisyonlarda çalışmış şuan da Netaş’da Kurumsal Uygulama Çözümleri Danışmanı olarak çalışmaktadır. Yaklaşık olarak 12 yıldır Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisinde hizmet vermekte olup özellikle son 7 yıldır profesyonel olarak Microsoft Teknolojileri üzerine uzmanlaşmıştır.

Özgür EreceklerÖzgür Erecekler

Özgür Erecekler, Bilgisayar Mühendisliği mezunu olup kariyerini veri üzerine çalışmalara adamıştır. Şu anda Bilge Adam Veri Yönetimi ve İş Zekası departmanında Kıdemli Danışman olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Özgür ŞahinÖzgür Şahin

Soma doğumludur. Ankara üniversitesi. Fen Fakültesi Matematik Ana Bilim Dalı mezunudur. Bilişim sektöründe çeşitli firmalarda Veritabanı Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Yazılımcı olarak çalışmıştır. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. MSSQL ürün ailesi ve Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir.

Özkan ÖzdemirÖzkan Özdemir

1983 Bursa doğumluyum. 1998 yılından beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde sürekli genişleyen bilgi ağacımı her zaman genişletmeye özen gösterdim. Ve askerlik görevimi tamamladıktan sonra Bilişim sektöründe bulunup çeşitli rollerde görev yaptım. 20.09.14 tarihi itibariyle BTE BİLGİSAYAR içinde Sistem Destek Uzmanı ve Danışman olarak görev almaktayım. Sahip olduğum sertifikalar;
VCP | MCP | MCDST | MCSE (w2k,w2k3), + Security | MCITP: Windows Server 2008 Enterprise Administrator | MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 | MCSA: Microsoft Certified Solutions Associate: Windows Server 2012

Rıdvan ÖzaydınRıdvan Özaydın

Rıdvan Özaydın, lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünde tamamlamıştır. Yazılım dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı C eğitimi ile başlamış, sektörün önde gelen firmalarında Java teknolojileri üzerine çalışmış, şu anda da Netaş’ta yazılım mühendisi olarak görev almaktadır.

Selçuk ArslanSelçuk Arslan

Selçuk ARSLAN, 1982 İstanbul-Kadıköy doğumludur. Yaklaşık 10 sene önce IT dünyasına giriş yapmış, ve bu süre içerisinde Türkiye, Amerika ve Hollanda da bulunan çeşitli firmalarda danışmanlık, proje kurulumları ve eğitim hizmetlerinde bulunmuştur. MCP, MCSA,MCSE,MCTS Exchange 2007/2010,MCTS Sharepoint, MCTS SQL Server, MCTS Operations Manager, MCTS (Windows Server), MCITP Enterprise Server Administrator, Exchange Administrator, Database Administrator, Virtualization Administrator, Sharepoint Administrator MCT, CCNA, CEH sertifikalarına sahiptir.

Serkan VaroğluSerkan Varoğlu

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Servan OralServan Oral

Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi mezunudur ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı okumaktadır. Bingöl Üniversitesi Bilgi İşlem Başkanlığı’nda stajını yapmıştır. Freelance .Net Developer olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Mshowto.Org bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır.

Şeyda OcakŞeyda Ocak

Şeyda Ocak, lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Veri tabanı yazılımı ve raporlama dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı SQL Server veri tabanı eğitimleri ile başlayan Şeyda, sektörün önde gelen firmalarında İş Zekası alanında Microsoft teknolojileri üzerine çalışmış, şu anda Türkiye Finans Katılım Bankası’nda Veri Ambarı ve Yasal Raporlamalar Yönetici Yardımcısı olarak görev almaktadır.

Taner UtkuTaner Utku

Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim. Okul dışında Microsoft teknolojilerine ilgimden dolayı kendimi bu alanda geliştiriyorum. İlgi alanım Windows Phone ve Windows 8 başta olmak üzere Microsoft teknolojileri.

Tayfun CüstanTayfun Cüstan

Tayfun Cüstan, Bahçeşehir Üniversitesi Endüstriyel Elektronik mezunu olup eğitim hayatına Anadolu Üniversitesi İşletme bölümde devam etmektedir. Uzun yıllar elektronik güvenlik ve geçiş kontrol sistemleri üzerine çalıştıktan sonra 2005 yılında bilişim sektörüne olan ilgisinden dolayı profesyonel olarak 2006 yılında bilişim teknolojileri alanında çalışmaya başlamış, sektörde birçok firmada benzer görevler aldıktan sonra son olarak BilgeAdam’da Sistem ve Platform Biriminde Danışman olarak çalışmıştır. Ağırlıklı olarak Microsoft System Center ürün ailesi ile ilgilenmektedir. MCP | MCSA+S+M 2003| MCSE+S+M 2003 | MCTS | MCITP | MCITP+SA 2008 | HP AIS Network | VTSP | MCSA 2008 | MCSA 2012 Sertifikalarına sahiptir.

Tayfun YılmazTayfun Yılmaz

1983 yılında İstanbul’da doğdum. İstanbul Üniversitesi – İktisat ve Anadolu Üniversitesi – İşletme fakültelerinde eğitim gördüm. 2007 yılından beri IT sektöründeyim, 2009 yılından beri de Microsoft Server ve altyapı konularında Teknik Destek ve Danışmanlık yapmaktayım. Şu an Bilge Adam Bilişim Hizmetleri’nde çalışıyorum. MCSA, MCITP, MCSE, MCP ve MCT sertifikalarına sahibim.

Timur ŞahinTimur Şahin

1979 doğumlu Timur Şahin, 1994 yılında girmiş olduğu sektörde bu güne kadar Microsoft V-TSP rolü de dahil olmak üzere farklı rollerde ve bir çok projede görev almıştır. 2003 yılından sonra kariyerinde özellikle Microsoft Sharepoint Server ürün ailesini seçerek çalışmalarına bu ürün ve çevresel bileşenleri ile devam etmiştir. Şu anda da 500+ üzeri personeli olan özel bir yazılım şirketinde Office 365 ve Microsoft Azure bileşenlerini yönetmekte ve şirketinin intranetini Sharepoint Online üzerinde hazırlamaktadır.

Tolga KaralarTolga Karalar

Yaklaşık 10 senedir mobil uygulama geliştirme ile uğraşıyorum. Su ana kadar üzerinde çalıştığım, içerisinde olduğum veya yönetiminde bulunduğum uygulamalardan birkaç örnek vermem gerekirse;

Kurumsal Uygulamalar;

- Estruct Kantar Programı: Bir gömülü karst içerisine Platform Builder ile konfigure edilerek derlenmiş Windows CE işletim sistemi üzerinde çalışan bir kantar programıdır.
- Windows Mobile İşletim Sistemi Türkçeleştirmesi: İşletim sistemi içerisindeki resource’lar yazılan bir programla çekilerek Türkçeleştirip tekrar exe’lerin kullanımı için işletim sistemine entegre edildi.
- Sıcak-soğuk Satış Programı: Windows Mobile işletim sisteminde çalışan ve Netsis’in ERP’sine entegre, fatura kesilebilen, stokların takip edilebildiği bir mobil ERP programıdır.
- Stok Takip Programı: Windows Mobile işletim sistemi üzerinde çalışan bir stok takip programıdır.

Bireysel Uygulamalar:

- Ntv Haber Uygulamaları: iOS işletim sistemi ve Samsung Bada işletim sistemi için ayrı ayrı yazılmıştır.
- Cnbc-e Televizyon Rehberi Uygulaması: iPhone için geliştirilmiştir.
- Cinebonus Sinema Uygulaması: iPhone için geliştirilmiştir.
- Akbank Wings Uygulaması: iPhone için geliştirilmiştir.
- İstanbul Shopping Fest Uygulamaları: iPhone ve Blackberry için geliştirilmiştir.

Tuğçe BozkurtTuğçe Bozkurt

İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra ING Bank Türkiye’de CRM Strateji ve Müşteri Analitiği bölümünde; multichannel kampanya yönetim sistemi entegrasyonu, BI raporlama, veri ambarı gibi birçok büyük CRM projesinde görev aldı. Şimdi Innova Bilişim bünyesinde Oracle Cloud(Fusion + RightNow) ürünlerinden sorumlu CRM Danışmanı olarak çalışmaktadır.

Türkay ÜrkmezTürkay Ürkmez

1980 İstanbul doğumlu Türkay Ürkmez, 2000 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mekatronik bölümünden mezun oldu. 1998 yılından bu yana Microsoft ürünleri üzerine uygulama geliştiren Türkay’ın en sevdiği şeylerden biri uzmanlık alanları konusunda eğitsel makaleler hazırlamak ve seminer vermektir. Kendisi ayrıca MCT, MCSD, MCPD ve MCAD sertifikalarına sahiptir.

Uğur CivakUğur Civak

Eğitimimi Plato MYO & Bilge Adam tarafından İnternet ve Ağ Teknolojileriyle tamamladım. Bilge Adam, İsimtescil gibi öncü firmalarda kariyerime başladım. MaestroPanel firmasında Microsoft, Linux Server, Exchange Server, Sanallaştırma Altyapıları, Microsoft Azure, Powershell, Bash, Python konularında görev yapmaktayım.

Ümit SezginÜmit Sezgin

Özel bir firmada Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisinde Microsoft Sistem ve Network Uzmanlığı Eğitimi Aldım. Sanallaştırma mimarileri alanında uzmanlığım bulunmaktadır.

Yiğiter ErtuğrulYiğiter Ertuğrul

İlk ve Orta öğretimi İstanbul’da tamamladım Sakarya Üniversitesini bitirdim.2004 yılından beri bilişim sektöründe bulunmaktayım. Daha önce farklı farklı firmalarda Sistem ve ağ sorumlusu veya yöneticisi olarak çalıştım. Şu an Bilge Adam BTA Kadıköy şubesinde Sistem ve Ağ eğitmeni olarak çalışma hayatıma devam ediyorum. İlgilendiğim ürünler arasında System Center, Azure, Exchange Server, Lync bulunmaktadır.

Yusuf AkdemirYusuf Akdemir

Sakarya doğumlu Yusuf Akdemir, Sakarya Üniversitesi Hendek MYO Bilgisayar Programcılığı mezunudur. DELL ProSupport Warranty Technical Support ekibinde çalışmıştır. Şu anda .Net Developer olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanları: C#, Microsoft SQL Server, ADO.NET, LİNQ, Entitiy Freamwork, OOP, ASP.NET, MVC, WPF, Microsoft Visual Studio’dur.